30 rokov samostatne, ale srdcom stále spolu

0
195
samostatne ale srdcom stále spolu

Tento rok si Česká a Slovenská republika pripomínajú 30 rokov od rozdelenia spoločného štátu. Obe krajiny sú pevne etablované vo svete, patria do európskeho spoločenstva a stretávajú sa ako členovia v mnohých medzinárodných a nadnárodných štruktúrach. Vzťahy medzi oboma krajinami zostali na mimoriadne vysokej úrovni a čo je najcennejšie, nejde iba o deklaratívnu politickú rovinu.

Česi a Slováci k sebe majú veľmi blízko a ak by niekto pátral po nespochybniteľnom dôkaze, nájde ho napríklad aj v oficiálnych štatistikách cestovného ruchu. Dlhodobo sú pre Slovensko českí návštevníci najčastejšími turistami, ktorí už zďaleka nenavštevujú len Vysoké Tatry. V Česku si zasa Slováci pevne držia druhú príjazdovú priečku medzi všetkými cudzincami. V minulom roku podľa údajov ČSÚ prišlo do Čiech 780 000 slovenských návštevníkov a zlomili tým absolútny rekord.

samostatne ale srdcom stále spolu Bardejov
Bardejov.

Zahraničné zastúpenie CzechTourism na Slovensku sa propagácii turistických cieľov Čiech a Moravy venuje systematicky a intenzívne po celý čas svojej existencie. „Spolupracujeme s odbornou verejnosťou, teda so širokým spektrom subjektov, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu a hotelierstve, oslovujeme svojimi aktivitami a kampaňami širokú verejnosť a veľkú starostlivosť venujeme aj kooperácii s médiami“, hovorí riaditeľka zastúpenia CzechTourism Slovensko, Nora Gill.

Špeciálne projekty, ktoré súvisia s výročím samostatnosti, si CzechTourism na Slovensku pripravil aj s prihliadnutím na spomínané cieľové skupiny. Novinári a cestovné agentúry pozval na konci júna na tlačovú konferenciu, na ktorej predstavili české a slovenské pamiatky, aktuálne zapísané na Zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, odborníci z oboch krajín. Za Českú republiku to bola Michaela Severová, výkonná riaditeľka DSO České dědictví UNESCO a za Slovensko zástupkyňa riaditeľky SNM – Spišské múzeum v Levoči, Dáša Uharčíková – Pavúková.

samostatne ale srdcom stále spolu Krumlov
Český Krumlov.

Pre širokú verejnosť v spolupráci s mladou slovenskou ilustrátorkou Karolínou Uherčíkovou pripravila agentúra CzechTourism Slovensko československé pexeso. Je určené predovšetkým deťom a mladšej generácii, ktorá už kontakt s druhým jazykom stráca a prostredníctvom neho si môže hravou formou precvičiť slovenské slovíčka a ich české ekvivalenty.

V spolupráci s galériou Prolaika v Bratislave prebieha od apríla do konca júla online fotosúťaž pre profesionálov i fotografujúcich amatérov na tému „Po stopách Karla Plicky v Čechách a na Slovensku“. Najlepšie práce sa dočkajú nielen hodnotných cien, ale aj samostatnej výstavy. Fotosúťaž prebieha pod záštitou veľvyslanca Českej republiky na Slovensku, Rudolfa Jindráka.

samostatne ale srdcom stále spolu Spišský hrad
Spišský hrad.

CzechTourism Slovensko v spolupráci s Katedrou politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne pripravuje po začatí nového akademického roka aj debatu veľvyslancov, súčasného českého, už spomínaného Rudolfa Jindráka, a dlhoročného slovenského veľvyslanca v Českej republike, Petra Weissa.

Posledným projektom k výročiu samostatnosti oboch republík je spolupráca s mesačníkom Historická revue. Časopis až do konca roka venuje osobitnú pozornosť československej histórii vrátane rozdelenia republiky a následnému vývoju v oboch samostatných krajinách. Súčasťou textov v mesiacoch máj, august a október je aj tematická grafika CzechTourism Srdcom stále spolu. „Verím, že aj tieto naše príspevky k pripomienke 30. výročia samostatnosti budú mať kladnú odozvu a že nielen v cestovnom ruchu sa bude naďalej odrážať naša vzájomná blízkosť, náklonnosť a radosť z toho, že nám na sebe ešte stále záleží“, uzatvára Nora Gill.

samostatne ale srdcom stále spolu Telč
Telč.

Foto: CzechTourism Slovensko a archívy miest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu