Bratislavské divadlo začalo realizovať vlastný podcast

0
264
bratislavské divadlo a podcast

Divadelný Podcast Országh Hviezdoslav je jednou z noviniek, ktoré prináša Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava počas roka 2024. V rozhovoroch s pozvanými hosťami, v ktorých nebude chýbať humor, sa bude venovať divadlu, kultúre a dôležitým aktuálnym spoločenským témam. Poslucháči si ho budú môcť vypočuť pravidelne raz do mesiaca.

Prvá časť podcastu, konaného 31. januára vo foyeri na prvom poschodí divadla, nadviazala na decembrovú premiéru inscenácie Pozsony Dance Club, ktorá pripomína posledných 175 rokov našej histórie. Podcast mala tému Divadlo v diktatúre. Točíme sa v kruhu? Moderátorka podcastu Kristína Tormová sa rozprávala s riaditeľkou DPOH Valeriou Schulczovou a herečkou Zuzanou Kronerovou.

bratislavské divadlo a podcast

Témami inscenácie, ktorá je rozprávaná cez príbeh mesta a jedného konkrétneho miesta v ňom, sú aj rozdelená spoločnosť, nenávisť, poníženie, klamstvo, zrada, či zneužitie moci. Témy, o ktorých sme dúfali, že navždy zostanú už iba našou minulosťou. Zdá sa, že sa točíme v kruhu: napriek tomu, že sme dostali príležitosť a nástroje na to, aby sme z neho vystúpili, neurobili sme tak. Po desaťročiach prežívania v dvoch diktatúrach, sme sa ani napriek hrôzam, ktoré so sebou priniesli, nepoučili. Kultúra, sloboda, pravda a tolerancia musia opäť bojovať o svoje miesto…

bratislavské divadlo a podcast

Témou druhej časti Divadelného Podcastu Országh Hviezdoslav bude rozprávka. Kristína Tormová ako moderátorka sa v ňom bude rozprávať s hosťami, scenáristom Jánom Gorduličom a psychiatrom a psychoterapeutom MUDr. Jánom Ballxom o tom, či nás dokážuzážitky z detstva ovplyvniť na celý život. O ich prvých stretnutiach s divadlom, o tom, prečo je dôležité prežiť predstavenie v hľadisku a nie cez obrazovku telefónu, či počítača, o písaní, čítaní, vnímaní rozprávok a o mnohom ďalšom. Diváci sa môžu nakrúcania podcastu O rozprávkových zážitkoch zúčastniť naživo v DPOH dňa 7. februára o 18. hodine. Tento podcast voľne nadväzujenarodinnú rozprávku Terezka a Stratočas, ktorej premiéru DPOH uvedie 23. februára. Pre divadlo ju napísal Ján Gordulič.

bratislavské divadlo a podcast

V príbehu s pesničkami sa dievčatko Terezka pokúsi zachrániť Bratislavu a jej obyvateľov pred čarodejníkom Stratočasom. Terezka trávi dni pozeraním sa do mobilu. Nevníma okolitý svet, jeho krásu ale ani jeho nástrahy. Realita pre ňu takmer neexistuje a jej rodičia, kamaráti, susedia sú na tom rovnako. Každý z nich prežíva svoj život sám, osamelý, iba so svojim telefónom a postupne sa navzájom odcudzujú, vzďaľujú a prestávajú si rozumieť. Rozprávka pre deti, ale aj pre ich rodičov hovorí o tom, ako veľmi je dôležité nájsť si na svojich blízkych čas, načúvať im, vnímať ich a nestratiť ani jednu minútu, ktorú by sme mohli prežiť s nimi alebo s niekým, koho máme radi.

bratislavské divadlo a podcast

Foto: DPOH, Monika Mahutová a Ctibor Bachratý

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu