Výber ideálnej farby do izby môže byť zložitejší, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Pred samotnou návštevou obchodu s farbami však zvážte niekoľko dôležitých faktorov ako: atmosféra a orientácia miestnosti, jej funkcia, typ osobnosti človeka, ktorý v nej bude tráviť čas. Môžete si zvoliť napríklad odtieň modrej, ak chcete útulnú, pokojnú miestnosť, alebo môžete zvoliť žltú pre dynamický dojem. Čo takto ich kombinácia? Nebojte sa s farbami experimentovať! 

Nájdite inšpirácie, ktoré vám pomôžu definovať vašu predstavu

Ak začínate mať nekonečného množstvo farieb a kombinácii vyše hlavy, siahnite po už hotovej inšpirácii. Môžete použiť obrázky z časopisov o dizajne a všetky ich poukladať na stôl pre lepšiu vizualizáciu. Taktiež vám môžu pomôcť sociálne média ako Instagram či Pinterest, kde si obrázky môžete nielen prezerať, ale aj ukladať a vrátiť sa k nim neskôr. Keď zhromaždíte 10 – 15 obrázkov, ktoré upútali vašu pozornosť, vyberte farby, ktoré vidítena obrázkoch najčastejšie. Uvidíte, ako vám to uľahčí rozhodovanie. Nezabúdajte však, že váš byt či dom je jedinečný. Čo vyzerá dobre u susedov, nemusí aj u vás. 

“ZAUJÍMAVÝ NÁPAD” 

Môže sa stať, že sa na vašom stole objavia diametrálne odlišné obrázky. Ak sa stále neviete rozhodnúť, aké farby vybrať, zvoľte neutrálne odtiene. Následne sa budete môcť realizovať vo forme doplnkov, závesov či umenia.

Zdroj: Bigstock.com

Farba na stenách či v doplnkoch? 

Pokiaľ zariaďujete svoju izbu “od podlahy”, je dobré zvážiť farbu nábytku, okien, dverí či dekorácii,  ktoré už v izbe máte. Napríklad, ak máte v spálni komodu, postel či dokonca obraz, ktorý absolútne zbožňujete, môžete si z neho vybrať farebný tón ako inšpiráciu pre výber farby na steny. Na úvod si definujte 4 farby, ktoré budú pre miestnosť kľúčové. Tri sa budú pravidelne opakovať, jedna bude doplnková –  jemne uvedená v detailoch.

“ZAUJÍMAVÝ NÁPAD”

Okrem farieb je dôležitý správny výber materiálov. Aktuálnym trendom je jednoduchosť. Dominantným materiálom je preto drevo, sklo či kov. Zaujímavým doplnkom je je na prvý pohľad neopracované drevo vo forme konferenčného alebo malého stolíku, podnosu či obrazu. Polica z roxorových tyčí sa stane unikátnym prvkom v domácnosti.

Obľúbený severský štýl pracuje najmä s tmavosivou, bledosivou, béžovou a jednou doplnkovou farbou ako je biela, zlatá či zelená. Neutrálne farby akoby zmizli v pozadí, takže sa skvelo hodia na vytvorenie jemnej, neinvazívnej atmosféry. Potom môžete použiť nábytok a dekorácie podľa svojej chuti, alebo môžete na stenu svojej izby pridať nové farby. Neutrálne farby tvoria akýsi podklad pre vaše ďalšie nápady a kreácie.

Ak máte nábytok z tmavého dreva, môžete namaľovať steny teplou béžovou farbou a nájsť posteľnú bielizeň v kvetinovom vzore, ktorý sa k zvyšku miestnosti bude skvele hodiť. Potom môžete pridať záclony a obrazy vo farbách, ktoré budú odzrkadľovať tóny vašej spálne či detskej izby. Farbu môžete nechať vyniknúť v podobe zaujímavej farby na stenu ale naopak, v doplnkoch. 

Zdroj: bigstock.com 

Výber farby podľa funkcionality

Ak maľujete miestnosť, v ktorej sa bude spať, dajte si pozor na príliš odvážne farby. V spálni alebo detskej izbe odporúčam jemné odtiene farieb prírody. Najlepšie je použiť farbu, napríklad červenej, sivej alebo modrej či zelenej. Pastelové farby pôsobia upokojujúco a relaxačne. Pokiaľ rozmýšľate nad farbou do pracovne, pohrajte sa so žiarivejšími odtieňmi žltej či oranžovej. 

“ZAUJÍMAVÝ NÁPAD”

Plánujete vybaľovať steny rozličnými farbami? Skúste stenu rozdeliť po uhlopriečke a nafarbiť len jej jednu časť. Docielite tak optické rozšírenie priestoru.

Veselé farby nás povzbudzujú k väčšej aktivite a pracovitosti. Tieto farby môžete natrieť len na jednu stenu poprípade jej časť. Ako na detskú izbu? V nej sa skĺbia dve funkcionality: dieťa sa tu bude počas dňa hrať, no v noci je miestnosť určená na pokoj a spánok. Vyčleňte v izbe dve zóny: oddychová a hracia. Každá z nich bude reprezentovaná inou farbou. Na relaxačnú časť zvoľte pastelové odtiene ako je sivá či béžová, na hracie zas živšie farby.

Pri výbere farby sa nerozhodujte len na základe módnych trendov a časopisov o bývaní. Farba na stenách by mala ozdrkadlovať vašu osobnosť ako aj samotnú funkcionalitu miestnosti. Už dávna filozofia feng shui chápala význam farieb na našu psychiku. Obklopte sa farbami, ktoré vám dodajú energiu, pozitívne vás naladia alebo naopak, pri ktorých si doprajete skutočný oddych.

Zdroj foto: bigstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu