Viete, aký materiál by mal kraľovať v šatníku vášho drobčeka? My vám to prezradíme

Pestrofarebné detské oblečenie každého druhu a štýlu, či neustále sa meniace módne trendy na nás doslova volajú zo všetkých strán. Odolať môže byť pre mnohé maminy naozaj ťažkým orieškom. No keďže dušu skrytej módnej štylistky v sebe nezaprie asi žiadna z nás, občas si radi „uletíme“ aj na malých módnych výstrelkoch. Najmä ak máme doma malú princeznú, či roztomilého „lezúnika“. V prípade našich ratolestí by sme však mali okrem toho, čo je IN a čo OUT, myslieť v prvom rade na ich zdravie a bezpečnosť. „Pokožka dieťaťa je oproti pokožke nás dospelých oveľa citlivejšia, krehkejšia a zraniteľnejšia. Oblečenie a materiály u detí by preto mali spĺňať tie najvyššie a najprísnejšie normy.  Deti sú od prírody veľmi aktívne – potenie, pohyb a trenie v miestach styku s oblečením pri nevhodne zvolenom materiále, ako aj agresívnej farbe dokáže vyvolať celý rad nežiaducich reakcií. Navyše, pri dlhodobom používaní sa dokáže hromadiť aj v organizme, čo môže viesť aj k závažným zdravotným problémom,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Regina Paulinyová. Ako však vedieť, čo je pre naše dieťatko to správne?

Najmenším iba to najlepšie!

Či už sa váš poklad plazí, preteká po štvornožky, tancuje, skáče alebo len tíško spinká, potrebuje mať na sebe oblečenie, ktoré je priateľské k jeho jemnej pokožke, no zároveň sa v ňom cíti pohodlne. Výberom toho správneho oblečenia sa môžete vyhnúť hneď niekoľkým zdravotným problémom. „Najčastejším prejavom je vznik rôznych druhov ekzémov – začervenanie, mokvanie, pľuzgiere až popálenie pokožky, alebo zhoršenie už existujúceho kožného ochorenia. Niektoré materiály nie sú schopné odolávať záťaži. Pri potení a zvýšenom pohybe sa časť farbiva, najmä pri spodnom prádle a oblečení v priamom kontakte s pokožkou, dostáva na jej povrch a môže reagovať  prejavom kontaktnej alergie, svrbenia, či vznikom alebo zhoršením ochorení ako napríklad atopický ekzém,“ varuje MUDr. Regina Paulinyová.

Nuž, vybrať ten správny materiál pre vášho drobca nie je práve jednoduché. Ak však zameriate svoju pozornosť na zopár užitočných tipov nižšie, máte vyhrané! A to nielen vy, ale aj váš malý lapaj či princezná. Uhádnete, ktorý materiál má všetkých týchto 10 vlastností?

  • Neprišiel ani na malú chvíľu do kontaktu s chemikáliami. Výsledkom je oblečenie z materiálu, ktorý nespôsobí dieťatku žiadne alergie, ekzémy či iné kožné ochorenia.
  • Je veľmi jemný, mäkký, no zároveň praktický. Vďaka tomu sa ľavou zadnou prispôsobí telíčku vášho malého nezbedníka, a aj napriek celodennému šanteniu udrží svoj tvar.
  • Neucítite z neho žiaden pach, a to ani po viacerých dňoch nosenia. Naopak, vďaka jeho priedušnosti budete cítiť len jemnú vôňu čistej bielizne.
  • Ostane rovnaký aj po 100 praniach, a ponechá si svoj tvar a farbu aj napriek nekonečnému šanteniu vášho drobca. A keďže deti veľmi rýchlo zo všetkého vyrastú, takéto oblečenie môže nosiť napríklad aj jeho mladší súrodenec.
  • Nekamaráti sa s farebnou potlačou, nášivkami, gumenými doplnkami, či flitrami. Presne tieto veci „navyše“ sú väčšinou nositeľmi karcinogénnych látok a v nadmernom množstve môžu spôsobovať aj nevoľnosť či spomínané kožné ochorenia.
  • Len ťažko z neho bude kričať krikľavá farba. Priatelí sa skôr s menej nápadnými odtieňmi, pretože na farbenie sa využívajú len prírodné oleje, íl, bylinky, či ekologicky šetrné rastlinné alebo minerálne farbivá. Napokon, jemné farby sú aktuálne trendy.
  • Je fér a neškodí životnému prostrediu. Namiesto toxických chemikálií využíva prírodné pesticídy a dáva stopku znečisťovaniu vôd, ničeniu prírody a úmrtiu zvierat.
  • Váži si prácu pestovateľov. Vďaka tomu, že nevyužívajú žiadne chemikálie, ich zdravie nie je ohrozené.
  • Má rád zvieratá. Prirodzene láka svojich opeľovačov, ktorí sa postarajú nielen o opelenie, ale aj rozmnožovanie rastlín, vďaka čomu môžu vznikať vždy nové, no hlavne férové odevy.
  • Pýši sa certifikátom GOTS. Vďaka nemu si môžete byť istí, že pri jeho výrobe sú dodržiavané vysoké štandardy, rovnako ako aj všetky vyššie opísané body.

Odpoveď znie …

… bavlna. Avšak nielen taká, hocijaká! Správnou odpoveďou, a zároveň tou najlepšou voľbou pre zdravie a pohodlie vášho drobčeka je biobavlna, alebo inak povedané, organická bavlna. „Pri používaní materiálov v biokvalite ako je biobavlna, kde pri pestovaní nedochádza k používaniu pesticídov a chemických prísad, a pri spracovaní a farbení sa používajú len šetrné farby by mala byť zaručená nielen zdravá  pokožka, ale aj primeraný komfort dieťatka,“ dodáva MUDr. Regina Paulinyová.A na to, aby ste mu mohli takýto šatník vyskladať, ho nemusíte unavovať celodennou túrou po nákupných centrách, či minúť stovky eur mesačne.

Stačí, ak zájdete na svoj nákup do Kauflandu, v ktorom objavíte pod jednou strechou nielen zdravé a čerstvé potraviny pre celú rodinu, ale najnovšie aj širokú paletu kvalitného detského oblečenia z biobavlny za výhodné ceny. Štýlové novinky vyrobené bez použitia škodlivín, ktoré sú nielen jemné k detskej pokožke, ale aj šetrné k životnému prostrediu, nájdete exkluzívne v Kauflande, odteraz pod značkou Kuniboo a Hip&Hopps.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu