Kniha krvi. Jedinečná a extravagantná!

0
161
Kniha krvi

„S nehou a poeticky rozpráva o skúsenosti rodičov, starých rodičov a prastarých rodičov, o tom, ako sú ľudia zakorenení jeden v druhom,“ napísali vo Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kniha krvi

Rozprávač Knihy krvi sa neidentifikuje ani ako muž, ani ako žena. Vyrastal*a na švajčiarskom predmestí, teraz žije v Zürichu. Uniká obmedzeniam svojho pôvodu a cíti sa pohodlne v nebinárnom tele a vlastnej sexualite.

Náhle sa zhoršujúca demencia starej mamy prináša otázky a vyrovnávanie sa rozprávačského ega s minulosťou: Prečo má len útržkovité spomienky na vlastné detstvo? Prečo sa babička len ťažko dokáže odpútať od svojej sestry, ktorá zomrela v mladom veku? A čo sa stalo s pratetou, ktorá zmizla ako mladá žena? Rozprávanie sa vzpiera kultúre ženského mlčania a skúma netradičnú ženskú pokrvnú líniu.

Kniha krvi

Kniha krvi je štylisticky a formálne jedinečný akt oslobodenia od vecí, ktoré si odovzdávame bez toho, aby sme sa na ne pýtali: rod, trauma, trieda.
Kim de l’Horizon sa vydáva hľadať iné druhy poznania a tradície, podkopáva lineárne formy rodinného rozprávania a približuje sa k tekutému a plynulému druhu písania, ktoré nefixuje, ale otvára. Je to i kniha o jazyku a o tom, ako si v ňom nájsť miesto. A predovšetkým je to kniha o putách, o rodine a o tom, čo nám dáva, ale aj o čo nás oberá.

„Človek môže len žasnúť nad literárnym majstrovstvom, ktoré rozvíja Kim de l’Horizon,“ píše Die Zeit a WDR dodáva: „Čítanie Knihy krvi je svojím spôsobom liečivé, pretože nám pripomína, že hanba je najpresnejšou silou pamäti.“

Kniha získala ocenenie Nemecká knižná cena 2022.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu