Dobré časy podľa hudobného skladateľa Martina Kráľa a speváka Martina Chodúra

0
319
Dobré časy

Po predchádzajúcej úspešnej spolupráci sa slovenský hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ opäť spojil s populárnym českým spevákom Martinom Chodúrom. Ich druhý spoločný singel s názvom Dobré časy je oslavou príjemných chvíľ, ale aj výnimočných životných momentov. A práve počas nakrúcania videoklipu sa rozhodol Martin Kráľ urobiť vážny životný krok.

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ je známy tým, že komponuje srdcom. Jeho skladby sú odrazom jeho emócií. Výnimkou nie je ani nová pieseň Dobré časy, ku ktorej si opäť prizval populárneho českého speváka Martina Chodúra.

„V jedno krásne nedeľné ráno, hneď po prebudení, som pocítil silnú inšpiráciu. Sadol som si ku klavíru a začal skladať novú pesničku. Pri každej note sa mi vybavovali tie najkrajšie chvíle, strávené s mojou priateľkou. Vložil som do nej pocit šťastia a radosti. Keď ju započula, prišla ku mne, usmiala sa a povedala, že je to nádherná skladba, a že by som ju mal nahrať“, spomína Martin Kráľ na vznik pesničky. Po nahratí pesničky v štúdiu sa ju rozhodol poslať Martinovi Chodúrovi, ktorý si ju vypočul, a po krátkej chvíli mu zaslal hotový text s demo nahrávkou spevu. „Celá pieseň vznikla veľmi rýchlo. Pustil som si hudobný podklad a začal spontánne spievať melódiu. Takmer okamžite mi napadol text, a tak mal odo mňa Martin, už o pár hodín hotové demo pesničky. Stopa spevu z toho dňa sa nakoniec použila aj vo finálnej nahrávke“, komentuje vznik skladby  Martin Chodúr. „Veľmi milo ma prekvapilo, že sme sa s Martinom Chodúrom pocitovo a tematicky stretli. Text pesničky, bez akéhokoľvek konkrétneho zadania, dokonale odráža moje pocity a náladu“, dodáva Kráľ.

Dobré časy

„Je to o dobrých časoch, ako ich vnímam ja. O chvíli, keď sme spokojní s tým, čo máme. Nemáme ničoho priveľa, ani nám nič nechýba. Vieme, čo robiť a kam ísť. Je to skôr momentálny pocit, ktorý nanešťastie netrvá dlho. Taká náhla epifánia šťastia. Ako keď máme podrobnú mapu sveta a kráčame po ceste, ktorá nás vedie priamo k cieľu – alebo sa plavíme po mori. Túto námornú metaforu v texte používam z viacerých dôvodov a asociácií, ktoré každý pochopí po zhliadnutí videoklipu. Snažil som sa tým do piesne vložiť hĺbku aj pri jej zdanlivej jednoduchosti“, doplnil ho spevák, podľa ktorého sú Dobré časy v kontraste s jeho nedávno vydanou pesničkou Mění se čas.

Singel Dobré časy vychádza spolu s videoklipom, ktorý nakrúcali v rodinnom vinárstve Petra Jurana z Modry. „Ako povedal starogrécky dramatik Euripides: „Kde niet vína – niet lásky.“ Vinice, dobré víno a dobrí ľudia, ktorí si spoločne užívajú radostné momenty života – to všetko je podľa mňa dušou pesničky Dobré časy“, vysvetľuje Martin Kráľ vznik videoklipu.

Počas jeho nakrúcania sa rozhodol požiadať svoju priateľku Mariannu o ruku: „Dlhé mesiace som premýšľal nad správnym miestom a výnimočným momentom. Nápad, že práve nakrúcanie videoklipu k pesničke Dobré časy bude ten najlepší, prišiel úplne prirodzene. Keď som skladal túto pieseň, cítil som, že je to melódia našich najkrajších chvíľ – prvého bozku, prvého objatia a našich spoločných dobrodružstiev. Milujem ju a prial som si, aby bolo požiadanie o ruku nezabudnuteľným zážitkom“.

Režisérom a kameramanom videoklipu je Niko Soldán, o mix master a finálny aranžmán pesničky sa aj tentokrát postaral Ján Zborovjan.

Pripravil: Ján Lukáč
Foto: Jakub Zvedela, Nikola Bartošová

Martin Kráľ

Martin Kráľ sa narodil v roku 1988 v Bratislave. Nepochádza z hudobnej rodiny a nevyštudoval konzervatórium. K hudbe a hre na klavíri sa dostal v útlom detstve. Šiel za svojim snom a dnes sa venuje výlučne autorskej tvorbe. Hoci je aktuálne považovaný za jedného z najtalentovanejších skladateľov slovenskej populárnej hudby, nie je mu cudzí žiaden štýl. Hudbu tvorí tak ako cíti, vždy autenticky a s vášňou. Okrem komponovania hudby píše aj texty k svojim pesničkám. Na konte má mnoho úspešných spoluprác so známymi osobnosťami slovenského hudobného sveta, medzi ktorých patrí napríklad slovenská rocková legenda Paľo Drapák, vynikajúce speváčky Veronika Strapková, Dominika Jurena Stará, Anabela Mollová, Lenka LeRa Rakar, raperi Vladis, Plexo, Čis T a ďalší. V roku 2017 vydal svoje debutové CD s názvom Tvárou v tvár životu.

Viac info:       https://www.martinkral-skladatel.sk/

Martin Chodúr

Martin Chodúr sa narodil v roku 1989 v Ostrave. Vyštudoval Hru na klarinete na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 2003 najskôr ako frontman ostravskej rockovej kapely Robson a po víťazstve v speváckej súťaži Česko Slovenská Superstar 2009 už ako sólový spevák. Svojím veľkým hlasovým rozsahom s jedinečnou farbou hlasu a osobitým prednesom si získal srdcia poslucháčov všetkých generácií. Aktívne hrá na gitaru klarinet, saxofón, priečnu flautu a klavír. Doteraz vydal päť autorských albumov – Let’s Celebrate (2010), Manifest (2012), 3 (2015), Tisíc a jedna noc (2021) a vianočný album Hallelujah Vianočné piesne a koledy (2018), ktoré nahral s Janáčkovou filharmóniou Ostrava čele s dirigentom Marekom Prášilom. Martinova autorská tvorba vychádza z pop-rocku. Dominantné sú silné melódie naplno využívajúce jeho veľký hlas a poetické texty so sugestívnou interpretáciou. Zjavný je vplyv umeleckej tvorby 60. a 70. rokov a vplyv filmovej hudby.

Viac info:       https://www.martinchodur.cz/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu