Trendy v jedle sa nevyhýbajú ani detskej strave

0
520
gerber nestle baby

Dnešní rodičia vnímajú prikrmovanie nielen ako priestor na objavovanie nových chutí svojich najmenších, ale aj ako možnosť rozvíjať ich kreativitu, motorické a kognitívne schopnosti. Na vzostupe je aj rastlinná strava – od tohto leta môžeme na pultoch slovenských a českých obchodov nájsť aj nový rad kompletne rastlinných bio príkrmov.

Detské príkrmy sú jednou z najprísnejšie kontrolovaných produktových kategórií. Všetky výrobky musia spĺňať jasne stanovené predpisy ohľadom zloženia, kvality a výživových hodnôt pre určité vývojové štádium dieťaťa. Po prirodzenom dojčení materským mliekom je tak detská výživa dnes jednou z najzdravších možností, ktorú môžeme svojmu dieťaťu dopriať.

Rastie dopyt po bio kvalite

Jedným z hlavných kritérií, ktoré sú pre rodičov pri nákupe detských príkrmov rozhodujúce, je ich zloženie. Veľa rodičov chce dopriať svojim najmenším stravu v bio kvalite. V posledných rokoch sa na Slovensku začína zvyšovať dopyt aj po čisto rastlinných produktoch. Vegetariánsky a vegánsky sa u nás stravuje čoraz väčšie percento populácie. Veľa ľudi zároveň začína konzumáciu mäsa obmedzovať a jedia ho len výnimočne. Najmä pre mladších je dôvodom životné prostredie a ekologická udržateľnosť, ku ktorej tak veľa z nich vedie od útleho veku aj svojich potomkov.

Rovnako dôležité je pre rodičov v rámci výchovy aj vedenie dieťaťa k samostatnosti. Jedna z prvých príležitostí, pri ktorej si ju môžu deti trénovať, je práve jedenie. S tým súvisí aj tzv. Baby Led Weaning, spôsob, keď je dieťa od začiatku ponechané bez akejkoľvek pomoci a musí sa kŕmiť samo. Inšpiráciu pre kreatívne a zároveň rozvíjajúce aktivity veľa rodičov čerpá v metóde Montessori. Jednou z najobľúbenejších aktivít je aj spoločné varenie a pečenie, pri ktorom si deti skúšajú činnosti dospelých a zlepšujú si vďaka tomu svoju pohybovú koordináciu. Obyčajná desiata sa vďaka tomu stáva aj pre tých najmenších škola hrou.

Chrumky pre malé rúčky

Ponuka produktov, ktoré by spĺňali ideálne všetky z vyššie uvedených požiadaviek rodičov, je u nás zatiaľ pomerne obmedzená. Niektorí výrobcovia detských príkrmov však začínajú svoje produkty prispôsobovať tomu, aby vyhoveli všetkým nárokom a výber týchto produktov sa postupne rozširuje – od tohto leta môžeme v obchodoch nájsť chrumky prispôsobené pre malé rúčky. Vďaka menšej veľkosti a hravému tvaru sú lepšie uchopiteľné, takže sa dieťa zabaví samo a rodičia si tak môžu užiť pár drahocenných minút pokoja. Chrumky uviedla na slovenský a český trh značka GERBER v rámci svojho radu Organic a dostupné sú napríklad v tvare malých hviezdičiek.

Značka vznikla v roku 1927 v USA ako nápad Dorothy Gerber, ktorá sa pri príprave domácich príkrmov pre svoju dcéru rozhodla využiť podnik svojho manžela – továreň na konzervy – a začala v nej vo veľkom vyrábať bezpečné a kvalitné konzervované príkrmy pre batoľatá. Odvtedy sú obľúbené a dostupné po celých Spojených štátoch a dnes už aj v desiatkach krajín sveta. Stále sa zdokonaľujú a dodnes tvoria produkty GERBER v USA skoro tri štvrtiny všetkých ročne predaných detských príkrmov.

Hitom sú chutné kapsičky

Hlavnou novinkou, ktorú táto značka na náš trh priniesla, je 100 % rastlinný rad bio príkrmov – Organic. Okrem nich a chrumiek môžeme medzi nimi nájsť napríklad kaše, rastlinné dezerty a tiež kapsičky. Práve na kapsičky nedá veľa mamičiek dopustiť a v poslednom čase sa stávajú neoddeliteľnou výbavou kočíkov a cestovných tašiek. Obľúbené sú najmä vďaka svojej praktickosti a skladnosti. Rastlinnými príkrmami chce výrobca ponúknuť nutrične vyvážené produkty aj rodičom, ktorí sa snažia znižovať svoju spotrebu mäsa a žiť udržateľnejším spôsobom.

www.nestlebaby.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu