Aké oblečenie je pre bábätká najlepšie?

0
1316

Čakanie na bábätko je pre budúcich rodičov čarovným obdobím. Prináša so sebou aj veľa príjemných „úloh“. Na narodenie bábätka každý rodič spravidla snaží pripraviť s predstihom. A jednou z týchto príjemných úloh je aj výber a kúpa oblečenia. Aké oblečenie je však pre bábätká najlepšie a ako ho správne vybrať?

Ponuka obchodov s oblečením pre deti je dnes skutočne široká. Na jednej strane to prináša výhody v tom, že si máte z čoho vyberať a môžete si oblečenie pre deti a bábätká zvoliť presne podľa vášho vkusu a toho, čo sa páči vám. Na výber máte tiež z množstva módnych a štýlových kúskov. Na kúpe štýlového oblečenia nie je nič zlé, ak je takéto oblečenie vyrobené z kvalitných a nezávadných materiálov. Nanešťastie, široká ponuka oblečenia pre deti so sebou prináša aj negatíva. V nákupných centrách či obchodoch s detským oblečením totiž môžete často natrafiť aj na oblečenie nízkej kvality vyrobené z umelých materiálov. Takéto oblečenie síce môže byť štýlové, no chýbajú mu štyri základné atribúty, ktoré by oblečenie pre bábätko malo spĺňať. Atribúty, na ktoré by ste mali pri výbere oblečenia pre vášho drobca prihliadať, sú kvalita, pohodlie, príjemný pocit na tele a bezpečnosť. Bábätko si neuvedomuje, či je jeho oblečenie štýlové alebo podlieha módnym trendom. To, čo vníma, je pocit a úroveň pohodlia, ktoré mu oblečenie zabezpečuje. A to by malo byť na prvom mieste pri výbere a kúpe oblečenia pre deti.

Vyhnite sa syntetickým materiálom

Pokožka bábätka je omnoho tenšia a jemnejšia než pokožka starších detí či dospelých. Omnoho citlivejšie reaguje na kontakt s materiálmi a môže sa jednoduchšie podráždiť. Práve preto je mimoriadne dôležité, aby oblečenie pre bábätká, ktoré vyberáte, nebolo vyrobené z umelých materiálov. Syntetické vlákna totiž dokážu pokožku oveľa jednoduchšie podráždiť. Dôvodom je, že jej neumožňujú dostatočne dýchať. Tak sa môže bábätko potiť, z čoho môžu vznikať podráždenia, svrbivé vyrážky a v niektorých prípadoch aj neželané alergické reakcie. Vyhnúť sa syntetickým materiálom by ste mali najmä pri takom oblečení, ktoré ako prvé prichádza do priameho kontaktu s pokožkou bábätka. Sú ním napríklad body pre bábätká, pančušky, ponožky, nátelníky či tričká. Oblečenie, ako napríklad spomínané body pre bábätká by malo umožňovať voľné prúdenie vzduchu, aby mohla pokožka dýchať. Tak zabezpečíte, že sa váš drobec bude cítiť pohodlne a príjemne. Čím menej umelých materiálov oblečenie pre deti obsahuje, tým lepšie. Ideálnym prípadom však je, ak takéto syntetické látky vôbec neobsahuje.

Vhodné oblečenie pre bábätká

Ako zabezpečiť, aby oblečenie pre deti  a bábätká spĺňalo všetky tri hlavné podmienky? Kľúčom je výber správnych materiálov, strihu a veľkosti. Body pre bábätká, pančušky, nátelníky, tričká, ponožky, ale aj ďalšie kúsky ako je napríklad čiapka pre bábätko by malo byť vyrobené z nezávadných a prírodných materiálov. 

Tip: Ideálna čiapka pre bábätko je taká, ktorá poriadne zakrýva uši. Dobrou voľbou je napríklad bavlnená čiapka pre bábätko, ktorá sa dá zašnurovať. Tak budete mať istotu, že sa z hlavičky bábätka neskĺzne. 

Samozrejme, aj výber kvalitných materiálov závisí od ročného obdobia. Na zimu sa viac hodí vlna a počas letného obdobia je dobrou voľbou ľan. Bavlna je zas ideálnou voľbou pri oblečení priameho kontaktu s pokožkou. Umožňuje jej voľne dýchať a tým pádom eliminuje aj je prípadné podráždenie. Je príjemná na dotyk a bábätko sa v bavlnenom oblečení nepotí. Kvalitné oblečenie pre deti niekdy rozpoznáte už na prvý pohľad či dotyk. Materiál je pevnejší, drží svoj tvar a celkovo je príjemný na dotyk s pokožkou. Pri kvalitných materiáloch sa vám nestane, že by sa oblečenie po prvom praní poškodilo či zmenilo svoj tvar. Je preto omnoho výhodnejšie zamerať sa na kúpu kvalitných kúskov v menšej kvantite, než na veľké množstvo nekvalitných. Koniec koncov, bábätká rastú ako z vody a tak budete oblečenie vymieňať za väčšie a nakúpené množstvo oblečenia možno ani nevyužijete. Aj pri výbere a kúpe oblečenia pre bábätká platí staré známe pravidlo, že menej je niekedy viac.

Výber správneho tvaru a veľkosti oblečenia je tiež kľúčový. Vyhnite sa netypickým tvarom a zvoľte také oblečenie, ktoré sa bude dať jednoducho obliekať a vyzliekať. Dobrou voľbou je oblečenie na gombíky či cvoky. Také, ktoré sa oblieka cez hlavu, radšej nechajte v obchode. Obliekanie, vyzliekanie či prezliekanie bábätka vie dať niekedy poriadne zabrať. Uľahčite si to správnym výberom oblečenia. Zároveň nezabudnite ani na správnu veľkosť, aby oblečenie nebolo príliš tesné a nespôsobovalo vášmu drobcovi nepohodlie. Ak si nie ste istí, akú veľkosť vybrať, istejšie je, ak zvolíte o číslo väčšie. Pri menšej veľkosti by mohlo oblečenie bábätko tlačiť, do väčšieho ale postupne dorastie. 

Nie menej dôležitým atribútom je bezpečnosť oblečenia. Vyhnite sa takým kúskom, ktoré obsahujú rôzne malé detaily, ako napríklad ozdobné gombíky, trblietky, strapce či iné malé kúsky. Detičky si totiž radi všetko dávajú do úst, čo nemusí byť veľmi bezpečnou voľbou. 

Oblečenie pre bábätká by teda malo byť kvalitné, pohodlné, príjemné na kontakt s pokožkou a bezpečné. Na tieto faktory by ste pri výbere a kúpe nemali zabúdať. Po návrate z nákupu oblečenia pre bábätko ho nezabudnite vyprať predtým, než ho vášmu drobcovi oblečiete. Zvoľte šetrné pracie prípravky, ktoré sú vhodné pre detskú pokožku.

foto: shutterstock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu