Keď sa blížite k Levoči, mimovoľne si uvedomíte, že jej silueta sa až nápadne podobá na talianske mestá, ktoré sa pyšne týčia na návršiach nad okolitou krajinou. V každom prípade, Levoča patrí medzi turistické perly Slovenska a niektoré jej pamiatky sú priam jedinečné.

Začnime hádam skutočným unikátom – najvyšším dreveným oltárom na svete, ktorý má výšku 18 metrov a 62 centimetrov. Nachádza sa v chráme svätého Jakuba na starobylom námestí, celý je vyrezaný z lipového dreva a zhotovený bol v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla.

Tunajšie námestie má tvar obdĺžnika a lemuje ho vyše 50 pôvodných meštianskych a patricijských domov – napríklad Thurzov dom s renesančnou atikou, Krupekov dom s renesančnými fasádnymi maľbami či dom samotného Majstra Pavla. Turisti sa zvyknú fotografovať pri klietke hanby zo 16. storočia, ktorá sa v časoch najväčšej slávy mesta využívala na verejné pranierovanie.

Veľa by sa dalo rozprávať o histórii Levoče, no každý si hneď pripomenie jednu perličku z nej, ktorú farbisto opísal maďarský spisovať Mor Jókai. Áno, ide o Júliu Géciovú – Korponaiovú, alebo, ak chcete, levočskú bielu pani, ktorá vlastne bola pôvodne Bystričanka. Táto „cisárska špiónka“ sa vraj ako jediná v uhorských dejinách dopustila vlastizrady tým, že sa stala milenkou kuruckého veliteľa, baróna Štefana Adrássyho a jednej tmavej noci mu zobrala kľúče od mestskej brány, aby vpustila do mesta cisárske vojsko, ktoré márne obliehalo hradby už dlhší čas.

Niet divu, že neskôr bola obvinená zo zrady a 25. septembra 1714 ju ako dvadsaťpäťročnú popravili. Odvtedy vraj krásna Júlia v bielom habite blúdi nočnou Levočou. Z najnovších bádaní historikov však vyplýva, že Júlia Korponaiová bránu neotvorila. Nenašiel sa nijaký doklad, ktorý by potvrdil, že krásna pani čosi také naozaj spáchala…  

Svojho velikána majstra Pavla si Levočania pripomínajú vždy v auguste. Počas sviatkov nielen im, ale aj príchodzím tunajší richtár milostivo dovoliť ráči, aby sa veselili a dobrú náladu zachovávali, navštevovali zábavné podujatia, no najmä krčmy a reštaurácie, aby si obzerali pamätihodnosti, pred ktorými skláňa sa svet a aby nadväzovali priateľstvá s Levočanmi a len dobré spomienky si domov odniesli. No ešte predtým, na začiatku júla sa Levoča stáva miestom veľkolepého stretnutia pútnikov. Veriaci v dlhých zástupoch vystupujú na Mariánsku horu nad Levočou, aby spoločne vzdali vďaku Panne Márii na bohoslužbách v neogotickej Bazilike Navštívenia Panny Márie a na priestranstve pod ňou.

foto: Ján Greš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu