Historický rekord ohlásila najpopulárnejšia prímorská dovolenková destinácia Slovákov – Chorvátsko. Vlani tam prišlo až 20,7 milióna turistov a krajina tak v porovnaní s predvlaňajším rokom zaznamenala 4,9 % nárast v návštevnosti. 2,5-percentným rastom prispeli k rekordu aj turisti zo Slovenska. Ročné výsledky predstavilo Chorvátske turistické združenie na Slovensku počas bratislavského veľtrhu Slovakia Tour.

Rast záujmu o dovolenku v Chorvátsku zaznamenali v minulom roku všetci poskytovatelia ubytovania, teda ako hotely, tak aj súkromné ​​apartmány a kempy. Celkový počet prenocovaní sa u nich medziročne zvýšil o 2,4 % na 108,6 milióna.

Chorvátsko sa tiež pochválilo vzrastom priemernej útraty turistov. Tá vlani predstavovala 97 EUR na osobu, čo je o 20 % viac než predvlani. Krajine sa teda darí motivovať návštevníkov k väčšiemu utrácaniu počas dovolenky, či už je to za zážitky a výlety alebo napríklad za gastronómiu.

zagreb-optimizirano-za-web-hrvoje-serdar

Slováci pri Jadrane
Slováci sú z pohľadu Chorvátska 9. najčastejšími návštevníkmi. Do krajiny ich vlani prišlo 464 659, teda o 2,5 percenta viac než predvlani. Ich podiel na celkovej návštevnosti predstavoval 3 %, s priemernou dĺžkou pobytu 6,5 dňa.

„Chorvátsko nie je len slnečná prímorská letná destinácia. Sme radi, že si stále viac turistov uvedomuje, že sa k nám oplatí prísť v hociktorom ročnom období a za preskúmanie stojí aj naše vnútrozemie a návšteva našich historických miest,“ uviedol riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia na Slovensku Dubravko Miholić.

Aktuálne trendy
Chorvátsko podľa Miholića čoraz viac láka aj návštevníkov, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku. Tú potom trávia napríklad v tamojších národných parkoch, na bicykloch, splavovaním divokých riek alebo pozorovaním života miestnych obyvateľov vo vnútrozemských regiónoch, akým je napríklad Slavónsko.

„Silný potenciál má tiež zdravotná a kongresová turistika,“ doplnil Miholić. Chorvátsko podľa neho tiež výrazne investuje do rozvoja turistickej infraštruktúry. V roku 2019 sa v krajine sprevádzkovalo 43 nových hotelov, 10 kempingov a 3 prístavy. A na ďalší rok krajina ohlásila ďalšie investície do turizmu v hodnote viac ako 1,76 miliárd eur.

TOP 10 chorvátskych miest podľa počtu prenocovaní:
Dubrovník (4,4 mil.), Rovinj (4 mil.), Poreč, Split, Medulin, Umag, Záhreb, Vir (2.6 mil), Mali Lošinj, Crikvenica

TOP 10 podľa prenocovaní slovenských turistov:
Vodice (122tis), Crikvenica (121), Vir (118tis.), Zadar, Baška Voda, Makarska, Umag, Baška, Tučepi, Biograd na Moru

foto: Chorvátskeho turistického združenia na Slovensku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu