10 jednoduchých rád ako zachrániť ľudský život

VLASTNÁ BEZPEČNOSŤ

1. Pomáhajte vtedy, ak neohrozujete seba alebo niekoho iného. Používajte výstražné svetlá, reflexnú vestu a výstražný trojuholník.

PRIVOLANIE POMOCI

2. Volajte tiesňovú linku 112. Poskytnite všetky dostupné informácie o nehode alebo požiadajte o pomoc pri poskytovaní prvej pomoci, kým prídu záchranári.

ZASTAVENIE KRVNÉHO OBEHU A DÝCHANIA

3. Ak ste na mieste sami, zavolajte o pomoc, kontaktujte tiesňovú linku, telefón dajte na hlasný odposluch. Položte postihnutého na pevnú podložku. Stláčajte hrudník 30 – krát a potom 2 – krát vdýchnite do úst. Opakujte až do príchodu záchrannej služby.

VEĽKÉ VONKAJŠIE KRVÁCANIE

4. Univerzálnou prvou pomocou pri veľkom krvácaní je tlak v rane prstami alebo dlaňou ruky. Na ranu tlačte bez prestania. Malú ranu ošetrite tlakovým obväzom. Ak obväz preteká, použite ďalšiu vrstvu obväzov. Pri veľkých ranách neprestávajte tlačiť na ranu. Ak môžete, postihnutého dopravte do nemocnice. Ak ste sami, volajte tiesňovú linku.

POPÁLENINY

5. Popáleniny okamžite ochlaďte/oplachujte veľkým množstvom studenej vody. Po ochladení prikryte

nepriľnavým obväzom. Pri väčších popáleninách postihnutého čo najskôr dopravte do nemocnice.

BEZVEDOMIE

6. Ak nemusíte, s postihnutým v bezvedomí nehýbte. Zistite prítomnosť dýchania. Ak dýcha, volajte tiesňovúlinku a sledujte stav dýchania a vedomia. Ak nedýcha, alebo prestane dýchať a leží na bruchu, otočte ho opatrne na chrbát a okamžite začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR).

KARDIOPULMONÁLNA RESUSCITÁCIA a AED.

7. 30 stlačení hrudníka asi do hĺbky 5-6 cm striedajte s 2 vdychmi do úst postihnutého.

Ak je dostupný automatický externý defibrilátor (AED), použite aj ten. Resuscitujte až do príchodu záchranárov. 

ZÁCHRANNÁ REŤAZ.

8. Nezabudnite, záchranári prídu na miesto nehody najskôr do 10-30 minút.

OCHOTA POMÔCŤ.

9. Vy ste teraz tí, ktorí môžu zachrániť život.

10. Certifikát alebo povolenie na záchranu života nepotrebujete, príďte však na kurz prvej pomoci SČK a získajte tak odvahu a sebavedomie v tom, čo je potrebné a správne urobiť.

foto: iStock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu