Obec Dolná Krupá pri Trnave je známa svojou romantickou históriou. Hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven práve tu v kaštieli prežil svoju veľkú lásku k mladej grófke počas svojho pôsobenia v Dolnej Krupej. Predpokladá sa, že práve tu zložil aj svoju slávnu Sonátu mesačného svitu. Na túto romantickú udalosť tento rok nadviazali a od sv. Valentína zriadili Beethovenovu schránku lásky, do ktorej môžu zamilované páry vhodiť svoje priania a súčasne navštíviť aj Reštauráciu Márie Henriety (nazývanej Ružová grófka) pri rodinnom medovinárstve Apimed. 

Na tento dvestoročný romantický príbeh nadviazali v Medolandii, ktorá susedí so stále zachovaným kaštieľom a vytvorili pre zamilované páry Beethovenovu schránku lásky.

„Beethoven si so svojou milou zanechávali odkazy v dutine starého stromu v kaštieľskom parku. My sme pre zamilovaných pripravili v našom areáli schránku lásky, kde môžu už od stredy 14. februára vhadzovať svoje odkazy,“ hovorí Dáša Dzurechová z medovinárstva Apimed.  Návštevníci nájdu schránku v priestoroch vonkajšieho areálu Rozária Márie Henriety Chotekovej v Medolandii. „Celý areál dýcha romantikou od 14. do 25. februára, kedy počas tzv. Valentínskych medových týždňov pre hostí v Reštaurácii Mária Henrieta pripravia špeciálne valentínske menu a v Medovinotéke môžu ochutnať unikátnu ružovú medovinu Mária Henrieta vyrobenú z lupienkov ruží,“ dodáva Dáša Dzurechová.  

V Dolnej Krupej žili od konca 17. do začiatku 20. storočia rodiny Brunsvikovcov a Chotekovcov. Zachoval sa tu v súčasnosti rekonštruovaný klasicistický kaštieľ z roku 1795. V 19. a na začiatku 20. storočia preslávila obec grófka Mária Henrieta Choteková, úspešná pestovateľka a šľachtiteľka ruží. Rodinné medovinárstvo Apimed pokračuje v odkaze Ružovej grófky. Na území bývalej grófskej pálenice a rozária postavilo a obnovilo výrobu medu a medoviny i rozárium s viac ako 2 500 ružami. 

Viac informácií nájdete na https://medolandia.com/aktuality/.

Foto: APIMED a Región Trnava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu