„Jedzte viac vlákniny.“ Je to mantra, ktorú počujeme z každej strany, či už od lekárov alebo našich starostlivých matiek. Pravdepodobne sa to však nedarí. Dospelí by mali prijať 20 až 30 gramov vlákniny každý deň, ale priemerný človek prijme sotva polovicu z tohto množstva….

Problém je v tom, že mnohí ľudia jedia samé vysoko spracované potraviny, ktoré sú zbavené väčšiny vlákniny, napríklad biely chlieb vs. celozrnné výrobky alebo ovocnú tyčinku namiesto reálneho čerstvého ovocia. A chýba im vláknina, ktorá pomáha tráviacemu systému hladko fungovať. Viete, čo sa deje s našim organizmom, ak nekonzumujeme dostatok vlákniny?  Spôsobujeme mu štyri kľúčové problémy:

  1. Nedostatočné fungovanie čriev = Ukrutná zápcha

Pri dnešnom rýchlom životnom štýle a strese sa veľakrát stane, že si nestíhame dať zdravú a vyváženú stravu. Na domáce varenie nie je čas, a preto sme odkázaní na jedlá z food courtov a fast-foodov. Spôsob rýchleho a nevyváženého stravovania vedie k problémom s trávením, ktoré konči hnačkou či zápchou. 

Vláknina je nestráviteľná zložka rastlinnej potravy, ktorá sa z tráviaceho traktu nevstrebáva. Je to balastná a nestráviteľná súčasť stravy,  ktorá zväčšuje objem stolice už len svojou prítomnosťou v čreve. Iba niektoré druhy vlákniny súčasne aj zmäkčujú stolicu tým, že na seba viažu vodu.  Tvorí sa tak gél, ktorý pôsobí v črevách ako špongia – väčší objem a mäkšiu stolicu. Vďaka tomu sa črevá správne rozhýbu a to je šanca na pravidelné vyprázdňovanie. Ak však vlákninu neprijímame v dostatočnom množstve, veci začnú byť… nepohodlné, až ťažké. A častým vedľajším účinkom zápchy sú nepríjemné hemoroidy. 

  1. Hlad, hlad a znovu hlad… 

Máme na tanieri grilované kura na obed? Ak ho nedoplníme zeleninou alebo celozrnným zrnom, napríklad hnedou ryžou, možno sa o hodinu vrátite znovu do kuchyne, hľadať niečo ďalšie pod zub. Strava s nízkym obsahom vlákniny – aj keď je bohatá na bielkoviny – môže spôsobiť, že pociťujeme neustále hlad. Vláknina sa rozkladá pomalšie ako iné živiny, takže sa dlhšie cítime nasýtení. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zvyčajne zasýtia viac ako potraviny s nízkym obsahom vlákniny. Navyše, potraviny s vysokým obsahom vlákniny majú tendenciu sa aj spracovávať dlhšie a sú menej „energeticky husté“, čo znamená, že majú menej kalórií na rovnaký objem jedla. 

  1. Vláknina znižuje aj riziko srdcových ochorení

Mnohé štúdie ukázali, že čím viac vlákniny jeme, tým je menej pravdepodobné, že budeme mať vysoký cholesterol, ktorý ohrozuje srdce. Pravdepodobný dôvod: Vláknina sa v tele nerozkladá a cholesterol sa na nej pri prechode tráviacim traktom dokáže uchytiť a spolu s ňou  sa neskôr vyplaví z  tela. Vďaka schopnosti udržať pocit sýtosti, pomáha vláknina aj pri chudnutí a nepriberanie zase prospieva srdcu.

  1. Pozor na naštrbenie balansu hladiny cukru v krvi 

Ak konzumujeme potraviny, ktoré sa premieňajú na energiu príliš rýchlo – povedzme biely toast či rožok s maslom na raňajky alebo tyčinku na olovrant – cítime sa spočiatku nabití energiou, avšak táto energia rýchlo opadne. Je to preto, lebo potraviny s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom vlákniny rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi, ale rovnako rýchlo pocit nabudenia aj poklesne. Toto neustále nahor a nadol nás nielen necháva potom letargických, ale zvyšuje tiež riziko cukrovky. 

       Ak sa chceme vyhnúť spomínaným ťažkostiam, je potrebné dopĺňať vlákninu pravidelne – každý deň. Obvykle je však náročné prijať potrebné množstvo vlákniny iba zo stravy, preto je dôležité nájsť inú alternatívu, ktorou môže byť  OptiFibre®, vláknina 100 % prírodného zloženia, ktorá účinne pomáha riešiť problémy so zápchou a napomáha spokojným a správne fungujúcim črevám. Získava sa zo semien guarovej rastliny. Táto vláknina je ľahko rozpustná, takže sa dá vmiešať do teplých aj studených nápojov, dokonca aj do jogurtu či do zemiakovej kaši. Vláknina OptiFibre® je chuťovo úplne neutrálna. Môžu ju užívať dospelí aj detí od troch rokov. Odporúčaná dávka je 5 – 25 g denne. Viac informácií nájdete na www.optifibre.sk. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu