Napriek tomu, že zaočkovanosť detí na Slovensku dlhodobo presahuje 95 %, v roku 2022 klesla pod 90 % v takmer štvrtine detských okresov. Najvýraznejší pokles zaznamenalo očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ak sa osýpky, jedno z najnákazlivejších ochorení, vrátia, budú neočkované deti a dospelí čeliť významným rizikám nákazy a šírenia tohto ochorenia. Konštatovali poprední odborníci na tlačovej konferencii, konanej pri príležitosti Svetového imunizačného týždňa.
Informácia je odpoveď
UNICEF si spolu so slovenskou a medzinárodnou komunitou na Slovensku pripomenuli minulý týždeň (24. – 30. apríla) Svetový imunizačný týždeň podporou kampane zameranej na zvýšenie informovanosti rodičov, opatrovateľov, lekárov a zdravotných sestier na Slovensku o ochoreniach, ktorým možno predchádzať očkovaním.
„Vakcíny patria medzi najväčšie pokroky v oblasti globálneho zdravia a rozvoja,” hovorí Michaela Bauerová, koordinátorka UNICEF pre mimoriadne situácie na Slovensku. „Už viac ako dve storočia vakcíny bezpečne znižujú počet chorôb, ktorým sa dá predchádzať. Sú to detská obrna, osýpky a kiahne. Vakcíny pomáhajú deťom vyrastať zdravé a šťastné. Vďaka očkovaciemu úsiliu na celom svete môžu deti chodiť, hrať sa, tancovať a učiť sa.” Keďže niektoré z týchto chorôb už nie sú vďaka zaočkovanosti v našej spoločnosti veľmi rozšírené, podaktorí ľudia už zabudli na ich ničivé účinky i povahu. Niektorí sa zase obávajú vedľajších účinkov vakcín, iní o nich nemajú dostatok informácií. V rámci Svetového imunizačného týždňa robil UNICEF kampaň, ktorej cieľom bolo informovať verejnosť o význame očkovania a jeho prínosoch pre zdravie a životy obyvateľov. Podieľali sa na nej UNICEF, Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné lekárske spoločnosti.
Najvýznamnejší objav v histórii medicíny
Do konca 18. storočia boli infekčné choroby popri vojnách a prírodných katastrofách najčastejšou príčinou úmrtí. V minulom storočí sa dokázalo, že očkovanie veľkej časti populácie vedie k ochrane nielen očkovaných, ale aj neočkovaných v dôsledku tzv. kolektívnej imunity. Hlavná hygienička SR pre epidemiológiu profesorka Mária Štefkovičová hovorí, že „očkovanie je najvýznamnejším objavom v histórii medicíny a zároveň najvýznamnejším preventívnym opatrením proti prenosným ochoreniam“. Vďaka dlhodobej systematickej starostlivosti a schopnosti udržať vysokú zaočkovanosť, ktorá na Slovensku presahuje 95 %, sa podarilo takmer úplne eliminovať závažné ochorenia, ako sú tetanus, záškrt, detská obrna, tuberkulóza, osýpky, mumps a rubeola. Upozorňuje, že ak zaočkovanosť klesne pod 95 %, začínajú vznikať podmienky na šírenie ochorení v nezaočkovanej populácii. Keď zaočkovanosť klesne pod 90 %, dochádza k epidémiám.
Profesorka Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti zdôrazňuje význam očkovania populácie:
„V poslednom desaťročí sme svedkami postupného poklesu zaočkovanosti v dôsledku odmietania očkovania zo strany rodičov. Kontrola zaočkovanosti z roku 2022 ukázala niekoľko varovných výsledkov: Miera zaočkovanosti klesla pod 90 % v 22 % detských obvodov. Najhoršia situácia je v očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ak sa do detského kolektívu dostanú osýpky, jedno z najnákazlivejších ochorení, neočkované deti ochorejú.”
Presné mechanizmy fungovania vakcín sú známe vďaka imunológii, uviedla aj doktorka Zuzana Rennerová zo Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie. V reakcii na obavy verejnosti z nežiaducich reakcií na vakcíny dodáva, že takéto prípady sú celkom zriedkavé.
Sila kolektívnej ochrany
Pediatrička Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, uvádza, že na Slovensku musia byť deti očkované proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti, vrátane detí ukrajinských utečencov, a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Deti sa očkujú podľa očkovacieho kalendára od 10. týždňa života. Vysoká zaočkovanosť sa na Slovensku dosiahla zásluha primárnych pediatrov. „Oni sú tí, ktorí komunikujú s rodičmi o týchto otázkach a neraz musia nerozhodných rodičov presvedčiť o dôležitosti očkovania,” dodáva doktorka Prokopová.
MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo, upozorňuje aj na očkovanie dospelých. „Prevencia očkovaním je jedným zo základných pilierov všeobecného lekárstva. Lekári a sestry očkujú najmä starších pacientov so závažnými chronickými, metabolickými, onkologickými alebo inými ochoreniami, ktoré oslabujú imunitný systém. U nich môže každá infekcia zhoršiť základné ochorenie a ohroziť ich život.”
Svetový týždeň očkovania pripomenul a vyzval na kolektívnu ochranu ľudí pred chorobami, ktoré sa dajú eliminovať očkovaním, ktoré je významným – život zachraňujúcim – prvkom v prevencii.
Podrobné informácie o očkovaniach záujemcovia nájdu na: www.sprievodcaockovanim.sk, www.amedi.sk, www.uvzsr.sk, www.healthgov.sk, a www.ockovaniechrani.sk ako aj na www.tyzdenprevencie.sk, ktorý prináša relevantné informácie o zdraví a ochoreniach prostredníctvom odborných garantov jednotlivých tém.
Text: Adriána Kovačechová
Foto: A-medi management a Freepik.com