Štyri nočné doby v Tatranskej galérii v Poprade podľa Emila Semanca

0
648
koláž od Semanca

Tatranská galéria v Poprade prináša v čase od 25. apríla do 24. mája 2023 zaujímavú výstavu s názvom Štyri nočné doby slovenského výtvarníka Emila Semanca. Inštaláciu pripravila pri príležitosti autorových 70. narodenín. Predstavuje výber z jeho doterajšej tvorby, ktorej dominuje technika koláže.

EMIL SEMANCO (1953) pochádza z Čertižného pri Medzilaborciach. Absolvoval štúdium na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove – výtvarná výchova, slovenský jazyk a literatúru. Tu sa jeho výtvarný talent rozvíjal pod vedením umelcov Jozefa Bendíka, Júliusa Machaja, Františka Patočku, Juraja Kresilu, Júliusa Hegyessyho a trvalý záujem o umenovedu získal od Ľuby Belohradskej a Normy Urbanovej. Ako redaktor pracoval najprv v regionálnej tlači, neskôr v Bratislave ako riadiaci pracovník v redakciách viacerých ústredných denníkov, časopisov a v Slovenskej televízii. Založil a viedol viacero periodík. Popritom v roku 1984 zavŕšil doktorandské štúdium dejín umenia.

Okrem novinárskej práci sa stále, väčšinou po nociach, venoval aj autorskej tvorbe, v ktorej stále dominovala koláž a pravidelne vystavoval doma i v zahraničí – Berlín, Rím, Praha, Varšava, Budapešť… Práve pre čas vzniku mnohých autorových diel nazvala galéria výstavu Emila Semanca – Štyri nočné doby.

výstava Semanca

Od roku 1995 je členom Umeleckej besedy slovenskej a stále pôsobí vo vedení tohto najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku ako starosta. Pôsobí tiež ako kurátor, porotca, predseda medzinárodných výtvarných festivalov a organizátor výtvarných sympózií a plenérov, na ktorých sa aj aktívne zúčastňuje doma i v zahraničí.

Má za sebou aj rozsiahlu publicistickú a literárnu tvorbu. Je autorom viacerých kníh poézie a literatúry faktu, laureátom Ceny Rudolfa Jašíka a v roku 2005 mu udelili Medzinárodnú cenu E. E. Kischa za publikáciu Najkrajší kút. Okrem výtvarnej tvorby sa zaoberá aj výtvarnou teóriou, úžitkovou grafikou a knižnou ilustráciou.

V súčasnosti žije a tvorí striedavo v Bratislave a v Kamienke.

www.tatragaleria.sk

výstava Semanca

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu