Vážna hudba zažíva na Slovensku comeback, aký tu doteraz nebol!

0
119
vážna hudba

Po rokoch príprav vznikol nový komorný ansámbel, ktorý uvádza skladby súčasných skladateľov a diela klasickej hudby minulých storočí v rôznych úpravách. V týchto dňoch debutuje svetovými premiérami.

CODEnsemble, novovzniknuté komorné zoskupenie pod vedením úspešného slovenského skladateľa a dirigenta Mariána Lejavu, prináša na slovenskú hudobnú scénu inovácie a nový vietor, niečo, čo tu v klasickej hudbe doteraz skutočne chýbalo. Ich debutový koncert nazvaný SeasOne sľubuje rozmanitý program, pričom predstaví diela súčasných skladateľov. Uskutoční sa 14. apríla 2024 v bratislavskej Moyzesovej sieni Fif – UK o 19. hodine.

„Stará hudba má právo zostať sviežou, neopočúvanou a nová hudba by mala byť súčasťou našej každodennej praxe,“  tvrdí  Marián Lejava.  Súčasťou programu prvého koncertu je aj dielo francúzskeho skladateľa Pascala Dusapina, Quad interpretované slovenským a svetovo uznávaným huslistom Milanom Paľom a pätnástimi talentovanými hudobníkmi. Práve Dusapin sa inšpiroval dielami Samuela Becketta a venoval túto kompozíciu svojmu obľúbenému filozofovi Gillesovi Deleuzovi. Ďalšie ”dielka” zo série nemeckého skladateľa Wolfganga Rihma, nazvané Chiffre I a VIII, prinesú tematické posolstvo do koncertného programu.

vážna hudba
Wolfgang Rihm, Pascal Dusapin a Milan Paľo.

Marián Lejava predstaví okrem dirigovania aj svoje vlastné dielo The Drencher´s Code I (nucleus), ktoré je venované imaginárnej postave – Paulovi Drencherovi. Okrem toho uvedie aj skladbu Petra Dana Ferenčíka Somehow unsure – perchance not a to vo svetovej premiére. Tento slovenský autor experimentuje s netradičným rozmiestnením hudobníkov v koncertnej sále a prináša hudobný zážitok, aký nemá v našich končinách konkurenciu.

Pätnásti členovia CODEnsemble hrajú na rôzne hudobné nástroje od flauty cez klarinet až po kontrabas. Ich cieľom je dekódovať hudbu pre poslucháčov a preniesť starú hudbu do súčasnosti. Skladby žijúcich autorov uvedené vôbec po prvýkrát a program plný noviniek sľubuje hudobný zážitok, aký ste doteraz nezažili.

vážna hudba
Marián Lejava a Peter Dan Ferenčík.

„Vedeli ste, že súčasná klasická hudba prináša poslucháčom širokú škálu benefitov? Jej emocionálna hĺbka a komplexita oslovuje srdce a myseľ, zatiaľ čo intelektuálna stimulácia poskytuje priestor na kritické myslenie. Svojou kultúrnou rôznorodosťou a experimentálnymi prvkami rozširuje hranice poznania a ponúka hlboký pohľad do rôznych hudobných tradícií. Pre poslucháčov je to nielen hudobná skúsenosť, ale aj cesta k osobnému rastu a sebarealizácii. Jej prítomnosť na hudobnej scéne obohacuje naše vnímanie a otvára dvere novým hudobným zvukovým farbám a tvarom.” dopĺňajú členovia CODEnsemble.

Nezmeškajte debutový koncert CODEnsemble už v nedeľu 14. apríla v Moyzesovej sieni Fif-UK v Bratislave!  Vstupenky si môžete obstarať na  https://tootoot.fm/en/events/660143661b234e15f0e73e6d.

vážna hudba

Pripravil: Michal Kinik
Foto: CODEnsemble

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu