Sú antibiotiká nutné?

CRP test poradí v pohodlí domova

Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.

Pri nesprávnom a nadmernom užívaní antibiotík hrozí riziko takzvanej antibiotickej rezistencie. Inými slovami, staneme sa voči liečivu imúnni a pri ďalšej liečbe budeme potrebovať oveľa silnejšie antibiotiká.

Pri vírusových ochoreniach, ako je nádcha alebo nachladnutie, je liečba antibiotikami zbytočná. Na vírusy nepôsobia. V ordináciách sa preto používajú lekárske CRP testy, ktoré určia presné množstvá C-reaktívneho proteínu v krvi a tým určia o aký typ ochorenia ide.

Najnovšie sú v lekárňach k dispozícii aj CRP testy pre domáce použitie. Pomocou nich sa zisťuje koncentrácia C-reaktívneho proteínu v krvi v troch množstevných úrovniach. „Ak je koncentrácia vysoká, pravdepodobne v organizme prebieha bakteriálny zápal, čo znamená nutnú návštevu lekára a nasadenie antibiotík,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová, PhD. a dodáva: „Bežné vírusové ochorenia zvyčajne hladinu CRP nezvyšujú, takže liečba antibiotikami nie je potrebná.“

Diagnostika domácim  testom je veľmi jednoduchá, rýchla a presná. Pomocou lancety sa odoberie kvapka krvi z bruška prsta a zmieša so špeciálnym roztokom v skúmavke. Mikropipetou sa potom vzorka kvapne na test a výsledok sa zobrazí presne o 5 minút.

Testom si môžete overiť aj účinnosť ukončenej liečby a súčasný zdravotný stav. V začiatkoch ochorenia pomôže rozhodnúť, či je potrebné odísť z práce, vziať dieťa a stráviť čas u lekára v čakárni kvôli predpisu antibiotík alebo sa naplno venovať samoliečbe doma a nešíriť vírus v okolí. Vhodný aj ako doplnok do výberu zdravotných benefitov na pracovisku. Oplatí sa i na cestách a dovolenke, kde nie je nablízku lekár.   

CRP test Veroval pre domáce použitie dodáva do lekární popredný výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN – RICO.  Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie je 10,90 eur.

Informácie o domácom CRP teste, vrátane inštruktážneho videa, nájdete na www.veroval.sk

foto: shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu