Thom Artway prichádza s prvým česky spievaným albumom – Trhám mraky

0
372
Thom Artway Trhám mraky

Spevák Thom Artway práve vydáva tretí štúdiový a zároveň prvý česky naspievaný album, plným osobnej nádeje a optimizmu – keď sa trhajú mraky, ustáva dážď a objavuje sa slnko…

Nový album obsahuje dvanásť piesní a jeden bonus track, v jednej skladbe hosťuje aj oskarová Markéta Irglová a v titulnej piesni Štěpán Urban. Podieľala sa na ňom aj popredná česká klaviristka, speváčka a skladateľka Beata Hlavenková. Pesničkár Thom Artway prerazil s hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým získal dve Ceny Anděl – stal sa spevákom a objavom roka. Pravidelne koncertuje nielen v Čechách, ale aj v zahraničí. Vydanie albumu sprevádza nový singel – Pod Staromákem. „Trhám mraky, môj tretí album je pestrofarebný. Môžete sa tešiť na akustické gitary, jemné aranžmány, ale aj na veľké synťáky. Na relatívne nahé skladby a ďalšie, výrazne sprodukované. Verím, že pri viacerých skladbách sa poslucháči stotožnia s textami, a že im možno niektorá z nich pomôže kráčať ďalej životom,“ láka na pesničku Thom Artway a vysvetľuje: „Keď sa na oblohe začnú trhať mraky, väčšinou to znamená, že prestáva pršať a objaví sa slnko. Mraky sú v tomto prípade moje obavy a slnko nádej, ktorá ma ženie vpred“.

„Angličtinu však úplne neopúšťam. Na koncertoch spievam stále napoly anglicky a určite ešte niekedy nahrám aj anglickú skladbu,“ dodáva a vysvetľuje dôvody pre rozhodnutie, nahrať nový album po česky: „Sú to asi štyri roky dozadu, kedy som sa začal zbavovať jednej z mojich najväčších obáv – strachu v vlastného jazyka. V angličtine to bolo pre mňa jednoduchšie a v češtine som sa proste necítil. Ešte pred piatimi rokmi by som povedal, že spievať po česky nikdy nebudem. Niečo veľkého sa však vo mne pohlo a ja som sa pomaly začal tohto strachu zbavovať. A čeština ma baví s každou novou piesňou viac a viac.“

Na optimistickej nálade celého albumu sa veľmi odráža aj skutočnosť, že sa Artway stal otcom. „Jedna pieseň mala dokonca pracovný názov Damián. Teraz sa volá Zavolej a napísal som ju pre svojho syna Damiána,“ spomína Thom na jeden zo singlov, ku ktorému je videoklip poskladaný z novo objavených záberov spevákovho detstva. Celkovo na nahrávke prevažuje veselá a optimistická nálada i tematika. „A je to tak z deväťdesiatich percent. Aj skladba, ktorá bude pre fanúšikov najviac emotívna a citová, je vo výsledku plná nádeje. Ide o skladbu Chrám, ktorú som napísal pri spomienkach na svojho zosnulého otca. Proste, mám teraz radostné obdobie. Album najlepšie vystihujú slová nádej a úsmev na tvári,“ hovorí Thom.

Album vznikal relatívne dlho. Niektoré piesne mal Thom rozpísané až päť rokov. Na jeho vzniku sa popri Thomovi podieľali ďalší hudobníci a hudobníčky – napríklad gitarista a producent Lukáš Chromek, speváčka, autorka a producentka Beata Hlavenková, textárka a speváčka Patrícia Fuxová alebo slamerka, speváčka a producentka Tali, Markéta Irglová a Štěpán Urban. V záverečnej bonusovej akustickej verzii singlu Zavolej Thoma sprevádza Beata Hlavenková, ktorá je tiež podpísaná ako spoluproducentka pod polovicou skladieb.

Český pesničkár Thom Artway prerazil hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým albumom Hedgehof získal dve Ceny Anděl 2016 – stal sa spevákom a objavom roka. Aj s druhým albumom All I Know v roku 2018 získal nomináciu na Anděla v kategórii Sólový interpret. V roku 2018 natočil videoklipy k skladbám All I Know a Sleeping Next to You v londýnskom YouTube Space štúdiu, kam zavítal vďaka výhre v projekte Czech Fresh. Obidva videoklipy odpremiérovali britské médiá, vrátane legendárneho anglického magazínu Clash. Thom Artway aktívne koncertuje doma aj v zahraničí – hral na legendárnom Sziget festivale v Maďarsku, na showcaseových festivaloch Eurosonic Noorderslag v Holandsku, The Alternative Great Escape vo Veľkej Británii, poľskom Spring Break, MaMA vo Francúzsku a v mnohých ďalších krajinách.

Pripravila: Silvia Turnerová
Foto: Beáta Mathe

Thom Artway – Za Staromákem:

Thom Artway feat. Štěpán Urban – Trhám mraky:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu