Vláčik Dráčik na podporu cestovného ruchu spája Bardejov a Bardejovské Kúpele

0
1436

Príťažlivosť severovýchodu Slovenska zvýšila ďalšia turistická atrakcia. Je ňou turistický vláčik premávajúci od 17. júla do konca leta na trase Bardejov – Bardejovské Kúpele. Vláčik Dráčik (ako ho nazvali) denne absolvuje sedem jázd po trase s 9 zastávkami. Cestu začína v Bardejove na historickom Radničnom námestí pri soche Kata. V Bardejovských Kúpeľoch stojí aj pri letnom kúpalisku, skanzene a pod kolonádou. 

Cestovné lístky sú celodenné (7 eur, dôchodcovia a deti 5 eur). To znamená, že cestujúci môže na hociktorej zastávke vystúpiť, pozrieť si pamätihodnosti, alebo sa okúpať a neskôr zase nastúpiť na vláčik.

????????????????????????????????????

,,Všetky naše hlavné atrakcie bude teraz spájať na jednej trase turistický vláčik. Predpokladáme, že ho budú využívať predovšetkým starší ľudia, návštevníci mesta, klienti kúpeľov a rodiny s deťmi, ktorí si tak pohodlne pozrú dôležité miesta. Koncepcia okružných jázd im umožní urobiť si prestávku tam, kde si budú chcieť pozrieť zaujímavé miesta, pamiatky, alebo sa najesť či okúpať sa,“ konštatuje Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu „ŠARIŠ“ – Bardejov a ešte dodáva: „Región Bardejova, Bardejovských Kúpeľov a ich okolie majú všetky atribúty komplexnej turistickej destinácie od prírodných, cez historické až po kultúrne. Sú tu hory s vrcholmi v nadmorskej výške cez 1000 m nad morom, rozhľadne, kúpaliská, wellness, reštaurácie, hotely, múzeá, skanzeny, drevené kostolíky, hrady, vojnové pamiatky a atrakcie, cyklistické a turistické trasy, liečivé singletracky, no a svetoznáme Bardejovské Kúpele, ktoré navštívila aj cisárovná Sisi a historický skvost –  mesto Bardejov.“

Leto a voda lákajú najviac

V súčasných horúčavách suverénne vedie voda a kúpaliská. Stálicami v tejto ponuke a významným lákadlom cestovného ruchu sú liečivé minerálne pramene s kúpeľnou turistikou a wellness v Bardejovských Kúpeľoch, tamojšie letné kúpalisko, ale aj letné kúpalisko na mestskom štadióne v Bardejove a kúpalisko Makovica v Nižnej Polianke. Navštevovaná vodná nádrž Domaša, kde sú vynikajúce možnosti kúpania, rekreácie a lákadlom je i výletná loď Bohemia je z Bardejova len 50 km. Vo Svidníku okrem vojenských pamiatok stojí za návštevu aj aquapark Aquaruthenia s kúpaliskom vnútornými aj vonkajšími bazénmi. 

Minerálne pramene a kúpeľná turistika v Bardejovských Kúpeľoch sú najvýznamnejším lákadlom tunajšieho cestovného ruchu. Počas letnej sezóny (ešte pred koronakrízou) navštívilo ročne Bardejovské Kúpele vyše 30 000 pobytových a viac ako dvestotisíc jednodňových návštevníkov. Tento rok otvorili pre verejnosť kúpele svoje wellnes v Hoteli Ozón až 12. júla 2021. Napriek katastrofálnej jari, leto sa vyvíja mimoriadne priaznivo a súčasná obsadenosť kúpeľov je okolo 90 %.

Navyše Bardejovské Kúpele patria k špičke v postcovidovej liečbe.  Unikátna MLS laserová terapia v kombinácii s magnetoterapiou, minerálnymi prameňmi, liečebnými procedúrami a príjemným prírodným prostredím kúpeľov už tri mesiace prináša výborné výsledky. Pacientom sa po jej absolvovaní lepšie dýcha a zlepšuje sa aj ich celková kondícia. Počty liečených na indikácie súvisiace s Covidom-19, ktorým pobyty preplácajú zdravotné poisťovne, sa už rátajú na stovky. 

Láka mesto, drevené kostoly i vojnová história

V meste Bardejov, zapísanom do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO spolu so Židovským suburbiom, môžu návštevníci obdivovať historické centrum s nádhernými gotickými meštianskymi domami na námestí, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je v súčasnosti umiestnená expozícia Šarišského múzea a zachovaným mestskými hradbami. Medzi klenoty mesta patrí aj Židovské suburbium – Stará synagóga, mikve a bet hamidraš.

V bardejovskom okrese je i niekoľko drevených kostolíkov. Patria k ním kostolíky v dedinách: Hervartov (zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Ďalšie sú v okrese Svidník: kostolík vo svidnickom skanzene a v obciach Potoky, Šemetkovce, Miroľa, Krajné Čierno, Ladomirova a Bodružal (zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Príkra a Dobroslava. 

Pokiaľ ide o vojnovú históriu, patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného vojenského múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Pre deti je veľkým lákadlom, že sa môžu dotýkať a dokonca liezť po vojenskej technike. 

www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Foto: Mariana Jusková a archív OOCR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu