Patríte medzi tých, čo sa boja v lete ukázať svoj „pupček“? Je pre vás návšteva kúpaliska neprijateľná? Snažíte sa za každých okolností vyhnúť krátkym tričkám a šortkám? Ploché bruško nepredstavuje len zážitok pre naše oči. Brucho je časť tela, ktorá patrí medzi najproblémovejšie partie. Či už držíte diétu alebo nie. Tuk na bruchu je z hľadiska zdravia najrizikovejší. Prispieva totiž k vzniku civilizačných ochorení. Samozrejme, nie len bruško potrebuje svoje. Každý z nás má svoje „problematické partie“ aj niekde inde. Niekto sa utieka k diéte, iný sa snaží urputne cvičiť. Dá sa kombinovať oboje? A je vôbec správne cvičiť popri diéte?
Tuk na bruchu trápi nielen mužov, ale aj ženy. Predovšetkým typ postavy označovaný ako „jablko“, ktorý má v našich zemepisných šírkach najväčšie zastúpenie, je rizikový. Ľudia s takouto postavou priberajú najviac práve v páse. Keďže tuk v oblasti brucha je hutnejší v porovnaní s inými oblasťami tela, je dôležité vedieť, ako sa ho dá efektívne zbaviť. Bez zmeny v stravovaní to naozaj nejde, ale rozhodne nevynechávajte ani pohyb, cvičenie. Základné fakty, ako to dosiahnuť určite viete odrecitovať aj zo sna – príjem tekutín, zdravá strava, pravidelný pohyb. Ale ako to dostať do reality?
Pribúdajúcimi rokmi sa organizmus stáva čoraz ekonomickejší, stále klesajú nároky na energiu v potrave. Navyše, existuje ešte jeden dôležitý faktor a tým je pohlavie. Ženské telo má ešte menšie nároky na energiu a vekom je dopyt po nej nižší ako u mužov. Ak teda chceme naozaj chudnúť, musíme zmeniť aj doterajšie stravovacie návyky.
Cvičenie počas keto diéty
Cvičenie a chudnutie idú ruka v ruke s výživou. Nastaviť si vysoké ciele a veľa obmedzení je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Lepšie je robiť malé, postupné kroky a pridávať ďalšie. Niektorí ľudia však tvrdia, že samotné cvičenie na chudnutie nemá žiadny vplyv. Vyšší výdaj energie zvyšuje pocit hladu a vlastne zjete viac, ako počas tréningu spálite. Môže cvičenie naozaj pomôcť s redukciou hmotnosti?
V prvom rade je potrebné povedať, že neexistuje žiadna zázračná tabletka, ktorá vás zbaví tuku len na určitej časti tela. Chudnutie je komplexný proces, ktorý zahŕňa zmenu stravy aj pohybových návykov. Akákoľvek forma cvičenia počas keto diéty je v poriadku. Samozrejme, všetko s mierou. Ak ste pred diétou cvičili, pokračujte s tým ďalej. Ak však ešte len začínate, počkajte, kým nastúpi ketóza. Začnite cvičiť miernym tempom a neprepínajte sa. Ak porovnáme stravu a cvičenie, má zmena stravy na chudnutie podstatne väčší vplyv ako cvičenie.
Najúčinnejšia je z dlhodobého hľadiska kombinácia oboch, teda zdravej stravy a pohybovej aktivity. Dosah cvičenia na chudnutie alebo priberanie sa u každého človeka líši. Aj keď väčšina aktívnych ľudí schudne dlhodobo, sú ľudia, ktorým sa váha ani nepohne a niektorí dokonca priberú. Vo väčšine však priberú svaly a nie tuk. Na chudnutie má veľký vplyv aj stres. Nestresujte sa, verte si, zacvičte si, kedykoľvek môžete. Po cvičení sa budete cítiť omnoho lepšie, pokojnejšie. Hormón šťastia, ktorý sa pri cvičení vyplavuje, sa o to postará. Tešte sa na to, keď si v pohode opäť zapnete nohavice, ktoré už dlhý čas ležia na dne skrine.
Ukladanie tuku či tvorba svalov
Cviky len na určitú svalovú partiu obvykle nefungujú. Vlastne cvičenie samo o sebe vôbec nespôsobuje chudnutie, čo potvrdzuje množstvo výskumov. Nezaručí teda ani úbytok hmotnosti. To však neznamená, že by sme nemali cvičiť. Dokonca aj pri ukladaní tuku je to tak, že sa vám neukladá len na jednom mieste. Máte síce niektoré partie, kde vám genetika nadelila viac tuku, ale celkovo pri priberaní naberáte tuk všade. Rovnako to platí aj pri spaľovaní tuku, takže pri cvičení spaľujeme celkovo na všetkých miestach.
Chudnutie nie je žiadna komplikovaná jadrová fyzika. Energetický príjem je hlavným faktorom, ktorý vplýva na to, koľko vážite. Akékoľvek jedlo, ktoré zjete, znamená energetický príjem a teda aj možnosť pribratia. Na váhe v skutočnosti až tak nezáleží. Nižšia váha nemusí znamenať, že budeme lepšie vyzerať. Túto chybu robia najmä ženy. Pravda je taká, že pri tej istej váhe môžu vyzerať príťažlivo, ak sa im podarí spáliť tuk a namiesto neho nabrať svaly.
Nie nadarmo sa hovorí, že úspech chudnutia je 80 % stravovania a 20 % cvičenia. Ak je stravovanie nevhodné, ak sa neplánujete vzdať množstva sladkostí, sladených nápojov či prejedania sa, žiadne cvičenie vám pri chudnutí nepomôže…
Dôležité body pri úprave stravy:
- strava s dostatkom bielkovín je lepšia na budovanie svalov (Dostatok neznamená, že sa budete prejedať bielkovinami. Ak neviete, ako na to, kontaktujte výživového poradcu Prodietix),
- dostatok bielkovín pomáha udržať svalovú hmotu počas kalorického deficitu,
- vysoko bielkovinová strava pomáha spaľovať tuk (vrátane problematických partií na brušku),
- bielkoviny zasýtia viac ako sacharidy a teda tlmia pocit hladu,
- bielkoviny sú vo veľkej miere dôležité pri regenerácii svalov (predovšetkým u ľudí, ktorí intenzívne cvičia).
Pripravila: Monika Mičuchová
Foto: Prodietix