Tipy na výlety bez bariér po celom Česku

0
1153

Agentúra CzechTourism dnes zverejnila štyridsaťdva tipov na bezbariérové ​​výlety po celom Česku. Turisticky atraktívne miesta prístupné pre vozíčkarov, nevidiacich alebo nepočujúcich turistov odporučili krajské destinačné spoločnosti. Patria medzi ne zámky, múzeá, záhrady, ale aj chodníky v korunách stromov. Všetky miesta sú uvedené na portáli kudyznudy.cz aj v aplikácii vozejkmap.cz, ktorá slúži vozíčkarom.

„Plníme sľub, ktorý sme dali na konci minulého roka. Okrem tipov na neobjavené skvosty Česka sme v spolupráci s krajmi pripravili aj tipy na výlety pre vozíčkarov, nevidiacich alebo nepočujúcich spoluobčanov,“ hovorí Jan Herget, riaditeľ agentúry CzechTourism, a dopĺňa: „Česko môže byť oveľa prístupnejšie pre cestovanie, než je tomu teraz. Chystáme odborné semináre v rámci Českého systému kvality služieb (ČSKS), ktoré sa téme budú venovať. Je to potenciál ako pre domáci, tak aj pre príjazdový cestovný ruch.“

„Najväčšiu radosť mám z novopostavených rozhľadní a chodníkov korunami stromov. Nielen pre jedinečný kontakt s prírodou, ale aj preto, že sú od začiatku projektované ako bezbariérové. Môžem tam vyraziť kedykoľvek bez plánovania a nemusím riešiť, či sa tam s vozíkom dostanem. Skrátka viem, že to bude super,“ uvádza Jiří Čeloud, inštruktor nácviku sebestačnosti Centra Paraple. „Vozíčkari potrebujú nielen bezbariérové ​​prístupy, ale predovšetkým bezbariérové ​​toalety so správnymi parametrami, bez ktorých sa pri výlete nezaobídu,“ dodáva Alena Jančíková, riaditeľka Českej asociácie paraplegikov (CZEPA) a pokračuje: „Ďalšou výhodou je možnosť využitia verejnej dopravy a existencia ďalších nadväzujúcich služieb, ktoré budú pre vozíčkarov prístupné.“

Iný druh prístupnosti potrebujú nepočujúci či nevidiaci. Spektrum sluchového postihnutia je veľmi široké. Sú ľudia so zvyškom sluchu, ktorí sú schopní odpočuť hovorené slovo, sú nepočujúce osoby, ktoré nič nepočujú, ale sú zdatní v porozumení textu alebo naopak, s porozumením textu môžu mať problém. „Pre plnohodnotné sprístupnenie je pre osoby so sluchovým postihnutím dôležité zabezpečiť minimálne textový zdroj a preklad do posunkového jazyka,“ tvrdí Jan Wirth, zakladateľ startupu DeafTravel, ktorý sprístupňuje pamiatky nepočujúcim. Cestovanie a turistiku zrakovo postihnutých podporuje napríklad nadačný fond Svetluška. „Cestovanie je prežívanie novej atmosféry, spoznávanie nových vôní, miest a ľudí. Posilňuje sebestačnosť aj samostatnosť a dodáva pocit slobody a vlastnej voľby,“ je presvedčená Gabriela Drastichová, riaditeľka nadačného fondu Svetluška a uzatvára: „Medzi príkladmi dobrej praxe rada vidím Chodník korunami stromov Lipno, ktorý veľmi šikovným a bezpečným spôsobom kombinuje zážitky všetkými zmyslami.“

foto: Ladislav Renner, CzechTourism

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu