Bardejovské Kúpele dúfajú, že práve začínajú úspešnú kúpeľnú sezónu

0
477
bardejovské kúpele

Slávnostne otvorenie 26. ročník kúpeľnej sezóny sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutočnilo v piatok 2. júna 2023. Tamara Šatanková, ekonomická riaditeľka verí, že je pred nimi konečne úspešná sezóna, ktorá im dovolí zabudnúť na ťažké covidové obdobie. Na otvorení mali na programe okrem slávnosti, bohatého kultúrneho programu a tradičného požehnania minerálnych prameňov aj otvorenie Parku Bélu Kellera (rodáka z Bardejova),  jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule.  

Bardejovské Kúpele sú obľúbeným miestom oddychu, liečby i kultúrneho života. Priťahujú predovšetkým návštevníkov z Prešovského a Košického kraja. V hlavnej sezóne majú kapacitu až 1 121 lôžok. Popri jedinečnej liečivej minerálnej vode sú lákadlom predovšetkým dva wellness komplexy v hoteli Ozón a Alexander a počas leta aj vonkajší bazén.

bardejovské kúpele

Kúpele majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Osem minerálnych prameňov, ktoré sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr, je sústredených v krytej kolonáde. Liečivosť tunajších vôd si vychutnávala nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska. Na pamiatku pobytu cisárovnej Alžbety, Sisi kúpele každoročne pripravujú slávnostný Alžbetínsky deň v rámci ktorého je aj voľný vstup do muzeálneho apartmánu Sisi v liečebnom dome Alžbeta ako aj fotenie s cisárovnou a Franzom Jozefom v dobových kostýmoch.

Dnes ponúkajú kúpele aj pestrú škálu aktivít v čistej prírode pre pacientov i samoplatcom, ktorí tu prichádzajú kvôli oddychu.

bardejovské kúpele

Bohaté kúpeľné kultúrne leto

Otvorenie sezóny je jednou z najdôležitejších spoločenských udalostí kúpeľov. K najatraktívnejším podujatiam tohtoročnej kúpeľnej sezóny budú ešte patriť:

  • Medzinárodné hudobné leto a tradičné letné promenádne koncerty (od 3. júla do 27. augusta 2023)
  • Bardejovské kúpeľné dni (8. – 9. júl)  
  • Výstava kvetov (18. – 20. august)
  • Alžbetínsky deň (20. august)
  • Kúpeľná dychovka (prehliadka dychových hudieb aj s mažoretkami) a Pivný festival (3. september) 
  • Bardejovská heligónka (9. september 2023)
  • Hornošarišský vínny festival (7. október 2023)

www.kupele-bj.skwww.visitbardejov.sk

Foto: archív Bardejovských Kúpeľov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu