Až 61 % mladých ľudí vo veku 16 až 26 rokov by si želalo na školách výučbu o investovaní. Boja sa totiž inflácie, chceli by sa o svoj dôchodok postarať sami, ale nevedia ako. Hovorí o tom prieskum agentúry Ipsos, ktorý si dala vypracovať investičná platforma Fondee. „Mladí si chcú investíciami zaistiť najmä dôstojnú budúcnosť. Neveria však sporiacim účtom a lákajú ich akcie, do ktorých by chcelo investovať  až 59 % z nich,“ približuje výsledky prieskumu spoluzakladateľka Fondee Eva Hlavsová.

Mladí neveria, že budú mať dôstojný dôchodok od štátu

Uvedené dáta vychádzajú z prieskumu, ktorý bol realizovaný v dvoch fázach agentúrou Ipsos a to na vzorke 500 mladých ľudí vo veku 16 – 26 rokov a na vzorke 1250 rodičov v januári a auguste 2023 pre investičnú platformu Fondee.

Medzi hlavné dôvody na investovanie mladí respondenti uviedli ochranu svojich peňazí pred infláciou (66 %) a zaistenie dôstojnej budúcnosti (51 %). 39 % z nich chce zhodnocovať úspory, pretože sa nevedia spoľahnúť na dôchodok od státu. „Svoje úspory do investícií pritom aktuálne vkladá len 41 % respondentov z generácie Z, ďalších 39 % by chcelo začať,“ komentuje výsledky prieskumu Hlavsová a upozorňuje, že až 48 % mladých vníma investovanie ako štandardný spôsob, ako sa starať o svoje peniaze. 

K investovaniu vedie svoje deti iba 6 % rodičov

Až 65 % mladých sa snaží, aby každý mesiac ušetrili nejaké peniaze a dali si ich stranou. Ale 39 % z nich tieto našetrené peniaze necháva na sporiacom účte. V zhodnocovaní peňazí mladým ľuďom častokrát bráni neznalosť, v škole sa to nenaučili a rodičia ich k tomu vedú len v 6-tich percentách. Mladých žien sa do investovania púšťa sotva štvrtina.

Z pohľadu rodičov ekonomicky závislých detí je finančná gramotnosť rovnako dôležitou úlohou rodiča ako zabezpečenie vzdelania. Na otázku, čo by rodičia mali svojim potomkom zabezpečiť do ich dospelosti, zhruba štyria z piatich uvádzajú, že je to vzdelanie a výdavky s ním spojené. O niečo málo viac respondentov zároveň uviedlo, že je nutné deti vybaviť aj finančnou gramotnosťou. Prieskum však poukázal na niekoľko rozporov s týmito zisteniami. „Ak sa zameriame na to, čo rodičia svojim deťom odovzdávajú z finančných zručností, tak väčšina z nich, asi polovica, ich učí, ako funguje domáci rozpočet alebo ako si sporiť. Približne dvaja z piatich rodičov učí svoje deti, ako sa nedostať do dlhov či ako nenaletieť podvodníkom. Tým však finančná výchova v rodinách prakticky končí,“ hovorí Eva Hlavsová, spoluzakladateľka Fondee.

Generácia Z hľadá vhodné spôsoby investovania

Kým generácie investorov si nechali poradiť ohľadom financií od poradcov, dnešná generácia hľadá úplne iné spôsoby. „Z dlhodobého hľadiska sú mladí k svojim financiám zodpovednejší a túžia mať vlastnú finančnú situáciu vo svojich rukách. Službu poradcov by využila ani nie pätina z nich, do banky by s investíciami zašlo len 11 % opýtaných,“ hovorí Hlavsová. Vyrástli v online prostredí, preto tam hľadajú aj najjednoduchšie riešenia. „Vo Fondee rozumieme, že správanie mladých je odlišné a netúžia chodiť na stretnutia do banky ani s finančnými poradcami. Chcú dostať kvalitné informácie, ale v prostredí, ktoré je im blízke,” dodáva Hlavsová.  

Keby si mladí mohli vybrať, akým spôsobom investovať, najčastejšie by použili mobilnú aplikáciu (45 % opýtaných). Najradšej by investovali primárne do akcií (59 %), prekvapujúco len málo z nich by na prvom mieste investovalo do kryptomien (18 %). „Mladí si zrejme uvedomujú vysokú rizikovosť, ktorá sa s kryptomenami spája, čo je dobre,“ uvádza spoluzakladateľka platformy.

Fondee ponúka riešenie blízke generácii Z

Platforma Fondee ponúka jednoduchý a lacný spôsob zhodnocovania investície, a to nielen pre mladú generáciu. Výhodou je, že všetko prebieha online. Klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí. Efektívnym spôsobom, ako začať mladých ľudí viesť k investovaniu, je založiť im napríklad detský investičný účet, s ktorým budú vyrastať a sledovať, ako peniaze pracujú. 

Fondee svoje služby ponúka za nízke a transparentné poplatky, žiadny vstupný, výstupný ani výkonnostný poplatok. Investované prostriedky sa rozdelia medzi niekoľko fondov ETF, z ktorých každý obsahuje stovky akcií alebo dlhopisov. Investície sú tak rozložené napríklad medzi akcie najväčších amerických firiem alebo medzi štátne dlhopisy. Projekt v roku 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, ktorí získali skúsenosti vo financiách v londýnskej City a pochopili, že investície nie sú žiadna veda a môžu byť dostupné pre každého.

Pripravil: Branislav Zajaček

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu