TRNAVSKÉ ORGANOVÉ DNI 2022 obohatia letné nedele v Trnave

0
768
Trnavské organové dni

Zažiť trnavskú Baziliku sv. Mikuláša a jej vzácne organy rozozvučané hudbou svetových majstrov, budú môcť návštevníci tohtoročného – 27. medzinárodného festivalu Trnavské organové dni. Otvorí ho v nedeľu 31. júla svojím koncertom chorvátska organistka Tea Kulaš. Počas nasledujúcich šiestich letných nedieľ sa v rámci programu predstavia naši i zahraniční umelci. Na záverečnom koncerte zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií.

„Festival Trnavské organové dni je jedinečný tým, že umelci svoje skladby odohrajú na vzácnych historických organoch z roku 1783 a 1912, ktoré sa nachádzajú v interiéri gotickej Baziliky sv. Mikuláša z prelomu 13. a 14. storočia,” hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Hlavným organizátorom festivalu je Bachova spoločnosť na Slovensku, spoluorganizátormi mesto Trnava, oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, Štátny archív v Trnave a Farský úrad sv. Mikuláša.

Úvodný koncert 27. ročníka medzinárodného festivalu sa uskutoční 31. júla o 20. hodine v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Skladby J. S. Bacha či A. Vidakoviča zahrá mladá organistka Tea Kulaš z Chorvátska.

V medzinárodnej zostave umelcov, ktorí odohrajú svoje koncerty počas augustových a septembrových nedieľ, nebude chýbať zastúpenie Ukrajiny, Poľska, Španielska a Talianska.

Druhý koncert, ktorý sa uskutoční 7. augusta, bude patriť Dmytrimu Morozovovi so speváčkou Olenou Shiryaevou z Charkova.

V auguste sa predstaví aj slovenský organista Martin Bako, ktorý zahrá romantickú hudbu jubilujúceho C. Francka, a hudobný súbor Cantores Bratislavensis prednesie vlastné improvizácie na liturgické skladby Stanislava Šurina.

„V rámci svojho slovenského turné na festivale vystúpi aj španielsky organista Juan Paradell-Solé, ktorý pôsobí vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Jeho koncert sa uskutoční v nedeľu 21. augusta,” informuje organizátor festivalu Stanislav Šurin.

V poslednú augustovú nedeľu sa na festivale predstaví aj Cirkevno-hudobný spolok pri Bazilike sv. Mikuláša, ktorý v súčasnosti vedie mladý taliansky dirigent Daniele Ruzzier. Tento rok sa spolu s ním ako sólista predstaví poľský organista a organár Jerzy Kukla.

Prvý septembrový víkend bude patriť symfonickému repertoáru talianskeho organistu Fabia Macera. 

Záverečné vystúpenie 11. septembra bude  dialógom vokálneho súboru s organom a barokovými husľami. Predstaví  inštrumentálnu hudbu z obdobia 17. a 18. storočia v podaní huslistu Miloša Valenta a organistu Stanislava Šurina. V podaní Voci allegre zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií Missa Papae Marcelli od G. P. da Palestrina.

„Som veľmi rád, že sa nám každoročne darí priviesť do Trnavy tie najväčšie hviezdy organovej hudby,“ pochvaľuje si Peter Cagala z Mestského kultúrneho strediska – Zaži v Trnave, ktorý je jedným zo spoluorganizátorov festivalu.

Začiatok koncertov je naplánovaný vždy o 20. hodine a predaj vstupeniek sa uskutoční na mieste pol hodiny pred koncertom.

www.trnavatourism.sk

Zdroj foto: Región Trnava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu