Aktuálna obnova značenia na cyklotrasách v Prešovskom kraji

0
224
obnova značenia cyklotrás

Cyklistika patrí k veľmi obľúbeným a dostupným aktivitám domácich obyvateľov i návštevníkov kraja. Ide o to, aby bola aj bezpečná a správne navigovala všetkých účastníkov. Na cyklistov v Prešovskom kraji čaká v novej sezóne 400 km obnoveného značenia, ktoré zrealizovali vlani. Počas tohto roka  prejde obnovou ďalších vyše 300 kilometrov. Obnovu značenia cyklotrás zabezpečuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Významnou zložkou aktivít organizácie sú investície do obnovy a budovania prvkov turistickej infraštruktúry. V roku 2023 zabezpečila KOCR obnovu približne 400 km cyklotrás na svojom území. Obnova zahŕňala revitalizáciu a doplnenie jestvujúceho značenia, doplnenie smerových a informačných tabuliek na trasách v Slanských vrchoch, v podhorí Tatier, na Zamagurí, na severnom Spiši a v okrese Stropkov. Celkovo šlo o investície vo výške 28 500 eur. Organizácia hradila náklady z členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja a z dotácie Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Výber preznačenia cyklotrás prebiehal v spolupráci s cyklokoordinátormi Prešovského samosprávneho kraja, správcami cyklotrás a oblastnými organizáciami cestovného ruchu. „Máme mimoriadne bohaté možnosti cykloturistiky naprieč celým krajom. Pribúdajú nové trasy, ale zároveň musíme myslieť aj na jestvujúce cyklotrasy, aby boli v dobrom stave a ponúkali cyklistom bezpečnú a aktuálnu navigáciu. Napríklad na trase EuroVelo 11 pribudli nové úseky, ktoré je potrebné zahrnúť do značenia a doplniť smerovými tabuľami,“ informoval Martin Janoško, výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Obnova značenia v roku 2023

V okrese Stropkov bol v spolupráci s mestom Stropkov preznačený cykloturistický chodník „Po stopách Rakúsko-Uhorska“. Trasa dlhá 144 km nadväzuje na historickú cestu Jozefínka so začiatkom v Stropkove a vedie cez pútnické miesto Buková Hôrka a dediny Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Bodružal, Krajná Poľana, Nižný Komárnik so známymi drevenými chrámami. Chodník ďalej pokračuje na poľskej strane.

Na severnom Spiši a v okrese Stará Ľubovňa prešlo obnovou cykloznačenie v dĺžke približne 105 km. Obnovili sa napríklad trasy: Ružbašský okruh, Stará Ľubovňa – Sulín – Vabec, Vabec – Rozdiel, Doštenná – Medzibrodie, trasa od Stredovekého vojenského tábora smerom na Mokré lúky a ďalšie.

Revitalizácia  a doplnenie značenia prebehli v dĺžke 17 km aj v Slanských vrchoch (Prešov – Pusté pole Pavlovce – napojenie MTB Alžbeta). Na trase MTB Alžbeta bola zrealizovaná údržba cykloturistického značenia v dĺžke 55 km (Pavlovce – Juskova Voľa). Išlo o kompletnú obnovu a doplnenie maľovaného i smerového značenia prevažne v horskom teréne. Zrenovované boli aj dva prístrešky s posedením v lokalite Zlatá studňa a Pusté pole.

Obnova značenia cyklotrás prebehla aj na Zamagurí a v podhorí Tatier v celkovej dĺžke okolo 70 km. K preznačeným úsekom patrili trasy Huncovce – Vrbov – Žakovce – Stráže pod Tatrami, Veľká Lomnica – Huncovce – Kežmarok,  Mlynčeky – Kežmarské Žľaby i trasa zo Spišskej Belej smerom na lokalitu Tvarožná.

obnova značenia cyklotrás

Plány obnovy značenia v roku 2024

„KOCR Severovýchod Slovenska je jeden z najväčších aktérov, ktorý sa dlhodobo podieľa na obnove cykloturistického značenia v Prešovskom kraji. V roku 2024 plánujeme do obnovy investovať

vyše 27 000 eur. Kvalitné značenie je určite motiváciou pre mnohých cyklistov, ktorí región navštívia, radi sa doň vrátia a budú jeho návštevu odporúčať aj ďalej,“ uviedol Janoško. V roku 2024 KOCR Severovýchod Slovenska zabezpečí obnovu a doplnenie značenia na medzinárodnej cyklotrase EuroVelo 11 na území Prešovského kraja v dĺžke 97,3 km. Súčasťou bude značenie v úsekoch, kde došlo k pretrasovaniu alebo vybudovaniu novej cyklistickej cestičky ako napríklad Pečovská Nová Ves – Červenica – Lipany. Preznačenie čaká aj časti medzinárodnej trasy Aquavelo v blízkosti hraníc s Poľskom v celkovej dĺžke 50 km. Pôjde o úseky Bardejovské Kúpele – štátna hranica Kurovské sedlo (N5851) alebo 2. vetva Aquavela Mníšek nad Popradom – Legnava (N2802) a ďalšie. Cykloznačkári budú opäť pracovať aj v okolí Starej Ľubovne, v podhorí Vysokých Tatier a na Zamagurí. O obnovu značenia pôjde aj na trasách na hrebeni Spišskej Magury, okruh nad Jezerskom či trasy v okolí Ždiaru. Vo Vysokých Tatrách bude preznačená Podtatranská cyklomagistrála – od Tatranskej Kotliny po Lysú Poľanu v dĺžke 22 km. Obnovu značenia a pravidelnú údržbu si vyžaduje aj sieť singletrailov Cyklostopy pri Starej Ľubovni v celkovej dĺžke 12,5 km. Ide o obľúbenú atrakciu, ktorá láka návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Pri Sninských rybníkoch bude už v máji osadený servisný cyklostojan voľne dostupný verejnosti. Spolu tak obnovia viac ako 300 km cyklotrás.

Udržiavanie, oprava, obnova, preznačenie či značenie novovybudovaných bezpečných cyklotrás v nádhernej prírode je veľmi zodpovedná úloha. Pod vedením odborníkov – značkárov sa jej venuje veľa cyklistických nadšencov. Pestrá sieť často navzájom prepojených cyklotrás láka stále viac vyznávačov aktívneho oddychu a umožňuje spoznávať aj málo známe skvosty severovýchodu Slovenska. Na kvalitne značených cyklotrasách si potom môžu priaznivci cyklistiky organizovať aj zaujímavé spoločné akcie.

obnova značenia cyklotrás

Pripravila: Barbora Čechová
Foto:    KOCR Severovýchod Slovenska 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu