Nedajte šancu jojo efektu. Udržte si štíhlosť aj po lete!

Cieľ, zhodiť do plaviek pár kíl, sa vám podaril dosiahnuť. Ale čo ďalej? Keď leto skončí, často v našom zdravom jedálničku poľavíme. Ku kávičke prisunieme malý koláčik a na obed sa aspoň sem tam vrátime k hranolkám. Ťažko zhodené kilá sa rýchlo vrátia a zbohom, pekná postava. Chcete si udržať líniu, ale nedarí sa vám? Kde robíte chybu a ako si udržíte postavu vám poradí výživová špecialistka.

Hovorí sa, že nie je problém schudnúť, ale udržať si váhu. Prečo k jojo efektu dochádza? Na vine nemusia byť vždy len ťažké a mastné jedlá. Nesprávne alebo nepravidelné stravovanie vedie k večernému vyjedaniu, nervozite či podráždenosti. Okrem toho, pri zlom režime si telo začne robiť zásoby na horšie časy. ,,Naše telo je veľmi zložitý mechanizmus a nie vždy platí jednoduchá rovnica, že keď znížim príjem, chudnem. Často sa stretávam s klientmi, ktorí sa domnievajú, že keď znížia svoj denný kalorický príjem alebo vynechajú niektoré jedlá, ako napríklad večeru, budú automaticky chudnúť. V praxi to ale tak byť vôbec nemusí,“ hovorí Martina Dvořáková, výživová odborníčka z KetoDiet. Ako sa teda z tohto kolotoča vymotať, aby ste dosiahli to, čo chcete?

 Nechajte si poradiť, experimentovať s vlastným telom sa nevypláca

Chudnúť a udržať si váhu neznamená obmedzovať sa, ale jesť. Zdravo, pravidelne a v primeranom množstve. Najideálnejšie je zveriť sa do rúk odborníkovi. Aspoň na isté obdobie, kým si osvojíte a zautomatizujete správne stravovacie návyky. Výživový špecialista vo vašom jedálničku rýchlo odhalí chyby a nedostatky, no najmä vie poradiť ako im predchádzať. „Priberanie či kolísanie váhy je spôsobené nedostatočným príjmom dôležitých živín. Experimentovať s vlastným telom sa nevypláca a vždy je lepšie obrátiť sa na skúseného odborníka, ktorý nám pomôže s výberom vhodných potravín. Na základe individuálnych potrieb vysvetlí kedy, v akom množstve a hlavne, čo je vhodné jesť,“ vysvetľuje Martina Dvořáková.  

Bielkoviny – strážcovia štíhlej línie

Ak si na zostavenie jedálnička trúfate sami, vyvážte jedlo správnym pomerom bielkovín, sacharidov a tukov rovnomerne počas celého dňa. „Ak chcete schudnúť alebo si štíhlu líniu udržať, zamerajte sa na bielkoviny. Deficit proteínov totiž v konečnom dôsledku spôsobuje nielen únavu, ale aj to, že nechudneme, prípadne chudnutie prebieha len na úkor svalovej hmoty,“ hovorí odborníčka na ketodiétu. A to presne nechceme. Ak chceme schudnúť, tak jedine z tukových zásob. Dôležité je naštartovať metabolizmus, ktorý spaľuje tuky a dostať ho do stavu ketózy. To sa nám podarí, keď v strave zásadne znížime sacharidy a zvýšime príjem proteínov na ochranu svalového tkaniva. Keď budeme aj naďalej dodržiavať správny pitný režim či pohyb, výsledky sa určite ukážu. 

Aj káva obsahuje proteíny

Pri behu za povinnosťami sa potrebujete zasýtiť rýchlo a dlhodobo. Ideálnou voľbou je mať po ruke proteínové nápoje, smoothie alebo tyčinky. Sú prenosné, ľahké a hlavne, vás zasýtia na dlhú dobu. Máte chuť na kávu? Vyskúšajte proteínovú. Má lahodnú chuť, obsahuje kofeín a môžete si pokojne do nej pridať aj obľúbené mlieko. Jediný rozdiel je v tom, že proteínová káva s príchuťou čokolády dodá telu veľkú dávku bielkovín. Tým vás nielen osvieži, ale navyše aj zasýti. 

 Využite slnečnú energiu

V cvičení nepoľavujte ani po lete, práve naopak. Keď sa skončia horúce dni, no slniečko stále príjemne hreje, teplota vzduchu už na šport ani nemôže byť ideálnejšia. Vybehnite von do prírody alebo aspoň na dlhšiu prechádzku a uvidíte, ako vás slniečko v kombinácii s pohybom dobre naladí a dobije pozitívnou energiou. Využite slnečné lúče vo svoj prospech, kým sa  dá, telo sa vám odvďačí. 

Zdroj foto: KetoDiet

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu