Briliant, alebo zirkón – viete, čo kto nosí na ruke?

0
3299

Pozeráte niekedy kamarátkam a ženám okolo seba na šperky, ktoré nosia na prsteníčku? A trúfnete si odhadnúť, či ich zdobí pravý briliant? Tu je pár rád a tipov, ktoré vám napovedia, ako rozpoznať briliant od syntetického zirkónu.

Čo je briliant a kde sa vzal?
Pred samotným opracovaním by ste briliant možno vôbec nespoznali. Je to biely nerast, ktorý sa vyskytuje v prírode. V tejto forme sa nazýva diamant a patrí medzi najtvrdšie nerasty. Ide o kryštalickú formu uhlíka a pre svoju tvrdosť sa využíva napríklad aj v priemysle. Briliant vznikne až špeciálnym brúsením. Tým sa vytvorí jeho známy tvar prepúšťajúci svetlo. Kamienok získa krásny lesk a samozrejme stúpa jeho cena i jedinečnosť.

Čo je zirkón
Zirkón v prírode nenájdete. Ide o umelo vytvorenú chemickú zlúčeninu Cubic Zirconia, ktorá sa dá brúsiť a opracovávať podobne ako diamant. Aj keď sa po opracovaní vizuálne podobá na briliant, rozhodne nie je taký vzácny. Jeho množstvo len tak nedôjde, a to sa o prírodných diamantoch spoľahlivo povedať nedá.
Zirkóny majú vďaka umelej produkcii o poznanie nižšiu cenu, vďaka ktorej sú v šperkárskom priemysle také obľúbené.
 
4 hlavné rozdiely medzi briliantom a zirkónom
Ak začnete detailne skúmať kamienok, ktorý zdobí snubný či zásnubný prsteň, nezabudnite si všímať detaily.

Ako sa blyští
Výraznejšie blyšťanie briliantu určite uvidíte. Rozdiel sa prejaví najmä, ak je v prsteni viac vsadených kamienkov vedľa seba. Ak by ste vedľa seba videli dva väčšie kamienky zirkónu a briliantu, briliant jednoznačne vynikne. Brilianty majú totiž vyšší index lomu svetla. 

Pohľad na briliant s excelentným výbrusom cez špeciálnu lupu pod niekoľkonásobným zväčšením. Z vrchnej časti sú vidieť tzv. srdcia a zo spodnej šípy (Hearts and Arrows).

Tvrdosť
Práve v tvrdosti je výrazný rozdiel medzi briliantom a zirkónom. Pohľadom ju síce neurčíte, neprekonateľná tvrdosť diamantov však zaistí, že sa kamienok len tak nepoškriabe, a že na ňom nebude vidieť žiadna známka opotrebenia ani po dlhšom nosení. Zirkóny môžu naopak po dlhšom používaní stratiť svoju výraznosť a lesk.

Cena
Pri nákupe šperku hrá cena významnú rolu. Brilianty cenu zvyšujú a šperky nimi ozdobené sú určite dobrou investíciou do budúcnosti. Ich hodnota môže v priebehu času rásť, podobne ako je to pri zlate.

Vzhľad
Briliant je na rozdiel od zirkónu vždy jedinečný originál. Každý prírodný kamienok má okom neviditeľné „nedokonalosti”, ktoré z neho robia nenapodobiteľný kúsok.
Ak sa zameriame na odlesk kamienka, briliant hádže skôr monotónnejšie odlesky a zirkón dúhovejšie.

Zistili ste, čo zdobí prsteň kamarátky? A už ste sa rozhodli, akému kamienku dáte prednosť vy? 

Nechajte sa okúzliť krásou šperkov osobne. Skúsiť to môžete napríklad v niektorej z predajní klenotníctiev BISAKU, ktoré ponúka množstvo jedinečných prsteňov s briliantmi i zirkónmi.

Nezabudnite, že celkový dizajn prsteňa a kamienok, ktorý ho zdobí, vás bude sprevádzať celý život. Dbajte na to, aby vám vyhovoval, aby bol správnym symbolom vzájomnej lásky a toho, ako vám na tom druhom záleží.

foto: bisaku.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu