Vesper Martini – nápoj Jamesa Bonda. Ako ho pripraviť?

0
1609

Vesper Martini, alebo po slovensky suché Martini, spopularizovali vo svete najmä známe romány o tajnom agentovi Jamesovi Bondovi. Ide o jeho obľúbený drink, ktorý pije v prítomnosti žien, alebo na rôznych stretnutiach. Ako ho pripraviť? 

Pôvod tohto letného drinku, ktorý dnes pozná celý svet je neznámy. Je však jasné, že o jeho spopularizovanie sa postaral zvláštny agent James Bond, ale aj ďalšie svetovo známe osobnosti, ako napríklad Winston Churchill či Nick Charles. 

Počas dlhej histórie tohto drinku vzniklo taktiež množstvo variácií, ako napríklad Appletini, Esspreso Martini, Applejack či Amaretto. 

Rozdielom medzi týmito nápojmi bolo v použití samotných ingrediencií. Vo väčšine z nich však základ tvoril kvalitný a chutný gin

Zlom nastal u Vesper Martini 

Zlom u tohto drinku nastal až príchodom Vesper Martini, ktoré obľuboval autor románov o Jamesovi Bondovi, Ian Fleming. 

Suché Martini totiž okrem spomínaného ginu, ktorý tvorí základ celého kokteilu obsahuje aj francúzsky vermút Lillet či citrónovú kôru. 

Najväčším prekvapením pri Vesper Martini je však prítomnosť kvalitnej vodky, ktorá dodá drinku správnu chuť.

Postup, ako si drink pripraviť 

Príprava Vesper Martini je skutočne jednoduchá a určite ju každý zvládne aj u seba doma. Základom je správny odhad alkoholu, ktorý je potrebné poriadne pretrepať. 

Prvým krokom pri tvorbe suchého martini je vložiť do šejkra ľad, naliať do neho gin, vodku a  Lillet. To všetko v pomere tri ku jednej a k jednej polovici. 

Poriadne pretrepať

Ak je váš šejker naplnený začnite poriadne trepať až kým nebude studený. Práve vtedy poznáte, že vaše Martini je hotové. 

Aby tento drink nebol príliš suchý, môžete ho ozvláštniť plátkom citrónovej kôry či olivami. 

Pite ako James Bond

Vesper Martini sa aj dnes považuje za nápoj gentlemanov a je potrebné ho piť s určitou mierou grácie, ideálne vo vysokom pohári na šampanské.

Zdroj obrázku: Brent Hofacker / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu