Vychádza príbeh o dieťati z Tibetu, z ktorého sa stala jedna z najvýznamnejších náboženských a politických osobností sveta

0
797

Alexander Norman prináša životopisný román Dalajlama – Nevšedný príbeh.
Pre slovenských čitateľov ho brilantne preložil Matúš Kyčina.

Dalajlamovo posolstvo súcitu a mieru oslovuje nielen buddhistov, ale aj veriacich rôznych vyznaní či neveriacich. Jeho myšlienky prenikli do všetkých kútov sveta, no osobne sa Jeho Svätosť štrnásty dalajlama drží radšej v ústraní. Mnohé z jeho života zostáva pre verejnosť stále skryté. Alexander Norman sa s dalajlamom zoznámil pred tridsiatimi rokmi. S tibetským lídrom spolupracoval na viacerých knihách vrátane jeho autobiografie Sloboda v exile a svoj jedinečný vzťah k tejto veľkej osobnosti pretavil do pútavého nezabudnuteľného rozprávania.

O čom je kniha:
Dalajlama je príbeh o dieťati z odľahlej časti Tibetu, z ktorého sa stal najvyšší náboženský a politický vodca, hlavná osobnosť jednej z najfascinujúcejších kultúrnych tradícií na svete. A hoci sa zdá, že so svojím politickým postavením sa nikdy celkom nestotožnil, rozhodnosť potvrdil vo vypätých politických situáciách a neskôr uprostred nebezpečnej buddhistickej schizmy. Ešte viac však udivuje dalajlamova nesmierne bohatá duchovná prax, ktorá vyrastá z tradície živej viery v nadprirodzené javy, mágiu a proroctvá. Niektoré podrobnosti z duchovného života západného čitateľa istotne prekvapia, ale aj inšpirujú. Dalajlama nepochybne patrí k najobľúbenejším a najcharizmatickejším osobnostiam súčasnosti.

Z anglického originálu The Dalai Lama – An Extraordinary Life preložil Matúš Kyčina.

Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/445139-dalajlama-nevsedny-pribeh.html

Audio ukážku z knihy číta Boris Farkaš:

Ukážka z knihy:

Niet pochýb, že dalajlama je jedna z najznámejších a najobľúbenejších osobností súčasnosti.
Napriek sláve získanej v pokročilejšom štádiu života však málokto pozná kultúru, ktorú dalajlama stelesňuje. Mnohé všeobecne známe fakty sú skreslené. Niektorí dalajlamu považujú za náboženského vodcu, čosi ako buddhistického pápeža. Lenže zatiaľ čo pápež si nárokuje hierarchickú autoritu nad každým kňazom a prelátom katolíckej cirkvi, dalajlamova rozhodovacia právomoc nad nejakým lamom či mníchom nevychádza z jeho vyššieho hierarchického postavenia. Dokonca nie je ani hlavou vlastnej náboženskej školy ani jej konkrétnej denominácie. V skutočnosti nie je ani len opátom kláštora, do ktorého patrí. Často o sebe hovorí, že je „iba obyčajný buddhistický mních“, a to nie iba z dôvodu svojej povestnej skromnosti. Tak to jednoducho je. Dalajlamovia – súčasný je štrnásty v poradí – boli odjakživa radoví buddhistickí mnísi, aj keď Veľký piaty dalajlama patril medzi najmocnejších mužov Ázie, hoci aj ostatní dalajlamovia sa tešili úcte, ktorá presahovala hranice Krajiny snehu (ako svoju domovinu volajú Tibeťania). Z politického hľadiska však boli dalajlamovia všetko možné, len nie obyčajní.

O autorovi:
Alexander Norman
je autor úspešnej historickej knihy o dalajlamoch Holder of White Lotus. Pre Jeho Svätosť štrnásteho dalajlamu napísal viacero príhovorov a bol členom jeho osobitnej inšpekčnej komisie. V súčasnosti je riaditeľom charitatívnej organizácie Help Tibet so sídlom v Londýne.

foto: IKAR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu