Názorov je veľa. Niekto tvrdí, že žiarlivosť je zabijak vzťahu a v žiadnom prípade nemôže byť prospešná. Na druhej strane sú názory, ktoré hovoria, že ten, kto nežiarli, naozaj nemiluje. Zisťovali sme, čo si o tom myslíte vy a čo na to odborník.
Téma, ktorá je toľko diskutovaná a omieľaná. Áno, každý to rieši, ale o čom vlastne žiarlivosť je? Prejavuje sa tým láska? To, že toho druhého skutočne milujete alebo je to len istá forma majetníctva a toho, že chcete mať nad tým druhým absolútnu kontrolu?
Žiarlivosť môže viesť k domácemu násiliu!
Je to v prvom rade o povahe človeka, o jeho vyrovnanosti samého so sebou a samozrejme o dôvere! Ak vo vzťahu nie je poriadna dôvera, tam prichádza žiarlivosť.
„Ak to nie je prehnaná žiarlivosť, tak je to tolerovateľné. Ja som trocha žiarlivý, ale určite to nepreháňam,“ hovorí 30-ročný Adam. Určite je to aj otázka veku a sebakontroly, ktorá určuje „dávku“ žiarlivosti vo vás. Ak máte za sebou zlé skúsenosti, kedy vás partneri podvádzali, žiarlivosť príde akoby sama od seba. Ak vám naopak nikdy žiaden nedal na to dôvod, je pochopiteľné, že žiarliť nebudete. Naša čitateľka Martina priznáva, že žiarlivá je. Ale priznáva aj to, že to vzťah môže zabiť. „Čo je moje, je moje. Prílišná žiarlivosť vedie k hádkam! A niekedy to speje k rozchodu,“ dodáva.
Žiarlivá je aj 21-ročná Kamila. „Áno som žiarlivá, ale snažím sa to ovládať. Zdravá žiarlivosť je fajn, ale všetkého veľa škodí.“ Mnohí si teda svoju žiarlivosť uvedomujú a tvrdia, že ju majú pod kontrolou. Podľa psychologičky Zuzany Kmecovej tých prípadov však nie je veľa. „Veľa ľudí si povie, ale veď len trošku žiarlim, a to znamená, že partnera mám rád a nechcem ho stratiť. Áno, určite existujú ľudia, ktorí si uvedomujú a v rámci dobrej sebareflexie si priznajú žiarlivosť a majú ju pod kontrolou. Ale tých prípadov až tak veľa nie je, aby sa dalo hovoriť o prospešnej žiarlivosti.“
Ak vám na to partner nedá dôvod, ak si dôverujete a viete, čo jeden od druhého chcete, to slovo vám zo slovníka samovoľne vypadne. „Žiarlivosť ako taká, podľa môjho názoru do vzťahu vnáša viac negatív ako pozitív. Samozrejme je istá miera žiarlivosti, ktorú má asi každý v sebe. Skôr by som povedal, že ide o strach zo straty partnera génovo zdedený ešte zo zvieracej ríše. Každopádne ak sú vo vzťahu obaja vyrovnané osobnosti, žiarlivosť neriešia. Je to malichernosť tupcov,“ myslí si 27-ročný Michal.
Psychologička Zuzana Kmecová, ale varuje: „Mne osobne pripadá len ako prejav nedôvery voči partnerovi. Žiarlivosť v malom množstve má tendenciu narásť až do extrémov v podobe prenasledovania a neustálej kontroly partnera, až do extrému domáceho násilia, týrania partnera a obmedzovania osobnej slobody,“ dodáva.
Zdravý vzťah, zdravá žiarlivosť? Vyzerá to tak, že nie.
by Andrea L.
foto: tumblr