Lyžiari si už opäť môžu naplánovať lyžovačku za najlepšiu cenu. Portál Gopass otvoril predpredaj denných a viacdenných skipasov na sezónu 2023/24 do lyžiarskych stredísk v Jasnej, Vysokých Tatrách a ďalších stredísk v Českej republike, Poľsku a Rakúsku. Rovnako je už prístupný aj Tatranský ľadový dóm, tentoraz s britským nádychom.

Predpredaj skipasov 

Gopass predáva skipasy rovnakým princípom ako sa predávajú letenky – za flexibilné ceny, pri ktorých platí, čím skôr kúpiš, tým výhodnejšie lyžuješ. „Kto nakupuje skipasy z pohodlia domova a vopred, vždy v porovnaní s cenami v pokladniach ušetrí a po príchode do strediska môže ísť priamo na svah. Ak ste už vopred registrovaní v Gopass a súhlasili ste s marketingovou komunikáciou (možnosť overiť v Gopass konte), o spustení predpredaja ako aj o zvýhodnených cenách ďalších zážitkov – hotelov, vodných parkov alebo lístkov na lanovky ste sa dozvedeli medzi prvými,“ uviedol Martin Chomo, komerčný manažér Gopassu. 

Teraz už len dostatok snehu. Lyžiarske strediska už majú naplánované termíny otvorenia tohtoročnej lyžiarskej sezóny v prípade priaznivých poveternostných podmienok: Jasná 2.12., Tatranská Lomnica 16.12., Štrbské Pleso 9.12., Szczyrk 16.12., Špindlerův Mlýn 9.12., Ještěd 9.12., Mӧlltaler Gletscher 10.11., Ankogel 23.12. a Muttereralm Innsbruck už 9.12.

Novinky lyžiarskych stredísk

Najväčšie slovenské lyžiarske stredisko Jasná zažije v zimnej sezóne hneď dve podujatia svetového rangu – Svetový pohár v alpskom lyžovaní žien (20. – 21. 1. 2024) a Freeride World Tour Challenger (21. – 24. 3. 2024). Novú sezónu otvorí stredisko veľkolepo na tradičnom podujatí Winter Jasná Opening s Darou Rolins už 2. decembra. Medzi hlavné novinky sezóny patria: posilnené zasnežovanie, obnovená prevádzka lyžiarskeho vleku Brhliská, rozšírenie ubytovacej kapacity o Hotel Liptov a vylepšené detaily niektorých tratí.

Horské stredisko Vysoké Tatry investovalo do skvalitnenia prípravy lyžiarskych tratí zakúpením úplne nového snežného pásového vozidla Prinoth Leitwolf. Okrem lyžovačky by hitom sezóny malo byť nielen 11. pokračovanie Tatranského ľadového dómu na Hrebienku, ale aj medzinárodné majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master (27. – 28. 1. 2024).

Aj v zimnej sezóne 2023/24 ostáva v platnosti atraktívny benefit pre všetkých návštevníkov horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry ubytovaných v hoteloch TMR –  na každú noc pobytu získavajú skipasy/lístky na lanovky ako aj vstupy do vodných parkov Tatralandia a Bešeňová.  

Hlavnou udalosťou zimnej sezóny v českom lyžiarskom stredisku Špindlerův Mlýn bude otvorenie dvoch častí nových zjazdoviek – Lesná a Priehradná, ktoré v budúcnosti – po dobudovaní plánovanej lanovky – prepoja obe časti skiareálu, teda Medvědín a Svatý Petr. Okrem legendárneho Audi Snow Jamu, ktorý sa po minuloročnej pauze opäť vráti na špindlerovské svahy, sa tento rok návštevníci strediska môžu tešiť aj na mimoriadne nabitý program ORLEN Špindl SkiOpeningu, na ktorom sa v sobotu 9. decembra predstavia hviezdy ako Monkey Business alebo Tata Bojs. 

Lyžiarska sezóna v Skiareáli Ještěd sa začne 9. decembra, oficiálne otvorenie v podobe ORLEN Ještěd SkiOpeningu sa uskutoční o týždeň neskôr v sobotu 16. decembra priamo pod zjazdovkou Nová Skalka s hudobným programom plným DJ´s a sprievodných aktivít v partnerskej promo zóne. Najväčším hitom lyžiarskeho strediska dostupného z Liberca električkou je zjazdovka Nová Skalka, ktorej súčasťou je aj moderné a úsporné osvetlenie umožňujúce večerné lyžovanie.

