Viete čo sú Habakuky?

0
200
Habakuky

V čase keď Pavol Dobšinský zbieral a písal svoje prekrásne rozprávky, nemohol ani len tušiť, že raz sa dočkajú reálneho zhmotnenia. Stalo sa. Na Donovaloch pred rokmi otvorili Habakuky – čarovnú dedinku, v ktorej sa deti, ale aj dospelí, naozaj ocitnú vo svete slovenských ľudových rozprávok.

Keď sa na lúke pod penziónom Šafran objavili prví robotníci, ale aj popraskané klady dreva z rozobratých humien a stodôl, turisti, no i Donovalčania sa pýtali, čo za čudo sa to tu zase chystá. Sotva po roku dostali odpoveď – a boli priam ohúrení. Čosi tak úžasné ako Habakuky sme na Slovensku dosiaľ nemali.

Dávno predtým vyrástol v Banskej Bystrici rozprávkový dom podľa návrhu výtvarníka Paľa Hadača. Ten však už nosil v hlave oveľa rozsiahlejší projekt. „Chcel som vytvoriť niečo naozaj našské, slovenské,“ hovorí pán Hadač. „A čo už môže byť výstižnejšie ako Dobšinského rozprávky?“

Na zelenej lúke pod Novou hoľou postupne vyrástlo pätnásť objektov – domčekov, palácov, no najmä prečudesných príbytkov, v ktorých našli domov rozprávkoví hrdinovia a sem-tam v nich hľadajú útočisko aj ľudoví umelci alebo remeselníci.

Habakuky

Len čo vojdete dnu dlhočizným zobákom Vtákodraka, hneď sa ocitnete pri domčeku proroka Raka. Vo Veterníkovej chalúpke možno nájdete hrnčiara, ktorý sa skláňa nad kruhom, v Železnej hore, príbytku Železníka, kováč rozdúchava mechy a v abstraktnom Slnečníkovom dome vám zase ponúknu nádherné šperky. Popri Mesačníkovom dome sa dostanete k Zlatej priadke, kde nechýbajú ozajstné krosná. „Dotore“ je vlastne ambulancia zázračného lekára, ponad Škrupinový zámok a chrám Kráľa vody, miniete hrozivo vyzerajúce Zakliate mesto, spozorujete košikára, šokuje vás obrovské vajce, ktoré symbolizuje zrodenie a možno navštívite aj Hodovňu alebo sa na chvíľu posadíte v amfiteátri…

„Snažili sme sa, aby deti naozaj celou bytosťou vstúpili do nášho sveta,“ pokračuje Paľo Hadač, „Angažovali sme na to hercov a študentov herectva z celého Slovenska.“

„Stáva sa, že rodičia nevedia odtiaľto za živý svet dieťa dostať domov,“ dodáva Martinko Klingáč, ktorý tiež patrí k rozprávkovým postavičkám, ktoré stretnete v Habakukoch.

V krátkom čase sa Dobšinského rozprávková dedinka stala jednou z našich najväčších turistických atrakcií – denne ich navštívi vyše tisícka ľudí.

Habakuky sú otvorené každý deň od 10. do 17. hodiny, cez víkend až do 18. hodiny.

Text, foto a diaporáma: Ján Greš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu