Záhradné jazierko na potešenie i na sústavnú starostlivosť

0
1201

Každá záhrada získa nový rozmer, ak sa jej súčasťou stane jazierko. A vrcholom romantiky je, ak v jeho vode plávajú ryby a pokrývajú ho veľké listy lekna. Väčšie či menšie umelé jazierko sa dá vybudovať takmer na každej záhrade. Ale ak v ňom majú plávať ryby, malo by mať najmenej metrovú hĺbku a väčší rozmer, aby ryby dokázali pri dne prečkať zimu. Vybudovanie jazierka však nie je jednorázová záležitosť. Vyžaduje si sústavnú starostlivosť. Pravidelne treba kontrolovať teplotu vody, čistiť, ošetrovať, odstraňovať kal a všetko čo doň nepatrí, obohacovať o potrebné látky a v lete občas aj okysličovať vodu kvôli rybám.

Po zhotovení jazierka a vždy na jar, keď sa po zime začína voda v jazierku zohrievať a chceme v ňom rozprúdiť život, je nevyhnutné pridať do vody osvedčené štartovacie filtračné baktérie do jazierka – FILTER POND. Obsahujú prírodné koncentrované mnohodruhové baktérie, ktoré kolonizujú filtračné médium vo filtrácii s následnou tvorbou biofilmu, ktorý čistí vodu od živín a nečistôt. Sú nevyhnutné pre udržanie čistoty vody a zdravého stabilného prostredia pre ryby. Zároveň zabraňujú rastu rias. Prípravok aplikujeme vtedy, keď je teplota vody vyššia ako 10 °C. Štartovacie baktérie prispievajú k rýchlemu spusteniu biologickej filtrácie a naštartovaniu života v jazierku na celú sezónu. Aplikujú sa tak, že sa prípravok rozmieša v plastovom vedre s vodou z jazierka a naleje do prvej komory za mechanickú filtráciu štrbinového filtra, pri tlakovej filtrácií nalejeme rozmiešaný prípravok do jazierka v blízkosti nasávania filtrácie. Odporúča sa súčasne na 3 dní vypnúť UV lampu.

Neskôr v letných mesiacoch stačí jazierko už len pravidelne mechanicky čistiť od napadaných listov alebo odkvitnutých či odumretých častí vodných rastlín, kontrolovať fungovanie filtrácie pomocou filtra do jazierka, dolievať čistú dažďovú vodu, ak sa vyparí vďaka odparovaniu, prípadne okysličovať ju. Dôležité je aj stále sledovať životaschopnosť rýb. Spočiatku ich prikrmujeme, ale keď sa v lete rozrastie vodná vegetácia, opatria si potravu už samé. Napriek dobrej starostlivosti sa môžu v jazierku objaviť tzv. vláknité riasy, ktoré škodia rybám i vode. Odstránime ich prípravkom ATTACK POND. Ide o špeciálne baktéria, ktoré hneď zbavia jazierko nielen vláknitej riasy, ale aj opadaného lístia a iných rastlinných nečistôt.

Starostlivosť o kvalitu vody v jazierku je potrebná počas celého leta a nekončí ani v jeseni. Na zimu musí mať voda v jazierku vysokú kvalitu, aby v nej ryby dokázali prečkať chladné mesiace. Napadané lístie sa totiž v jazierku rozkladá a spôsobuje prebytok hnilobných plynov, ktoré sú pre ryby pod ľadom nebezpečné. V zimných mesiacoch sa môžu kvôli ním udusiť. Preto pred zimou jazierko starostlivo vyčistíme, zbavíme kalu a zvyškov odumretých rastlín.

Relax pri záhradnom jazierku vždy poteší. Dokáže sa za dobrú starostlivosť bohato odmeniť krásnym romantickým zákutím a zdravými rybami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu