Špinavým stenám sa pri bežnej prevádzke domácností či chalúp jednoducho nevyhneme. Otlačky prstov okolo vypínačov, prskance v kuchyni, fľaky od kožúškov domácich miláčikov na rohoch či detské kresby, ktoré by inak boli rozkošné, keby neboli na stene v obývačke, riešil už asi každý z nás. Na ich odstránenie niekedy stačí až smiešne jednoduchý prostriedok, inokedy je to zložitejšie. Nie vždy je však nevyhnutné premaľovávať celú stenu.
Ako postupovať pri čistení
Oprášte steny. Odstránenie prachu a pavučín je prvým krokom čistenia stien. Pavučín sa určite zbavujete priebežne, ale z času na čas je vhodné steny pozametať čistým zmetákom alebo ešte lepšie povysávať. Aj na nich sa totiž usádza prach a rôzne častice, zvlášť, ak si v byte alebo chalupe kúrite drevom.
Otestujte stenu. Skôr ako sa pustíte do čistenia škvŕn na viditeľných miestach, otestujte maľovku a čistiaci prostriedok na mieste, ktoré je očiam skryté. Napríklad za skriňou, sedačkou, alebo pri podlahe za dverami.
Čím steny čistiť?
Bežné znečistenie. S bežnými čerstvými nečistotami, ako sú napríklad odtlačky rúk či prskance od jedla, si poradí obyčajné mydlo, špongia a teplá voda. Špongiu namočte do mydlovej vody, dobre vyžmýkajte a nečistotu pretierajte jemnými ťahmi. Ďalším spôsobom je použitie klasickej gumy na gumovanie. Nemastné škvrny môžete skúsiť vygumovať. Postupujte veľmi jemne, pretože prílišným tlačením by ste mohli na stene vyrobiť ďalší nechcený fľak.
Pastelky, fixky, pero. Detské výtvory sú roztomilé, pokiaľ zostávajú na výkresoch. Keď však deti svoju kreativitu prenesú na steny interiéru, zostávajú len tri možnosti: zmieriť sa s tým a urobiť z núdze cnosť – veď aj Picasso nejako začínal, premaľovať celé miesto činu, alebo pri bielych stenách skúsiť jedlú sódu (sódu bikarbónu) a vodu. Zo sódy a vody vytvorte kašičku, ktorú čistou jemnou hubkou nanesiete na škvrny na stene. Nechajte preschnúť do druhého dňa a potom mäkkou kefkou odstráňte prípadné prebytočné usadeniny. Na „tvrdohlavé“ čarbanice si vezmite terpentín. Naneste na handričku, pretrite čiary od pastelky, nechajte chvíľu pôsobiť a zľahka zotrite vlhkou handričkou. S pastelkami na stene by si mali vedieť poradiť aj odlakovač na nechty, alpa, peroxid vodíka či biely alkohol.
Tip: Malé plochy a tenké línie čistite vatovou tyčinkou.
Mastné fľaky. Striedka z klasického chleba poslúži ako guma, s tou pridanou hodnotou, že dokáže vpiť mastnotu. Urobte z chlebovej striedky guľôčku a postupujte ako s gumou – veľmi jemne „gumujte“ mastný fľak zo steny. Ďalšou metódou, ako zbaviť stenu mastných škvŕn, je použitie zubnej pasty, ktorú nanesiete na mastnú škvrnu a opatrne vyčistite. Potom len pretrite vlhkou handričkou. Na pomoc si môžete vziať aj ocot a vodu. Roztokom 1 : 1 postriekajte znečistené miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zotrite vlhkou hubkou alebo handričkou. Skúsite radšej penu na holenie? Po dvoch hodinách pôsobenia na škvrne ju môžete zotrieť a skontrolovať, či tento spôsob čistenia mastného fľaku zabral.
Škvrny od plesne sú zložitejšie a zbaviť sa ich nie je jednoduché. Najprv zistite, prečo sa vôbec tvoria a zjednajte nápravu skôr, ako vám a vašej rodine začnú ich spóry poškodzovať zdravie. Škvrny od plesní odstránite len čistiacim prostriedkom na to určeným. Nastriekajte na fľaky, nechajte pôsobiť podľa návodu na použitie. Vo väčšine prípadov škvrny zmiznú, niekedy je však potrebné stenu ešte pretrieť vlhkou handričkou, namočenou v mydlovej vode, a možno aj premaľovať.
Najlepšie riešenie: Umývateľná farba
Čistenie akýchkoľvek škvŕn zo stien nemusí vždy priniesť uspokojivý výsledok. Neraz problém nakoniec aj tak vyrieši až nová maľovka. Výhodnejšie je škvrnám na stenách predchádzať: ideálnym riešením je extra čistiteľný Primalex Ceramic. Tento hypoalergénny náter vyčistíte od škvŕn tak jednoducho, ako keramiku, a farbu to vôbec nepoškodí! Odoláva dokonca aj dezinfekčným prípravkom. Vďaka skvelým možnostiam tónovania farieb máte s Primalexom Ceramic k dispozícii až 20 000 farebných odtieňov.
https://www.primalex.sk/products/703-primalex_ceramic/268
Foto: Primalex Ceramic