Svety je názov výstavy výtvarníka Jána Svatíka, ktorú v prvý augustový pondelok sprístupnia v Galérii Archív v Kremnici. Autor sa na výstave prezentuje abstraktnou maľbou, expresívne spracovanými motívmi krajiny, vnútornými reflexiami a náladami prírody, ako aj digitálnou grafikou a malými plastikami. 

Pre výtvarníka Jána Svatíka, rodáka z Vrábľov, žijúceho v Bratislave, je Kremnica mestom študentských čias. V rokoch 1978 až 1982 tu študoval na Škole umeleckého priemyslu a ako hovorí, bolo to obdobie spoznávania tajomstva kresby a grafických techník aj celej škály umeleckých remesiel. Do Kremnice sa síce nevracia často, ale vždy rád, aj preto, že práve tu „vyklíčilo to semienko chuti vyjadrovať sa prostredníctvom tvorby“. 

V súčasnosti Ján Svatík pracuje ako grafik. Spolupracoval a spolupracuje s viacerými známymi značkami, aktuálne napríklad so Slovanom Bratislava. Priznáva však, že jeho vášňou je maľba.

„Výstava Svety je môj svet pocitov a vnemov, ktoré som dlho nosil v sebe a konečne sa mi ho podarilo preniesť na plátno a papier,“ hovorí. „Ešte stále je mojím zdrojom príjmu komerčná grafika, kde, keď to ide, rád vpašujem niečo z výtvarna, alebo sa prenesením ručnej práce pohrávam s možnosťami, ktoré digitálna technika umožňuje. Pár takých prác je aj na výstave v Kremnici.“  

Vernisáž výstavy Svety sa uskutoční v pondelok 1. augusta 2022 v Galérii Archív v Kremnici (Štefánikovo námestie 1/1). Výstava potrvá do 30. októbra 2022 a navštíviť ju môžete denne od 15. do 19. hodiny. 

Foto: Milo Hlaváček a archív J. S.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu