Neustále odčerpávame zvieratám v oceáne zdroje potravy, čo bude mať vážne dôsledky pre ekosystémy, a zároveň je už teraz nemožné ignorovať dopad zmien klímy na náš prírodný svet a jeho druhy. Oceňovaný fotograf divokej prírody George Karbus na to poukazuje svojimi snímkami.
„Vďaka internetu a sociálnym médiám máme lepší prístup k informáciám a poznatkom o našej planéte a o tom, ako môžeme prispieť k jej obnove. Verím, že na to, aby sme zachránili náš svet, musíme ho milovať – a to je presne vec, ktorú chcem v ľuďoch vzbudiť,“ prezrádza ambasádor spoločnosti Nikon.

Rodák z Karlových Varov George Karbus nedávno dostal výzvu vytvoriť špeciálny projekt. Samozrejme, ani na chvíľu nezaváhal pri voľbe témy: vybral si svoj milovaný vodný živel. Inšpiráciou pre sériu snímok z hlbín oceánov bolo vyše 15 rokov cestovania po zemeguli a zachytávania krás podmorského sveta a jeho živočíchov.

„Jiřího“ snímky spod hladiny vzbudzujú v publiku túžbu po spojení s prostredím, ktoré väčšinou zostáva skryté nášmu zraku. Karbus dúfa, že jeho fotografie popri vizuálnom zážitku pripomenú verejnosti dôležitosť ohľaduplnosti a úcty k planéte: „Snažím sa zachytiť krásy nášho úžasného sveta a predostrieť všetkým naozajstné poklady života. Dúfam, že dokážem ľudí podnietiť, aby žili vo väčšej harmónii s prírodou.“
George strávil mladosť šnorchlovaním a jeho fotografická púť sa naplno začala, keď sa už v roku 2004 presťahoval do mestečka Lahinch, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Írska pri Moherských útesoch. Mimochodom, kuriozitou je, že Karbus si ako znalec pôsobivých miestnych scenérií, počasia a svetelných podmienok sporadicky privyrába zákazkovým fotením žiadostí o ruku.

Po niekoľkých týždňoch skúmania vôd Atlantiku narazil fotograf na samotárskeho delfína skákavého, ktorý mu zmenil život. Začal ho fotografovať a pozorovať jeho pohyby. Učil sa, ako s rešpektom a vnímavosťou plávať spolu s takýmito cicavcami, a budoval svoje vcítenie a schopnosti, aby mohol vodnú faunu dobre dokumentovať. Mimochodom, medzičasom preniesol lásku k oceánu aj na syna Joshuu.

Od okamihu, keď začal skúmať život pod hladinou oceánu, sa George stretol s kosatkami drsnej Arktídy či obrími keporkakmi južného Pacifiku. Živočíchy predstavujú rôzne úskalia pri fotografovaní. Autor objasňuje: „Vyskytuje sa niekoľko ťažkostí. Pracujem najmä s veľkými a obratnými cicavcami, takže jedným z najväčších problémov je byť pripravený primerane rýchlo sa hýbať. Musím ihneď reagovať na každú situáciu a okamžite upraviť svoju pozíciu tak, aby som dosiahol ideálny uhol a kompozíciu – to všetko za súbežného uisťovania sa, že si počínam opatrne, aby som tieto tvory nerušil.“
Či už Karbus dokumentuje živočíchy, potápačov, surfistov alebo príboj trieštiaci sa o prístavné mólo, jeho láska k prírode i fotografii hraničí až s posadnutosťou a výrazne sa odráža v snímkach.

O kvalite Georgovej práce vypovedá nielen veľký záujem médií a fanúšikov na sociálnych sieťach, ale tiež plejáda trofejí z najprestížnejších fotografických súťaží sveta, akými sú Wildlife Photographer of the Year, Nature’s Best Photography, Outdoor Photographer of the Year alebo Red Bull Illume.
Tvorbu Georga Karbusa je možné sledovať aj na jeho instagramovom profile @georgekarbus a tiež na facebooku George Karbus Photography.

Program špeciálnych projektov spoločnosti Nikon Europe ponúka ambasádorom značky Nikon, ktorými sú nadaní a vplyvní fotografi zo všetkých kútov Európy, príležitosť uskutočňovať projekty svojich snov. Tento program je súčasťou neutíchajúceho úsilia spoločnosti Nikon podporovať inšpiratívnych fotografov a ponúka im platformu, na ktorej môžu uskutočňovať projekty svojho srdca. Zároveň Nikon buduje komunitu vizuálnych umelcov s ašpiráciou robiť veci svojsky.

foto: Nikon / George Karbus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu