Viete ako ušetriť na dovolenke? Užitočné tipy pre vášnivých cestovateľov

0
1133

Koronakríza do veľkej miery obmedzila cestovateľské plány a dovolenky na tento rok. Ak máte napriek tomu túlavé topánky, určite si zvoľte pre výlety bezpečné krajiny s nízkym počtom nakazených. V prípade, že idete na dovolenku budúci rok, máte príležitosť využiť čas na jej plánovanie. Pred cestovaním, by ste však mali zvážiť zaobstaranie si kreditnej karty a poistenia. Tie majú viacero výhod, ktoré spríjemnia vaše cesty a výlety krížom krážom po svete.

Tipy, ako ušetriť v zahraničí

Výhodou kreditky je, že nemusíte nosiť so sebou veľké množstvo hotovosti. Všetko zaplatíte pohodlne kartou. Existujú však niektoré pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať v prípade, že chcete ušetriť. Ak potrebujete predsa len vybrať istú hotovosť, preferujte bankomaty veľkých bánk. Tie od súkromníkov majú vysoké poplatky. Jedno je však isté, ak bude bankomat účtovať poplatok, informuje vás o tom pred finálnym výberom hotovosti. Ak platíte kartou v krajine s inou menou, rátajte s tým, že si obchodníci budú účtovať extra peniaze za zmenu čiže konverziu meny. Tak napríklad pri kúpe letenky v hodnote 1 000 GBP, vám systém obchodníka ponúkne zaplatiť sumu 1 200 EUR. „V takýchto situáciách býva kurzový lístok od Mastercard výhodnejší ako kurz obchodníka, preto by ste v takýchto prípadoch mali radšej platiť v miestnej mene nie domácej,“ vysvetľuje Ľuboš Dvorák, špecialista na kreditné karty zo spoločnosti Cetelem. V okolitých krajinách, ako aj pri „slovenskom mori“ v obľúbenom Chorvátsku, je tiež lepšie vybrať si z bankomatu, než navštíviť zmenáreň. Zároveň je platba kartou aj bezpečnejší a hygienickejší spôsob platenia, obzvlášť v časoch koronakrízy.

Kreditná karta zvyšuje váš status

Chystáte sa cestovať a spoznávať nové krajiny autom? Pri požičaní vozidla v zahraničí môžete mať problém v prípade, že nemáte kreditnú kartu – tá totiž predstavuje istú „bonitu“ klienta. Znamená to, že si ho banka preverila a teda jej držiteľ je solventný, má pravidelný príjem a je schopný splácať minuté peniaze na kreditnej karte. Na výber tak budete mať k dispozícii viac možností pri voľbe autopožičovne. V západnej Európe, ale hlavne v Kanade a USA, budete bez kreditnej karty stratení. V týchto krajinách bez kreditky ťažko vybavíte aj ubytovanie či letenku. Pre cestovateľských nadšencov je kreditná karta ich pravou rukou. Ide o nástroj na pravidelné „bezplatné“ požičiavanie peňazí. Bez poplatkov je to väčšinou na dobu 30 – 45 dní. Kreditná karta od Cetelemu ponúka 0 % úrok dokonca až na 55 dní na platby v obchodoch alebo online. Ideálna voľba najmä pre tých, ktorí pravidelne cestujú.

Benefity, ktoré potešia

Ak ešte nemáte kartu, ale zvažujete ju kvôli viacerým výhodám, ktoré používateľovi ponúka, nezabudnite si prezrieť aj ponuku benefitov. Mnohé banky prinášajú balíček výhod, ako napríklad individuálne či rodinné poistenie do zahraničia za prijateľnú cenu. Takéto poistenie sa uzatvára spolu so zmluvou ku kreditnej karte. Vďaka tomu ušetríte množstvo času, stresu a vybavovačiek pred vytúženou dovolenkou v zahraničí. Kreditnú kartu si viete založiť pár klikmi online z pohodlia domova. V niektorých bankách sa za zriadenie kreditky nič neplatí, rovnako ani za platby v obchode či na internete. Samozrejmosťou pri tomto produkte sú služby zdarma ako trvalé príkazy, prevod peňazí na vlastný účet či platby kartou v zahraničí. Kreditné karty neslúžia primárne na výber hotovosti, avšak prvý výber z bankomatu doma alebo v cudzine môže byť zdarma. A kde sa využívajú kreditné karty najčastejšie? „Pokiaľ ide o internetové nákupy, za minulý rok sa najviac využívali pri nákupe elektroniky (28 %), oblečenia (24 %) a pri platbách súvisiacich s cestovaním (15 %). Čo sa týka našich klientov, máme najvyšší podiel použití bezkontaktných platieb v rámci Európskej únie. Jedným z dôvodov tohto prvenstva je možnosť platenia contactless funkcionalitou do akejkoľvek výšky. V sumách nad 50 eur je však potrebné potvrdiť platbu PIN kódom,“ vysvetľuje Ľuboš Dvorák.

Zhrnutie na záver

Ak sa teda rozhodnete cestovať už tento rok, vyberte si bezpečné destinácie s nízkym počtom nakazených a preferujte platby kreditnou kartou pred hotovosťou. Pri online nákupoch na zahraničných weboch je výhodnejšie platiť v domovskej mene, nie v eurách. V prípade, že potrebujete mať na dovolenke predsa len nejakú hotovosť, je výhodnejšie vybrať ju z bankomatu, než zájsť do zmenárne. Užite si výlety a dovolenky najmä v zdraví, nech vám pandémia nepokazí plány.

BNP Paribas Personal Finance je jednotkou v oblasti poskytovania finančných služieb súkromným osobám vo Francúzsku a v Európe prostredníctvom svojich aktív v oblasti spotrebiteľských a hypotekárnych úverov. BNP Paribas Personal Finance je 100 % dcérskou spoločnosťou skupiny BNP Paribas s viac ako 20 000 zamestnancami a pôsobí v 33 krajinách. So značkami Cetelem, Findomestic, Cofinoga či AlphaCredit, ponúka spoločnosť kompletný sortiment úverov pre súkromné osoby cez ponuky v obchodoch, u predajcov automobilov alebo priamo cez zákaznícke strediská a na internete.

Obchodná značka Cetelem sa objavila na slovenskom trhu v roku 2000 vznikom spoločnosti CETELEM SLOVENSKO, a. s. Cetelem je finančná spoločnosť špecializujúca sa na poskytovanie spotrebiteľských úverov: nákupu na splátky, osobných pôžičiek a kreditných kariet. V roku 2016 sa spoločnosť transformovala na pobočku zahraničnej banky v Slovenskej republike, a to zlúčením CETELEM SLOVENSKO, a. s,. a jej akcionára BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA. Pre svoje aktivity naďalej používa obchodnú značku Cetelem.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu