Výlet do histórie: Osada s drotárskou históriou

0
505
Dvor Hunčíkovcov

V dnešných časoch si už sotva niekto pamätá drotárov a džarkov, slovenských podomových remeselníkov prevažne z územia niekdajšej Trenčianskej stolice. Koncom 19. storočia žili drotári až v osemdesiatich troch obciach.
Vydajte sa s nami v spolupráci s najstarším slovenským časopisom Krásy Slovenska, ktorý vychádza už 102 rokov na Kysuce do osady s krásnou drotárskou históriou.

Vrchrieka vo Vysokej nad Kysucou

Osada Vrchrieka sa rozprestiera v južnej časti katastra obce Vysoká nad Kysucou, na hranici s územím Veľkého Rovného v sedle na hrebeni v nadmorskej výške 740 až 800 m. Atraktívna je nielen svojou polohou s peknými výhľadmi, ale aj výskytom zaujímavých historických objektov, súvisiacich práve s drotárstvom. K obci Vysoká nad Kysucou bola osada pričlenená v roku 1902 z chotára obce Veľké Rovné.

Z Vysokej nad Kysucou je vzdialená južne dva kilometre, odkiaľ je prístupná spevnenou horskou cestou. Po turistických značkách vedie z obce do osady žlto značený chodník južným smerom, a rovnako žlto značený chodník severozápadným smerom aj z Veľkého Rovného. Južným okrajom osady vedie červeno značená hlavná hrebeňová trasa Javorníkmi. Nenáročné turistické trasy, cyklotrasy i lyžiarske bežecké trasy poskytujú zaujímavé pohľady na vzdialené horské hrebene a pohoria.

Pomerne rozsiahla horská osada Vrchrieka pozostáva z niekoľkých rôzne od seba vzdialených zhlukov obydlí (častí). V súčasnosti je takmer vysídlená, staršie i novšie udržiavané drevenice a murované domy slúžia prevažne na letný pobyt a rekreáciu. Ako jedna z mála kysuckých osád je vďaka svojim rodákom historicky nerozlučne spätá so svetom drotárskeho umenia.

Dom Hunčíkovcov Osada s drotárskou históriou

Drotársky majster a podnikateľ Štefan Hunčík

Z pamätných objektov sa okrem murovaného domu drotárskej rodiny Hunčíkovcov z roku 1904, zvonice s plechovou kaplnkou ukrižovaného Ježiša, murovanej Kaplnky Panny Márie Lurdskej a starého kríža v blízkosti dvoch pamätných líp vyníma najmä rodný dom niekdajšieho slávneho drotárskeho majstra Štefana Hunčíka z roku 1872. Kysuckí aj ostatní drotári z vtedajšej Trenčianskej stolice chodievali nielen po celej rakúsko­‑uhorskej monarchii, ale aj na Balkán, do Nemecka, Holandska, Poľska, ba aj do Ameriky, na Blízky východ, no najmä do Ruska. Dokonca sa združovali v akési družstvá podobné cechom, vytvárali manufaktúrne dielne a viacerí sa dopracovali k remeselníckemu živnostníctvu ako zruční, svetaskúsení a vážení ľudia. Ponižujúce postavenie drotárov sa začalo až po prvej svetovej vojne, v období almužníckej politiky prvej Československej republiky.

Medzi najúspešnejších drotárskych podnikateľov sa nesporne radí Štefan Hunčík, ktorý sa na Vrchrieke narodil v roku 1873. Pochádzal z ôsmich detí a po ukončení ľudovej školy odišiel so svojím otcom do Moskvy. Tam si otec spolu s rodákom Jozefom Krutošíkom založil ešte v roku 1868 drotársku dielňu, ktorá produkovala drôtené a plechové výrobky.

Drotársky podnikateľ Štefan Hunčík
Drotársky podnikateľ Štefan Hunčík

Rodný dom Štefana Hunčíka v súčasnosti

Po svojom otcovi prevzal mladý Štefan Hunčík najväčšiu drotársku dielňu v Moskve, ktorú prebudoval na fabriku. Svoje výrobky dodával nielen do celej Európy, ale aj do Ameriky a Číny. Kvôli stálemu nárastu objednávok a rozširovaniu sortimentu výrobkov pre širokú verejnosť začal zriaďovať pobočky po celom Rusku: v Petrohrade, Nižnom Novgorode, Irkutsku, Archangeľsku, Tomsku. V tom čase mala továreň už deväť dvojposchodových budov a pracovalo v nej vyše 400 zamestnancov. Okrem luxusných výrobkov z plechu vyrábali svietniky, kalichy, vešiaky, samovary, hrnce, lieviky, strúhadlá, formičky na pečivo, pekáče, pomôcky pre kaderníctva, doplnky do kúpeľní, ortopedické pomôcky, kŕmidlá pre vtáky, vtáčie klietky …

Krásy Slovenska

Oveľa viac sa dozviete v najnovšom čísle časopisu Krásy Slovenska, číslo 11-12/2023.
Ak milujete potulky po Slovensku, objavovanie nových zákutí, krás prírody, historické pamiatky a jedinečnosti našej krajiny, vyskúšajte časopis Krásy Slovenska. Vychádza už vyše 100 rokov a je to najdlhšie kontinuálne vychádzajúci časopis u nás.

Prináša rôzne tipy na výlety, turistiku, zaujímavé lokality, pútavé pamiatky. Ak uvažujete nad hodnotným vianočným darčekom, skúste predplatné, ktoré ponúkajú – tlačené, online a navyše s 20% zľavou na knižné novinky vydavateľstva Dajama.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Autor a f
oto: J. Grešák

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu