Môžeme sa vrhnúť do pôstu a následne sa vrátiť k normálnym stravovacím návykom? A čo napríklad návrat k mastným jedlám po niekoľkých dňoch hladovania?
Existuje veľa druhov pôstov, ktoré sa líšia podľa regiónu, náboženstva a iných kritérií. Dôkladne naplánovaná krátkodobá, napríklad jarná diéta, ktorá obsahuje všetky druhy živín, môže pomôcť uľaviť telu a tráviacemu traktu po ťažkých jedlách konzumovaných počas zimy. Aby však človek pôstom skutočne získal, musí si ho dobre pripraviť a premyslieť.
Dietológ značky Rama vám pomôže s pôstom 5 základnými radami pre úspešný pôst:
1. Vyhnite sa pôstnym extrémom
Diéty predpisujúce drastické obmedzovanie jedla a ďalšie módne očistné diéty sú pomerne obľúbené. Neraz však vedú k podvýžive. Radšej sa im vyhnite. Namiesto toho, by ste mali zvoliť výživnú rastlinnú stravu, ktorá je nielen dobrá pre vaše zdravie, ale súčasne zlepšuje aj vašu psychickú pohodu. Môžete začať jednoduchými zmenami, ako je konzumácia rastlinných nápojov alebo nahradenie masla margarínom. Malými krôčikmi je možné tieto zmeny začleniť do každodennej stravovacej rutiny bez zbytočného sebazaprenia.
2. Na pôst sa vopred pripravte
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek pôst, mali by ste dbať na príjem živín, ktoré telo potrebuje. Už pred pôstom sa vyhnite prejedaniu sa, len aby ste prestali jesť úplne a potom sa po skončení pôstu hladne vrhli na mastné a ťažké jedlá a mäso. S pôstom je vhodné začať postupne, preto pred ním odporúčame konzumovať šetrné potraviny rastlinného pôvodu, aby ste svoje telo pripravili na mimoriadnu diétu. Na začiatok stačí napríklad niekoľko dní v týždni obmedziť mäso.
3. Pôst nemusí znamenať nedostatok potravy
Pôstov je veľa druhov a nejde len o obmedzenie jedla. Môžete sa rozhodnúť, že sa vzdáte iba mäsa a produktov živočíšneho pôvodu, alebo – ak sa odkloníme od prísnej definície, môžete skoncovať so sladkosťami, sladkými jedlami alebo fajčením. Pokiaľ sa rozhodnete nejesť mäso, mali by ste sa uistiť, že spolu s bielkovinami a sacharidmi prijímate aj kvalitné tuky. Tie môžete získať aj zo 100 % rastlinných margarínov ako je napríklad Rama – 100 % rastlinná alternatíva masla.
4. Nehladujte
Naozaj je dôležité nehladovať ani pri pôste a vyvarovať sa nadmernej konzumácii nezdravých jedál, ako sú sladké jedlá, ktoré je inak povolené jesť počas tradičných pôstnych období. Kilá, ktoré hladovaním zhodíte, sa vám rýchlo vrátia a navyše riskujete aj dlhodobé zdravotné komplikácie. Ľahko si môžete privodiť výkyvy váhy alebo „jojo“ efekt. Hladovanie potom striedajú záchvaty prejedania sa. Následne dôsledkom pocitu viny prichádza ešte k väčšiemu hladovaniu, ktoré, žiaľ, vedie opäť k záchvatovému prejedaniu. Aby ste sa tomuto kolobehu vyhli, dávajte pozor na signály svojho tela – závraty, únava. Vždy prijímajte potrebné živiny a dostatok tekutiny.
5. Ukončíte pôst postupne
Keď chcete pôst ukončiť, nezabudnite na postupné tempo. S jedlom začínajte pomaly, aby ste sa vyhli problémom, ako je nadúvanie alebo nevoľnosť. Pôst vám ponúka skvelú príležitosť zistiť, ktoré potraviny môžu vo vašom každodennom živote spôsobovať nepríjemnosti, možno až príznaky intolerancie – s takými potravinami by ste sa mali navždy rozlúčiť. Pokiaľ zistíte, že vplyv takéhoto stravovania je priaznivý pre vaše zdravie, môžete si z toho vytvoriť zvyk a opakovať ho v mesačných alebo dvojmesačných intervaloch. Vtedy by ste počas niekoľkých dní jedli len šetrnejšie potraviny alebo by ste vynechali zo svojho jedálnička niektoré skupiny potravín.
Obdobie naplánovaného pôstu v žiadnom prípade nevyužívajte na „ospravedlnenie“ alebo kompenzáciu nedostatkov, ktorých ste sa dopustili počas roka. Okrem toho, že je pravidelný a vypočítateľný stravovací rytmus dôležitý pre vyváženú stravu počas jedného dňa, stravovanie s čo najmenšími výkyvmi pozitívne vplýva na vaše telo aj z dlhodobého hľadiska.