DOBROBORCI pomohli ľuďom bez domova hromadným otužovaním

0
274
Depaul charitativne Dobroborci

Nezisková organizácia Depaul Slovensko sa snaží všemožne pomáhať ľuďom bez domova. Počas zimy, keď chladné a mrazivé dni ešte viac ohrozujú ľudí na ulici, je jej úloha nezastupiteľná. Hromadným vstupom stovky otužilcov – DOBROBORCOV – do jazera Zlaté piesky v Bratislave chcela organizácia Depaul Slovensko upriamiť pozornosť širokej verejnosti na dôležitosť pomoci ľuďom bez domova. Ukázali, že síce majú radi chlad, ale majú horúce srdce a nie sú im ľahostajní ľudia v núdzi.

Zima býva pre ľudí bez domova najťažším obdobím v roku. Na ulici čelia umrznutiu, omrzlinám končatín, podchladeniu a aj ďalším ochoreniam. Nezisková organizácia Depaul Slovensko preto spoločným charitatívnym otužovaním upriamila pozornosť na nevyhnutnosť pomáhať ľuďom, ktorí sú na ulici práve v najchladnejších mesiacoch roka. „Otužilci sú borci, ktorí pre svoje zdravie vydržia byť v chladnej, päť stupňovej vode, približne 5 minút. My sme ich nazvali DOBROBORCI, pretože vďaka svojmu koníčku pomáhajú šíriť myšlienku pomoci ľuďom bez domova, ktorí sú zime vystavení denne a dlhodobo, a preto je dôležité im pomáhať,“ hovorí Jozef Kákoš, riaditeľ Depaul Slovensko, organizácie, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova už 17 rokov.

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 bolo na Slovensku vyše 71 000 ľudí bez domova, v samotnom hlavnom meste je ich takmer 5 000. „Naša organizácia denne poskytuje teplé jedlo a nocľah v bezpečí a teple viac ako 350 ľuďom bez domova. Taktiež ošatenie, hygienu, základné ošetrenie či sociálne poradenstvo. Bez pomoci iných ľudí však nevieme dostatočne pomáhať a preto ďakujeme všetkým DOBROBORCOM za ich podporu a pomoc,“ dodáva Jozef Kákoš.

Depaul charitativne Dobroborci

Vyzbierané financie pôjdu na chod zariadení a sociálnych služieb neziskovej organizácie Depaul Slovensko. „Vieme aké je to byť v zime. My len vlezieme do vody a potom sa zohrejeme, ale ľudia bez domova nie. Osobne si naozaj neviem predstaviť, že si v zime ľahnem vonku a spím tam, a to som otužilec,“ povedala za všetkých otužilcov Soňa Rebrová, vytrvalostná plavkyňa, ktorá minulý rok preplávala kanál La Manche a tiež otužilkyňa za Ľadových medveďov.

DOBROBORCOM sa však môže stať každý s horúcim srdcom. Finančne prispieť môžu prostredníctvom adopcie postele na  www.adoptujsipostel.sk. Alebo tiež vyjadriť podporu a solidaritu šírením myšlienky a podpory na sociálnych sieťach s označením #dobroborci a linkom na zbierku. Záujemca nájde ďalšie aktuálne informácie na www.depaul.sk.

Pripravila: Dominika Uhlárová
Foto: Depaul Slovensko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu