Je odo mňa starší/ia! Je to problém?

Je množstvo párov s výrazným vekovým rozdielom a žijú si šťastne až do… skrátka žijú. Milujú sa, vezmú sa, majú deti a medzi sebou pätnásť rokov.

Ako sa hovorí, láska kvitne v každom veku. Vek je pre niekoho len číslo a pre niekoho možno výzva. Samostatná kategória sú zlatokopky. Tie ale riešiť nebudeme. Keď sa dvaja ľudia do seba zamilujú, vek ide často bokom. Najčastejšie je muž starší od ženy. To je už bežné a málokto sa na to díva ako na problém. Avšak je veľa párov, kde je staršia žena. Spomeňme napríklad Jennifer Lopez, Madonnu, Demi Moore alebo iné hviezdy, ktoré majú po boku mladších mužov. Tam už ale ide o meno a prestíž.

Keď je staršia žena

Predstavujeme vám 35-ročnú Michaelu a 29-ročného Milana. Spoznali sa pred dvoma rokmi. „Keď sme sa spoznali dosť som makala, športovala. Zoznámili sme sa v lete pri vode, takže neviem, či to bolo o veku alebo dobrom zadku. Práveže aj staršia baba, keď sa o seba stará, môže byť viac sexi pre mladšieho chlapa ako mladšia, čo nič pre seba nerobí ani fyzicky, ani mentálne. To nie je sexi,“ hovorí Michaela. Milana jej vek vôbec nezaujímal. Dokonca si ani nespomína, že mu to hovorila. „Možno to dodnes nevie,“ hovorí so smiechom.

Predsudky tam však boli. Na jej strane. „Hľadala som články, lebo som vždy mala starších partnerov. Keď vo všetkých článkoch bolo 90% pozitívne, tak predsudky opadli, uvoľnila som sa a začala si užívať začínajúci vzťah. Každý druhý deň som dostala kvet. Toľko romantiky,“ spomína.

Milanovi jej vek imponuje. „Vždy som mal skôr seberovné. Mladé naivné baby ma nepriťahujú. Skôr také, čo už vedia, čo chcú. A to prichádza vekom samozrejme,“ hovorí.

„Som staršia o šesť rokov. V reálnom fungovaní to vôbec nepociťujem. Len keď si povieme čísla/vek, tak sa nad tým pousmejem, že fúha šesť rokov? Ale myslím, že to nie je až tak veľa. Vzhľadom na to, že obaja zatiaľ kariéru len budujeme sa dopĺňame a podporujeme. V tomto je to super. Všetko záleží od povahy, nie od veku. Ja som hyperaktívna. Večné decko. Mňa starší chlapi nudili. Mladší muž je aspoň tvarovateľnejší, prispôsobivejší,“ vysvetľuje ich spolužitie Michaela. Aj keď Milan priznáva, že tým, že je staršia, má Miška tendenciu vychovávať.

Čo na to psychologička?

Zuzana Kmecová hovorí jasne. Kto chce, problém s vekom mať bude. „Ak berú obaja vzťah seriózne a rešpektujú sa navzájom a majú sa radi, tak naozaj sa dá v pohode prekonať aj vekový rozdiel. Veľa je takých vzťahov. Starší má viac odžité, viac skúseností. Mladší, ale môže byť ďaleko popredu rozumovo alebo aj skúsenosťou. Partneri a najmä tí s vekovým rozdielom sa môžu učiť jeden od druhého. To je jedna veľká výhoda,“ hovorí.

„Títo partneri musia fungovať v tejto dobe, v tejto spoločnosti, a tak či tak sa musia prispôsobiť dnešnému svetu. Je len a len na nich, ako im to pôjde a koľko si pomôžu navzájom,“ dodáva psychologička Zuzana Kemocová.

Pri vekových rozdieloch niekedy môžu vzniknúť aj fyziologické problémy. Vekový rozdiel môže byť stresujúci aj pre potomka. Muža si môžu zmýliť s dedkom a nie otcom. Dieťa to nemusí chápať.

Opačné „garde“

Daniela a Jožko sú manželia. Je medzi nimi 12-ročný rozdiel. Danka má 28 a Jožko 40. Sú spolu už veľmi dlho a je medzi nimi úžasné puto. Začiatky, ale neboli úplne ružové. „Drahý si na začiatku myslel, že taká pekná mladá baba, že super, ale nevidel v tom perspektívu. Bál sa, že ho odkopnem kvôli mladšiemu, krajšiemu hneď pri prvej príležitosti, ale nestalo sa. Maco si aj myslel, čo ja môžem vedieť o živote, taká mladá. A zistil, že niečo predsa len a že som mu priniesla nové pohľady na veci. Že dokázal začať žiť a plniť si sny,“ hovorí Daniela.

Jednoducho je to o povahe obidvoch, o kompromisoch a samozrejme láske. Daniela má však obavy dodnes. „Moja osobná obava od začiatku je, že keďže chlapi žijú kratšie v priemere (čo nemusí byť každý prípad samozrejme), že ma tu nechá samu oveľa skôr,“ dodáva.

Povaha je vo vzťahu dôležitá vždy. Tým sú vzťahy také jedinečné. Avšak, ak máte staršieho muža a ten sa vás snaží vychovávať, rozkazuje vám a „mýli“ si vás s dcérou, to už zaváňa problémom. V takom prípade berte nohy na plecia a utekajte.

by Andrea L.

foto: tumblr, blogspot

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu