Alergológovia a imunológovia Slovenska budú pre pacientov aj na Facebooku

0
941

V čase častého šírenia dezinformácií z oblasti medicíny prináša Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI)  platformu, na ktorej široká verejnosť nájde relevantné informácie o alergiách a imunite. Ako jedna z prvých odborných spoločností na Slovensku založila spoločnosť na Facebooku svoju stránku – Alergológovia a imunológovia Slovenska. Jej súčasťou bude aj chatbot, ktorý ľuďom poradí v otázke, či za ich aktuálnymi symptómami stojí alergia, chrípka, prechladnutie alebo COVID – 19.

Alergia v súčasnosti postihuje 1 z 3 ľudí a podľa odhadov do roku 2025 ňou bude trpieť až polovica svetovej populácie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce vo svete a v oblasti kvality života predstavujú nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž. Alergológovia uvádzajú, že je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, ktoré si vyžaduje správne liečenie, nielen potláčanie príznakov.

Viac pravdivých informácií

Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) zakladá svoju verejnú facebookovú stránku ako jedna z prvých odborných spoločností na Slovensku. SSAKI  predstavuje jednu z odborných spoločností pod záštitou Slovenskej lekárskej spoločnosti. Zastrešuje predovšetkým špecialistov v odbore klinická imunológia a alergológia. Jej cieľom je diagnostika a liečba širokého spektra imunitne podmienených ochorení. „Založenie stránky na Facebooku vnímame ako nutnosť tejto doby. Je všeobecne známe, že na internete je plno dezinformácií, ktoré sa týkajú zdravia a liečby. Chceme do virtuálneho priestoru pridať kanál, ktorým sa budú šíriť relevantné informácie o alergológii a imunológii, bezpečné pre ľudí. Zároveň budeme prinášať novinky z tohto moderného klinického odboru, ktorý prenikol do všetkých častí medicíny,“ vysvetľuje profesor MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, FAAAAI, z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorý je predsedom SSAKI.

Chatbot na stránke dokáže odlíšiť alergiu od COVID-19

V prechodných obdobiach, keď je veľa ľudí náchylných na prechladnutie a zároveň bojujeme s pandémiou, je ťažké identifikovať, ktoré príznaky signalizujú nákazu koronavírusom a ktoré len bežné ochorenie, prechladenie. Ak sa však k tomu pridá alergia, situácia sa ešte komplikuje. Šikovný chatbot pomôže na Facebooku alergológov a imunológov Slovenska napríklad aj s týmto problémom. Cez chatovaciu aplikáciu záujemcom vysvetlí napríklad to, že príznaky, ktoré sú bežné pri alergii – ako svrbenie nosa a očí, či vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha – sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka. Chatbot je algoritmus, ktorý vedie konverzáciu s ľuďmi bez potreby ľudského správcu. V reálnom čase môže naraz komunikovať s veľkým množstvom užívateľov a súčasne s každým personalizovane. Chatbot sa užívateľa postupne pýta, ktoré príznaky ho trápia. Na základe zvolených odpovedí následne vyhodnotí, či tieto príznaky sedia najviac na chrípku, prechladnutie, alergiu alebo na COVID-19. Nie je však,  samozrejme, neomylný a rady, ktoré poskytuje, sú najmä informačného charakteru.

Menšia šanca pre dezinformácie

Sledovatelia na stránke nájdu aj relevantné vyjadrenia lekárov k jednotlivým formám alergických ochorení, možnostiam ich liečby a prevencie, nástrojom budovania efektívnej imunity ako aj k očkovaniu, ktoré stálo pri zrode imunológie a doposiaľ ju sprevádza.  SSAKI tiež propaguje modernú liečbu s najlepším výsledkom pre pacienta a to v správnom čase. Teda vtedy, keď má pacient šancu svoju situáciu riešiť. Ponúkne zaujímavé informácie aj samotným lekárom, ktorí sa aj vďaka stránke môžu oboznámiť s najmodernejšími liečebnými postupmi ako aj poznatkami o rôznych imunitne podmienených chorobných stavoch.

Zdroj: www.seesame.com

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu