Nebezpečná závislosť na sociálnych sieťach a lajkoch nás ukracuje o skutočné zážitky

0
1191

Tiež ste sa už pristihli pri tom, že ste počas koncertu vášho obľúbeného interpreta pozerali oveľa viac do telefónu, než na pódium? Istým spôsobom to je smutné, no dnes už bohužiaľ úplne bežné. Počas koncertov sa predbiehame kto ukoristí lepšiu fotografiu a zabúdame si užívať čas strávený s priateľmi v reálnom čase. 

Nie je to tak dávno, kedy sme slovíčka ako „lajk“ či „hashtag“ vôbec nepoznali. Dnes sú však súčasťou našich každodenných životov. Väčšina z nás už berie ako samozrejmosť profil na Facebooku či Instagrame a postupne pribúdajú ďalšie nové sociálne siete, na ktorých sa veľmi ľahko stávame závislí. Trávenie príliš veľa času pred obrazovkou mobilného zariadenia môže negatívne ovplyvňovať kvalitu vzťahov, a tým aj prežívanie emócií. S mobilom ponocujeme, čo zhoršuje dĺžku a kvalitu spánku a následne môžu nastať problémy so sústredením a plnením si svojich povinností,“ tvrdí psychológ Juraj Holdoš.

Niekedy si to ani neuvedomujeme, no najme u mileniálov sa počet „lajkov“ pod fotografiou stáva nesmierne dôležitým a ich nedostatok dokáže nejedného z nich minimálne vyviesť z miery. Závislosť na sociálnych sieťach a lajkoch nás ukracuje o skutočné zážitky, pretože oveľa viac času venujeme mobilnému telefónu a našim online životom. Toto dokonca zašlo až tak ďaleko, že si bežne nastavujeme budík kvôli tomu, aby sme nezabudli zverejniť novú fotografiu v čase, kedy má väčší potenciál zaujať. Platíme si rôzne mobilné aplikácie, kvôli tomu aby sme získali prístup k lepším a krajším filtrom pre naše fotografie a častokrát sa kvôli vidine väčšieho úspechu fotíme tak, ako by sme sa inak neodfotili.

Presne z toho dôvodu sa už pár mesiacoch búrlivo diskutuje o novej podobe Instagramu, ktorú už v niekoľkých krajinách testujú. Počet lajkov spod fotografií by mal definitívne zmiznúť, čím chce Instagram ušetriť svojich užívateľov od tlaku, ktorý na nich táto platforma v posledných rokoch vyvíja. Tvorcovia tejto mikroblogovacej siete hovoria, že chcú pozornosť užívateľov upriamiť na kvalitu fotografií a nie na počet „lajkov“. 

Ak nejakú aktivitu robíme deň čo deň mnohokrát, v prípade nadmerného používania mobilu to môže byť aj stovkykrát denne, tie konkrétne pohyby a aktivity si zafixujeme a robíme ich už bez vedomej kontroly. Avšak dobrá správa je, že ak sme sa niečo naučili, môžeme sa to aj odučiť. Chvíľku to trvá, ale dá sa to,“ vysvetľuje Holdoš.

Mobil dole, hlava hore

Na prehnané používanie mobilných telefónoch v posledných mesiacoch poukázala aj spoločnosť Orange, ktorá známych hudobníkov ale aj širokú verejnosť oslovila trefne mienenou kampaňou Mobil dole #HlavaHore. Skupina Billy Barman, či raperi Vec alebo Tono S priznali, že mobilné telefóny na koncertoch im vadia a pokojne by ich zakázali.

Nejde pritom o nič nezvyčajné. V zahraničí sa už viacero hudobníkov prichýlilo k úplnému alebo čiastočnému zákazu mobilných telefónov na svojich koncertoch. Popasovala sa s tým napríklad speváčka Adele, ktorá v minulosti prerušila jednu zo svojich šou. „Mohli by ste si ma prestať nakrúcať? Naozaj som tu a môžete si to vychutnať v skutočnosti a nie len prostredníctvom fotoaparátu. Toto nie je dvd, toto je skutočná šou,“ odznelo na koncerte v talianskej Verone.

Nikomu samozrejme nebude prekážať, ak si počas koncertu svojho obľúbeného interpreta urobíte pár fotografií na pamiatku, úprimne sa však zamyslite nad tým, či sa niekedy vrátite k desiatkam, niekedy aj stovkám rozmazaných záberov. Ak by neexistovali sociálne siete, zrejme by nás niečo podobné ani nenapadlo. „Zážitok zo živého koncertu nenahradí ani ten najdokonalejší záznam bez ohľadu či je to na YouTube alebo inej digitálnej platforme. Osobný zážitok je jedinečný, nekopírovateľný,“ zhodnotil hudobný odborník Juraj Čurný, ktorý si o mobilných telefónoch v ruke myslí svoje. „Myslím, že analogicky sa postupne bude na koncertoch čas s telefónom v ruke na koncertoch u väčšiny divákov skracovať na únosnú mieru. Ale u určitých skupín návštevníkov to bude „trvalá úchylka“,“ dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu