8 vecí, na ktoré záhradkári podľa odborníka na záhradnú techniku pravidelne zabúdajú

0
674
Planeo Peter Lukáč
Peter Lukáč je odborník na záhradnú techniku a z praxe vie, čo záhradkári na jar často zanedbávajú. Foto: Lenka Májeková

Pokiaľ patríte k vyznávačom starého príslovia „Ak chceš byť šťastný po celý život, založ si záhradu“, určite sa tešíte, že sezóna sa už opäť začala. Azda ani neexistuje záhradkár, ktorý by tento rok už nezanechal prvé stopy svojej činnosti na svojom milovanom kúsku zeme. Odborník na záhradnú techniku Peter Lukáč vám dá niekoľko malých, ale veľmi užitočných rád, aby vám práca v záhrade aj naďalej išla od ruky. Peter Lukáč je odborník na záhradnú techniku a z praxe vie, čo záhradkári na jar často zanedbávajú. Rad poradí, na čo by ste nemali túto jar zabudnúť.

1. Vyčistite a nabrúste náradie

Údržba záhradného náradia výrazne predlžuje jeho životnosť. V prípade, že ste náradie po skončení sezóny len tak odložili, je načase dostať ho opäť do dobrej kondície. Kovové časti náradia vyčistite a dajte nabrúsiť, dreveným rukovätiam prospeje vyčistenie a pretretie ľanovým olejom. Pokazené náradie nahraďte novým. „V PLANEO máme záhradnícke náradie a záhradnú techniku FIELDMANN. Len málokto vie, že je to česká značka. Okrem záhradkárov potešia zelené výrobky aj hobby majstrov, v ponuke je tiež záhradný nábytok či grily. Za najväčšiu výhodu okrem priaznivej ceny považujem možnosť vybrať si, aký pohon vám vyhovuje najviac – elektrický, aku alebo motorový,“ hovorí predajca z košickej predajne PLANEO, pre ktorého je práve FIELDMANN jednou zo srdcoviek.

EXTRA TIP od Petra z PLANEO:
Na splátky vás teraz vyjde nákup v PLANEO a na planeo.sk ešte lacnejšie.
Viac info TU

2. Vyčistite kvetináče

Na kvetináče sa často zabúda. Spravidla z nich len vysypeme starú hlinu, nasypeme nový substrát a sadíme. No aj tie treba z času na čas umyť, prípadne dezinfikovať. „Odporúčam skontrolovať aj hlinu v kvatináčoch, pretože práve tu mohli larvy škodcov prečkať zimu,“ prízvukuje Peter Lukáč.

3. Upravte skleník

Ak ste to ešte neurobili, je najvyšší čas odstrániť zo skleníka riasy, mach a nečistoty, ktoré sa na ňom nachytali počas mesiacov, keď sa nepoužíval. Hadicou umyte skleník poriadne zvonka aj zvnútra. Zmyte všetok prach, aby sa dnu dostalo čo najviac životodarného svetla. Skontrolujte aj konštrukciu a poškodené časti opravte. Ako vraví Peter Lukáč: „Vysokotlakový čistič, teda ‚vapka‘, by mali byť v každom dome. Vyčistíte ním už spomínaný skleník aj chodníky, terasu aj auto. Je to univerzálny nástroj, ktorý patrí k domu tak, ako kosačka k trávniku.“

Planeo vapka FIELDMANN
Vapka patrí k domu tak, ako kosačka k trávniku. Foto: FIELDMANN

4. Prevzdušnite trávnik

Len čo prestanú prízemné mrazy, z trávnika opatrne vyhrabte nafúkané lístie a odumreté steblá. Prevzdušnite ho vertikutátorom a pohnojte. „Vertikutáciu však zvládne len dobre zakorenená tráva, ktorá má aspoň 2 – 3 roky. Mladému trávniku by ste mohli uškodiť a vertikutátorom jemné korienky vytrhať,“ upozorňuje odborník na častý omyl najmä začínajúcich záhradkárov. Ak trávnik nemáte, teraz je dobrý čas na jeho výsev.

podľa odborníka na záhradnú techniku
Pod značkou FIELDMANN nájdete celú flotilu pre váš dokonalý trávnik. Foto: FIELDMANN

5. Objednajte semená a cibuľky

Nečakajte do zajtra, pretože práve teraz sa semienka zeleniny a kvetov míňajú ako teplé rožky. Nezabudnite ani na cibuľky v lete kvitnúcich kvetov ako sú gladioly alebo ľalie. „Kvetinové záhony bývajú skôr pýchou žien. Pre ne mám tiež dobrú správu – FIELDMANN myslí aj na nežné záhradkárky a to nielen s dámskymi rukavicami či náradím v ružovej farbe, ale aj nízkou váhou väčšiny výrobkov,“ dáva do pozornosti predajca s dlhoročnou praxou a ešte dodáva, že AKU program FIELDMANN uľahčuje záhradkárom prácu.

podľa odborníka na záhradnú techniku
AKU program FIELDMANN uľahčuje záhradkárom prácu. Foto: FIELDMANN

6. Vytrhajte burinu

Teplé dni už vytiahli zo zeme nielen prvé jarné kvety, ale aj burinu. Je čas ju vytrhať teraz, kým ešte nie je poriadne zakorenená. Vytrháva sa oveľa ľahko. A to už vie každý záhradkár, že čím menej príležitostí poskytnete burine rozrásť sa, tým menej práce s ňou budete mať počas letnej sezóny.

„Štiepkovač FIELDMANN FZD 5015-E má aj ochranu proti preťaženiu,“ vysvetľuje Peter Lukáč.
Foto: Lenka Májeková

7. Pripravte štiepku na ďalšie spracovanie

Staré konáre na záhrade vám ešte vynikajúco poslúžia. Štiepkovačom zmeníte staré drevo na užitočnú štiepku, vhodnú napríklad na mulčovanie, prevzdušňovanie kompostu alebo v zime na rozkúrenie ohňa v peci. „Štiepkovač Fieldmann FZD 5015-E si sám vťahuje konáre až do priemeru 4,4 cm. Konáre drví do 60-litrovej nádoby a má aj ochranu proti preťaženiu,“ odporúča Peter Lukáč. Vďaka kolieskam ho postavíte presne tam, kde ho práve potrebujete mať.

planeo záhradný odborník
FIELDMANN má široký sortiment aj pre chvíle pohody, či už záhradný nábytok, alebo grily.

8. Nezabúdajte ani na relax a dobré vzťahy!

Žiaľ, na to najhlavnejšie zabúdame najčastejšie. Mať záhradu je síce fajn, oveľa dôležitejšie sú však dobré vzťahy so svojimi najbližšími. Tie vám nezabezpečia ani tie najkrajšie paradajky či muškáty. „Najdôležitejšie je nezabúdať na rodinu a priateľov a tráviť s nimi čo najviac spoločného času. Napríklad na dobrej grilovačke, alebo len tak pri spoločnom stolovaní cez víkend,“ dodáva otec dvojičiek Peter Lukáč. FIELDMANN má široký sortiment aj pre chvíle pohody, či už záhradný nábytok, alebo grily.

Foto: Lenka Májeková a archív FIELDMANN

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu