Známe vydavateľstvo kníh o Slovensku a časopisu Krásy Slovenska chystá novinku – trilógiu Kamenné Slovensko. Poteší všetkých, ktorí majú záujem o geológiu, prírodu, turistiku a Slovensko. Knihy trilógie – Vyhasnuté sopky, Bradlá a travertíny, Najkrajšie vrchy – sú určené nielen milovníkom kamenných miest, ale aj všetkým, ktorí chcú spoznať krásy a tajomstvá kamenných lokalít Slovenska a hľadajú inšpirácie na potulky po Slovensku. 

Trilógia Kamenné Slovensko predstavuje kamennú krajinu Slovenska nielen z vizuálneho a geologického hľadiska, ale aj z turistického pohľadu. Čitateľ bude mať príležitosť objaviť krásu kamenných lokalít, ktoré tu existujú už od nepamäti a zároveň sa dozvie o ich histórii, geológii a význame pre Slovensko.

Cieľom projektu trilógie je ponúknuť čitateľom komplexný pohľad na kamenné miesta Slovenska, na ich krásu a historický význam. Knihy chcú tiež inšpirovať k objavovaniu ich tajomstiev. Vyhasnuté sopky, bradlá a travertíny Slovenska ukazujú rôznorodú geologickú históriu krajiny a jej vplyv na miestnu kultúru a prírodu. Najkrajšie vrchy nás zase zavedú na vrcholy a skalné formácie, ktoré tvoria charakteristický panoramatický pohľad na Slovensko.

Tri častí projektu Kamenné Slovensko

Kniha Vyhasnuté sopky otvára dvere do sopečnej histórie Slovenska, zameriavajúc sa najmä na obdobie tzv. neovulkanickej éry. Autori nás sprevádzajú geologickými dejinami, ktoré formovali krajinu slovenských Karpát a niektorých nížin v mladších treťohorách a štvrtohorách. Spoznáme nielen sopečné horniny, ako andezity, ryolity, čadiče a ďalšie, ale aj ich význam pre slovenskú prírodu a krajinu. S knihou spoznáte atraktívne turistické lokality, na ktorých môžete tieto sopečné úkazy obdivovať priamo v teréne.

Druhá časť trilógie s názvom Bradlá a travertíny predstavuje časté ciele turistov. Na Slovensku je to spolu s travertínovými útvarmi obľúbený fenomén. Mapuje a popisuje ich v rôznych regionálnych variantoch. Okrem geologickej perspektívy sa kniha venuje aj turistickým aspektom a prináša námety na túry po týchto fascinujúcich lokalitách, unikátnych prírodných scenériách.

Najkrajšie vrchy, tretia kniha trilógie, nás zavedie na vrcholy, ktoré tvoria skutočnú okrasu Slovenska. Autori vybrali 41 vrcholov, ktoré považujú za najkrajšie na základe estetických, historických, geologických a turistických kritérií. Kniha je vo svojom výbere subjektívna, no ponúka vrcholy, ktoré patria k jedinečným v krajinopise Slovenska. Cestovatelia a turisti budú mať možnosť preskúmať tieto nádherné vrcholy a objaviť ich krásu sami.

Prosba o pomoc a spoluúčasť na realizácii projektu

„Ako vydavateľ kníh o Slovensku a časopisu Krásy Slovenska som pociťoval v poslednej dobe čoraz viac potrebu komplexného spracovania prírodných zaujímavostí Slovenska. Z tohto dôvodu pripravujeme trilógiu, ktorá kompletne mapuje prírodné kamenné dedičstvo Slovenska,“ vyznáva sa Daniel Kollár z vydavateľstva Dajama. 

Keďže sa v poslednom roku razantne zvýšili ceny papiera a tlače, ale vo vydavateľstve chcú aby tento zaujímavý projekt uzrel svetlo sveta ešte túto jeseň (november 2023) a potešil milovníkov slovenskej prírody už pred Vianocami, rozhodli sa požiadať svojich priaznivcov o pomoc, napríklad i skoršou kúpou jednotlivých kníh alebo i celej trilógie. Možnosti podpory sú rôzne, záujemca ich nájde na stránke vydavateľstva. (Napríklad vopred kúpená 1 kniha z trilógie Kamenné Slovensko podľa výberu s doručením na Slovensko (po dohode aj do iných krajín) stojí 19 eur. Celá trilógia v ochrannom obale s doručením má cenu 52 eur.)

Takúto finančnú pomoc vydavateľstvo využije na pokrytie celkových nákladov na kvalitný papier a tlač kníh v peknej tvrdej väzbe. Každá kniha trilógie bude mať 160 strán a formát 160 mm x 235 mm.

Projekt trilógie je v súčasnosti tesne pred dokončením: sú pripravené texty a fotografie, editor a redaktor ich spracovali a knihy sú prichystané na stránkové korektúry. V októbri sa môžu všetky tri knihy zadať do tlače. 

Výtlačky budeme podporovateľom zasielať priebežne začiatkom novembra 2023,“ sľubuje vydavateľ a dodáva, že knihy tak budú k dispozícii už v predvianočnom čase a tak môžu byť pekným darčekom pre vás i vašich blízkych.

Pomôžte nám vydať trilógiu kníh – Vyhasnuté sopky, Bradlá a travertíny a Najkrajšie vrchy – pod spoločným názvom KAMENNÉ SLOVENSKO a prispejte na jej vydanie. Vopred veľmi pekne ďakujeme. Vydavateľstvo Dajama.

Foto: Dajama

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu