IKEA radí, ako si jednoducho vytvoriť súkromie v domácnosť

0
1466

Každý z nás má právo na svoje súkromie. Avšak máme ho dostatok aj v domácnosti? Štatistiky z globálnej IKEA Správy o živote v domácnosti ukazujú, že jedna štvrtina celosvetovej populácie hľadá súkromie mimo svojej domácnosti. Ak hovoríme o Slovensku, približne 45% Slovákov sa cíti frustrovane, ak sa im nedarí dosiahnuť takú mieru súkromia, ktorú potrebujú. Patríte k tejto skupine aj vy? Peter Scholc, interiérový dizajnér IKEA Bratislava, prináša tipy, vďaka ktorým si budete vedieť vytvoriť doma svoj súkromný kútik rýchlo a jednoducho.

Zariaďte si kútik plný zelene

Je vedecky dokázané, že zeleň má na organizmus blahodarné účinky. Stačí zopár rastlín, ale čím viac ich bude, tým lepšie. Máme pre vás recept na kútik plný pohody. Umiestnite svoje obľúbené sedenie vedľa okna, okolo poukladajte rastliny, pridajte lampu, príručný stolík a mäkké textílie. Svetlých a slnečných miest často v domácnosti nie je veľa. Ak také nájdete, využite ho po celej výške. Štíhla polica vám pomôže využiť priestor bez toho, aby obmedzila výhľad.
Rastliny sú skvelými spoločníkmi aj do spálne. Osviežujú vzduch a poskytnú príjemný pohľad hneď po prebudení. Na stolíku na kolieskach ich cez deň ľahko premiestnite bližšie k oknu a večer zase späť k posteli.

Vytvorte si súkromie na balkón

Kontajnerové záhrady sú šikovný spôsob, ako priniesť viac zelene na malý balkón alebo terasu. Skombinujte voňavé rastliny, bylinky a ak bývate v meste, zvoľte niekoľko väčších rastlín, ktoré vytvoria tieň a pocit súkromia. Dobre poslúžia aj popínavé rastliny, z ktorých si môžete spraviť vlastnú živú stenu. Ukryť sa pred zvedavými pohľadmi susedov vám pomôžu aj textílie v rôznych podobách, ako slnečník, roleta, vzdušný záves či moskytiera, ktorá vás zároveň ochráni aj pred dotieravým hmyzom. Správnu večernú atmosféru vám pomôže vytvoriť solárne LED osvetlenie. Počas dňa sa nabíjajú na slnku a po zotmení priestor rozjasnia. Použite svietidlá rovnako tak, ako ich používate v domácnosti. Skombinujte LED sviečky, zaveste svetelné reťaze, ktoré priestor rozžiaria a pokiaľ vám to priestor dovolí nezabudnite aj na veľké dekoratívne lampáše všade, kde potrebujete viac svetla. Počas dňa sa nabíjajú na slnku a po zotmení priestor rozjasnia. Vytvoríte si tak vďaka nim útulný kútik na sedenie a rozhovory.

Oddajte sa svojej vášni

Ak ešte nemáte so zbierkami skúsenosti, tento spôsob je na začiatok najlepší. Použite jasné a výrazné farby alebo sa zamerajte na jednu tému. Ak máte viacero predmetov s rovnakým motívom, nemusia byť jednotlivé predmety dokonalé. Dôležitý je celkový dojem. Množstvo podobných vecí vytvára zaujímavý dojem a ozvláštni vzhľad domácnosti.

Pre vzácne spomienkové predmety nájdite špeciálne miesto. Ak chcete, aby pôsobili usporiadane, držte sa jednej farebnej schémy. Alebo sa zamerajte na svoje záľuby, ako napríklad šitie, a pochváľte sa svojimi výtvormi. Predmety s konkrétnou témou, v jednej farbe, štýle alebo z jedného časového obdobia zväčša vytvoria zaujímavý celok.

Vystavené predmety krásne vyniknú v priehľadných skrinkách a policiach. Ak radi zbierate krehké veci, ako napríklad mušle, alebo drobné veci ako perly a koráliky, vyskúšajte sklenené nádoby. Veľké množstvo vecí bude pôsobiť atraktívne a ešte znásobí ich hodnotu. Špeciálne predmety uložte pod sklenený kryt, ktorý upúta pozornosť a ochráni vystavené veci pred prachom.

foto: IKEA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu