Príbeh o nečakanej láske, keď vás prepadne kríza stredného veku…

0
542
hlavne sa nezamiluj

„V románe Hlavne sa nezamiluj som chcela zľahka, humorne a láskavo ukázať jeden zo spôsobov, ako sa dá prekonať kríza stredného veku u ženy. Anna spočiatku upadla do depresie, ale vďaka štuchnutiu od kamarátky predsa len prekročí svoj tieň a rozhodne sa aspoň na chvíľu zmeniť prostredie,“ približuje svoj román Lea Marko.

Keď sa jej hrdinka vzdiali od svojho doterajšieho života, zrazu získa iný pohľad. Začne svoju myseľ zamestnávať celkom inými záležitosťami ako večnou sebaanalýzou…

Ale pekne po poriadku.
Po dlhých rokoch Annu opustil manžel a prišla o prácu. Vykašle sa na život a utápa sa v sebaľútosti, až kým jej kamarátka nepožičia chatu v rakúskych Alpách.

Anna v krásnej prírode konečne nachádza rovnováhu a začína hrať ako sólistka v miestnej kapele, s ktorej členmi sa spriatelí. Teda okrem jedného, ktorý sa jej snaží spraviť zo života peklo, lebo ju vášnivo nenávidí. Alebo žeby to bolo inak?

Ich vzájomná príťažlivosť je nepopierateľná, podarí sa však Anne poraziť jeho nevraživosť?

LEA MARKO žije a  tvorí v Bratislave. Je mamou troch detí a venuje sa online vzdelávaniu v oblasti finančného reportingu. Vo voľnom čase najradšej číta romantické knihy a túla sa po horách. Ako sama vraví, svojim čitateľom chce odovzdať niečo pekné a pozitívne, čo zanechá príjemný pocit v duši.

Prečo sa príbeh odohráva práve v Alpách?

Milujem akékoľvek hory, v ktorých sa dá túlať. Akékoľvek nadmorské výšky, stromy, plesá, jazerá, skaly. Bolo pre mňa absolútne prirodzené zasadiť dej svojej prvotiny do horského prostredia.

Voľba padla na rakúske Alpy, lebo práve na výlete v tirolskom Zillertale ma kopla múza. S rodinou sme večer relaxovali po dlhej túre na námestí a sledovali vystúpenie miestnej kapely, ktorá hrala staré prevzaté hity. Nijaké veľké umenie, no energiou nabitá atmosféra ma celkom pohltila. Členovia kapely sa na seba vzájomne usmievali a komunikovali aj bez slov. Keď na konci vystúpenia speváčka láskyplne pobozkala gitaristu, môj námet na romantický príbeh bol na svete.

Koho predstavuje hlavná hrdinka Anna? Je to príbeh o Vás?

Hlavná hrdinka románu Hlavne sa nezamiluj Anna má pár rokov po štyridsiatke a zažíva svoju vlastnú krízu stredného veku, ktorá sa týka rozchodu s manželom a straty práce. Pre inšpiráciu som nemusela chodiť ďaleko, stačilo sa obzrieť okolo seba. Väčšina mojich kamarátok a známych v tomto veku riešila nejaký problém, či už vyhorenie v práci ako ja, alebo rozvod, pubertálne deti alebo stratu zamestnania v dôsledku krízy.

Pre mňa bolo veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa ženy so svojou krízou vyrovnávajú. Niektorá sa uzavrela do seba a izolovala od sveta. Iná sa za pochodu každému sťažovala a nadávala na svoj život. No a ďalšia sa ku kríze postavila čelom.

Postava Anny obsahuje isté autobiografické črty, ako napríklad lásku k hudbe alebo ekonomickú profesiu, ale nemodelovala som ju výlučne podľa seba. Myslím si, že sa v nej nájde veľa mojich známych a dúfam, že aj neznámych.

Ktorú postavu máte z knihy najradšej?

Všetky, lebo nijaká nie je len dobrá alebo zlá.

Annu, lebo napokon zistí, že zotrvávanie na mieste a nariekanie nikomu nepomôže z krízy von. Naučí sa žiť tu a teraz a popritom získa omnoho viac.

Inge, lebo hoci táto postaršia dáma rada strká nos do cudzích vecí, myslí to dobre.

Franza, lebo tento postarší šéf kapely drží všetkých pokope. Na rozdiel od svojej ženy Inge sa nerád mieša do cudzích vecí, ale neváha sa postaviť na Anninu obranu.

Thomasa, lebo je to čestný a zásadový muž, ktorý si vie priznať chybu a zahodiť hrdosť, keď si ňou zbytočne ubližuje.

Jonasa, lebo sa nebojí požiadať o to, čo chce a napriek neúspechu sa vie správať ako džentlmen.

Lindu a Lukáša, Annine dospelé samostatné dvojčatá, lebo sa vedia o seba postarať a neváhajú chrániť Annu aj za cenu malých poloprávd.

Silviu, najlepšiu Anninu kamarátku, ktorá ju donúti odísť do Álp a postará sa o ňu, keď sa nešťastná z Álp vráti.

Foto: Fortuna Libri a autorka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu