Detský kolektív v materskej škôlke i v škole je pre dieťa prospešný nielen kvôli socializácii a vedomostiam, ale aj pre skvalitňovanie imunity. 

Budú deti počas jesene (zasa) choré? Asi áno, ale ak to bude iba detský kašeľ a soplík, je to dobrá správa, lebo si tým posilňujú imunitu…

Deti sú spravidla začiatkom jesene chorľavejšie. Súvisí to so zmenou ročného obdobia i s príchodom do kolektívu. Pochopiteľne, rodičom to robí starosti, lebo sa o dieťa boja. Imunita dieťaťa sa však chorobou učí, tým sa zlepšuje jej fungovanie. Deti sa totiž rodia s nezrelou imunitou, ktorú je nevyhnutné posilňovať. Na to potrebuje stimuly. Napríklad detský kolektív, ale aj malé množstvo „špiny“. Inak povedané, prehnane čisté prostredie imunite nepomáha, práve naopak.

„Súhlasím s tým, že primerané množstvo špiny posilňuje imunitu. Detská imunita je mladá, neskúsená a rýchlo reaguje. To znamená, že s väčšinou ochorení sa stretáva prvýkrát a niektoré ochorenia jej môžu dať viac zabrať, keďže ešte na ne nepozná vhodnú odpoveď. Ak sú však deti vychovávané v sterilnom prostredí, imunitné bunky sa nemajú ako naučiť bojovať s ochoreniami, čo sa neskôr prejaví na zvýšenej náchylnosti na ochorenia,“ pripomína Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures a ešte dodáva: „Vystavovanie detí imunitným výzvam za každú cenu môže mať však za následok aj poškodenie imunity a dlhodobejšie podlomené zdravie. Napríklad deti, ktoré práve prekonali ochorenie, sú ešte istý čas oslabené, preto ľahšie získajú ďalšie ochorenie, ktoré by za iných okolností ľahko prekonali. Preto by sa tieto deti nemali hneď vrhať do psychicky a fyzicky náročných aktivít. U celkom malých detí môžu niekedy aj banálne ochorenia prebiehať závažne, a tak na dlhý čas negatívne ovplyvnia činnosť imunitného systému“.

Čo očakávať v jeseni?

Deti v kolektíve sú pre seba navzájom aj zdrojom infekcií. V jeseni, po príchode do nového kolektívu, treba počítať najmä s ochoreniami horných dýchacích ciest (nosová a prínosové dutiny, stredné ucho, zápaly mandlí, zápaly hrtana), v menšej miere so zápalom dolných dýchacích ciest. Podľa pediatrov je u škôlkarov bežné prekonať v priebehu roka 6 až 8 infekcií dýchacích ciest. U starších detí (6 až 12 rokov) sú to obvykle 2 až 4 epizódy infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu. Dôležitá však nie je ani tak frekvencia, ako charakter infekcií.

Posilňovať alebo neposilňovať?

Detskú imunitu má, samozrejme, zmysel posilňovať. Chce to dostatok spánku, priestor na sústredenie sa, aj na oddych, primerané oblečenie (nie zbytočne teplé), dodržiavanie hygienických zásad a, pravdaže, pestrú stravu. Tá by mala okrem bielkovín, tukov a cukrov obsahovať aj všetky potrebné minerály a vitamíny. V čase so zvýšenou chorobnosťou, alebo keď dieťa práve bojuje s infekciou, pediatri odporúčajú vitamín C, echinaceu alebo tabletky na cmúľanie a sirupy s výťažkom betaglukánu z hlivy ustricovitej vo vysokej čistote a koncentrácii, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. 

Netreba tiež zabúdať, že deti, ktoré nastupujú prvýkrát do škôlky alebo školy prežívajú adaptačný stres. Preto je dôležité dopriať im doma pokojné a nestresujúce prostredie a tiež dať možnosť tento stres odbúrať aktivitami, ktoré ich tešia. Nemyslíme tým, samozrejme, vysedávanie pred obrazovkami rôzneho druhu. 

Viac na www.natures.sk

Želáme deťom dobrý štart do školy a pevné zdravie, aby si mohli vychutnávať všetky krásne farby jesene!

Foto: iStock, Natures

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu