Na vzťahy neexistuje žiaden vzorec. Vedci z Harvardu skúsili rozlúštiť záhadu vzťahov, psychiater Robert Waldinger sa zameral na dáta staré až 75 rokov. Odhalil tajomstvá šťastia, harmónie a fungujúcich partnerstiev.
Tieto tri zistenia sú považované za veľké lekcie a najdôležitejšie informácie, ktoré sa teraz hodia zadaným aj nezadaným.
Dôležité je spojenie s blízkymi- podľa psychiatra Waldingera je jeden z piatich ľudí vo vzťahu izolovaný od priateľov a rodiny. A to je zlé. Mozgy a fungovanie týchto ľudí je biedne. Človek odstrčený od rodiny sa dokonca dožíva kratšieho veku. Izolovaní single ľudia sa snažia nadviazať vzťahy, ktoré nie sú perspektívne.
Z toho vyplýva, že aj keď niekoho milujete, nikdy nezanedbávajte rodinu a priateľov, lebo to by nebolo ozajstné šťastie.
Záleží na kvalite, nie na množstve- skákanie do zlých vzťahov je podľa Waldingera rovnako zlé ako osamelosť. A dokonca ešte horšie. Zistil, že konfliktný a neuspokojivý vzťah má na šťastie a zdravie jedincov väčší a negatívnejší vplyv ako rozchod a rozvod. Nemali by ste teda zostávať v toxickom vzťahu, aj keď to má znamenať odlúčenie.
Dobré vzťahy chránia telo a mozog- aby vám partnerstvo svedčalo po fyzickej aj emocionálnej stránke, musíte vedieť, že sa na svojho partnera môžete úplne spoľahnúť. Potom sú v poriadku aj konštruktívne hádky. „Ľudia majú radi rýchle riešenia a opravy, ale takto to nefunguje. Vzťahy sú špinavá, dlhodobá a tvrdá práca,“ povedal psychiater Waldinger.
Jednoducho, podľa neho najšťastnejší ľudia na svojich vzťahoch pracujú a rozvíjajú ich. Lebo ani spokojné páry to nedostali len tak zadarmo.
By Diamond, Prozeny.cz
Foto: Tumblr