Najzásadnejšou novinkou v stredisku Mölltaler Gletscher je úprava a rozšírenie zjazdovky č. 9 vedúcej od reštaurácie EISSEE až k hornej stanici pozemnej lanovky Mölltaler Gletscher Express. V najkritickejšom mieste trasy bol upravený skalný terén tak, aby bolo možné zjazdovku rozšíriť o približne 15 metrov, čo zásadným spôsobom zvýšilo jej bezpečnosť a aj komfort lyžiarov. Vďaka tejto zmene má táto obľúbená rodinná trasa po novom charakteristiku modrej, rodinnej zjazdovky.

Stredisko Innsbruck Muttereralm pripravuje obnovenie lyžovačky na obľúbenej zjazdovke FIS Abfahrt, ktorá bola vždy závislá na prírodnom snehu, avizuje dvojnásobok eventov, lepšie zásobovanie snehom a dlhšiu prevádzku sánkarskej dráhy, rozšírenie ponuky o zjazd na SNOOC ako aj  predĺženie lyžiarskej sezóny až do veľkonočných sviatkov.   

Poľské stredisko Szczyrk Mountain Resort (SMR) ponúkne v zime športové vyžitie všetkým skupinám lyžiarov – od zjazdárov až po fanúšikov skitouringu. Dôležitou novinkou bude užšia spolupráca so strediskom Beskid Sport Arena (BSA), vďaka ktorej bude skipas na večernú lyžovačku platiť nielen v SMR ale aj v stredisku BSA. Dôležitou správou je aj to, že bezplatný skibus bude vďaka SMR opätovne rozvážať lyžiarov do všetkých stredísk v Szczyrku.

Najlepším sprievodcom vo všetkých strediskách bude aj túto sezónu pre návštevníkov aplikácia Gopass, ktorej aktualizácia prináša množstvo noviniek. Zima v Gopasse ponúka aj tentoraz možnosť zakúpiť si výhodnejšie skipasy nielen do lyžiarskych rezortov prevádzkovaných spoločnosťou TMR, ale aj do ďalších stredísk, s ktorými Gopass spolupracuje. Viac info na gopass.travel.

Tatranský ľadový dóm 

Najpopulárnejšia zimná atrakcia Vysokých Tatier – Tatranský ľadový dóm – otvorila svoje brány 16. novembra 2023. Tento rok je ľadový dóm inšpirovaný vzácnou osobnosťou a má britský nádych. Kupola na Hrebienku ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna, ktorý je od roku 1066 symbolom britskej identity, monarchie a tu vo Vysokých Tatrách je poctou návšteve kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách pred 15. rokmi. Úžasnú poctu britskej panovníčke vo Vysokých Tatrách ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker. „Je nádherný! Myslím si, že umelci odviedli fantastickú prácu. Je pre mňa veľmi emocionálne vidieť opátstvo tu v Tatrách, ktoré naša kráľovná navštívila pred 15 rokmi. Kráľovná Alžbeta II. mala špeciálny vzťah k Vysokým Tatrám a Westminsterské opátstvo má špeciálny vzťah s kráľovskou rodinou. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Je to pre mňa špeciálne a myslím, že rovnako to bude aj pre všetkých návštevníkov.  Je to niečo, čo nás spája. Budeme tu vidieť určite veľa britských turistov a rovnako verím, že aj veľa Slovákov inšpiruje k návšteve Veľkej Británie. Naše krajiny sú veľmi blízke a turizmus a kultúra budú ako ľudský most medzi nami.“ Veľvyslanec zároveň odhalil pamätnú tabuľku pripomínajúcu návštevu Alžbety II. na Hrebienku, ktorá po uzavretí ľadového dómu nájde svoje nové miesto na Hrebienku.

Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu bol už tradične Adam Bakoš. Pod jeho vedením pracovali rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Pri vstupe do kupoly je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto svetoznámej stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu ako štýlový fotopoint. Pred vstúpom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách. Súčasťou Tatranského ľadového dómu je aj výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom. Nádherným doplnkom bude aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa.

Otvorenie Tatranského ľadového dómu je už tradične zároveň aj symbolickým otvorením zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. „Poprajme si, aby bola zimná sezóna čo najlepšia a návštevníci našli v Tatrách všetko to, čo hľadajú. Nádhernú prírodu, športové vyžitie, skvelý relax a oddych. Veríme, že britská dominanta aj v nadväznosti na posilnené letecké spojenie Tatier s Londýnom prinesie aj viac hostí z Veľkej Británie, ktorí objavia Tatry ako výnimočnú turistickú destináciu,“ uviedla pri otvorení ľadového domu Lucia Blašková, riaditeľka OO CR Región Vysoké Tatry. 

Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do14. apríla 2024. Počas sezóny bude Tatranský ľadový dóm miestom 12 hudobných koncertov a vystúpení.

Foto: Marek Hajkovský a OO CR Región Vysoké Tatry

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu