Začína druhý ročník kampane Hrdinovia FAST, ktorá zachraňuje životy

0
1152

Na Slovensku sa druhý ročník projektu Hrdinovia FAST, do ktorého sa môžu zapojiť 5- až 9-ročné detí, sa začína v marci 2022.  Globálna iniciatíva sa realizuje pod odbornou garanciou Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody (WSO) a iniciatívy Angels. Cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať včas prvú pomoc. Na Slovensku realizuje kampaň pacientska organizácia Sekunda pre život, ktorá už teraz oslovuje naše materké a základné školy, aby sa zapojili do päťtýždňového bezplatného vzdelávacieho programu – Hrdinovia FAST. Nad kampaňou preberá záštitu Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR.

Úspešný 1. ročník projektu Hrdinovia FAST

Vlani sa do prvého ročníka projektu Hrdinovia FAST u nás zapojilo 143 škôl a vyše 5 300 detí. Slovensko sa v prepočte na 100 000 obyvateľov umiestnilo celkovo na druhom mieste v rámci medzinárodného porovnania. Absolútnym víťazom globálnej kampane Hrdinovia FAST sa stala Základná škola z oravského Lieska, ktorá nazbierala najviac bodov.

„Deťom sa páčili akčné videá, online hry a predovšetkým to, že sa stali superhrdinami s veľkou misiou – zachrániť svojich starých rodičov. Projekt Hrdinovia FAST je medzi deťmi veľmi populárny a tešíme sa, že sa opäť budeme môcť zapojiť. Sama som sa presvedčila, že aj taká náročná téma, akou je cievna mozgová príhoda, sa dá spracovať pre deti atraktívnym, zrozumiteľným a veku primeraným spôsobom,“ vysvetľuje Lenka Reháková, učiteľka z víťaznej školy z Lieska.

Hrdinovia FAST pokračujú

Aj druhý ročník kampane FAST Heroes je určený pre deti vo veku od 5 do 9 rokov, ktoré sa môžu prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov spolu pod vedením ich učiteľov alebo rodičov naučiť rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a privolať prvú pomoc. Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody kde F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.

„Sú to práve starí rodičia, ktorí trávia veľa času so svojimi vnúčatami – vyzdvihujú ich zo škôlok, školských klubov a starajú sa o deti až do príchodu rodičov z práce. Starí ľudia patria medzi najrizikovejšiu skupinu ľudí, ktorým hrozí cievna mozgová príhoda. Aj preto je tento vzdelávací program určený práve deťom, aby sa stali záchrancami svojich starých rodičov. Aby sa stali hrdinami FAST a včas volali prvú pomoc,“ vysvetľuje Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život. 

Vzdelávanie detí o cievnej mozgovej príhode

Do nového ročníka projektu sa zapoja aj zástupcovia neurologických kliník, ktorí ho podporia prednáškami o cievnej mozgovej príhode na školách. „Ročne postihuje cievna mozgová príhoda až 17 000 ľudí na Slovensku, ale pre neskorý príchod do nemocnice nemôžu lekári všetkých adekvátne liečiť, hoci aj cievna mozgová príhoda je dnes liečiteľné ochorenie. Dôležité je, aby pacienti prišli do nemocnice včas. Aj preto vítame, že i prostredníctvom projektu Hrdinovia FAST sa na školách táto problematika dostane prostredníctvom deti do rodín,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Dáša Viszlayová, primárka Neurologickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch. 

Učebné moduly kampane sa sústreďujú na animované postavy, starých rodičov a ich vnuka. Deti sa hravou formou učia o troch kľúčových príznakoch mŕtvice: ústnom kútiku, ktorý náhle padne na jednu stranu, ruke, ktorá náhle zoslabne, alebo reči, keď človek zrazu nedokážu rozprávať – a tiež dôležitosti okamžitého privolania záchrannej služby. 

Základné a materské školy, ale aj jednotlivci, sa môžu prihlásiť do bezplatného päťtýždňového vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST  cez oficiálnu webovú stránku https://bit.ly/hrdinovia_112, na ktorej nájdu k projektu aj doplňujúce informácie. 

Pripravila: Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu